Camelia Liparoti w Rajdzie Faraonów

14 października 2010
Jedyna kobieta w egipskim Rajdzie Faraonów, jadąca ze wsparciem polskich mechaników - Camelia Liparoti - uplasowała się na czwartej pozycji w klasie quadów i uzyskała tytuł Mistrza Świata i Puchar Świata FIM Kobiet na quadach już po raz drugi.

XIII Rajd Faraonów w Egipcie - ostatnia w tym sezonie eliminacja Mistrzostw Świata - Pucharu Świata FIM w rajdach długodystansowych - jest już historią. Rafał Sonik zdobył Puchar Świata Cross Country Quadów i tytuł Mistrza Świata Cross Country Quadów. Gratulujemy!

Camelia i Rafał wspierani przez tę samą, polską ekipę techniczną.
fot. ATV Polska
Radość z wygranych jest wielka!
fot. ATV Polska

Wiemy już też, że komisja sędziowska FIM nałożyła na Jakuba Przygońskiego karę za holowanie uszkodzonego motocykla na dojazdówce ostatniego etapu Rajdu Egiptu. W konsekwencji Przygoński zamienił się miejscami z Jackiem Czachorem w łącznej klasyfikacji Mistrzostw Świata FIM. Tytuły Wicemistrza i Drugiego Wicemistrza Świata nadal jednak pozostają w zespole Orlen Team.*

Camelia Liparoti rulez!
Jednak naszą uwagę przykuła jedyna zawodniczka na quadzie w tym trudnym rajdzie - włoska dziennikarka - Camelia Liparoti, która już drugi raz z rzędu uzyskała tytuł Mistrza Świata i Puchar Świata FIM Kobiet na quadach, a ostatecznie uplasowała się na czwartej pozycji w klasie quadów. Liparoti korzystała podczas rajdu ze wsparcia zespołu technicznego ATV Polska. Zawodniczka zadebiutowała w 2009 roku startem w Rajdzie Dakar, choć nie ukończyła zmagań, rok później jechała na KTM 525 XC i była jedyną kobietą w swojej klasie (planowały udział także Corinne Dubois, Elizabeth Kraft, ale zrezygnowały). Camelia swoich zeszłorocznych startów w Dakarze 2009 nie zalicza do udanych -  pech chciał, że nie ukończyła zmagań. Mimo tej porażki, ma na swoim koncie tytuł mistrzyni świata kobiet na quadach.

Camelia Liparoti na KTM 525 XC przed Rajdem Dakar 2009.
fot. KTM
Camelia i Rafał Sonika podczas Rajdu Faraonów - oboje zdobyli zaszczytne tytuły.
fot. ATV Polska

- Jestem bardzo szczęśliwa, bo jestem jedyną kobietą na liście jedenastu quadów, a na mecie jestem czwarta. Wyścig był szybki, niebardzo dostosowany do mojego małego quada. Jestem dumna z tytułu i Pucharu Świata jaki zdobyłam. To naprawdę wielka rzecz.

Jacek Czachor - Wicemistrz Świata.
fot. Orlen Team
* Ostatni etap rywalizacji w Rajdzie Faraonów był pechowy dla najmłodszego spośród zawodników ORLEN Team - Jakuba Przygońskiego. Na siedemdziesiąt kilometrów przed metą, już po ukończeniu odcinka specjalnego zepsuł się silnik w jego motocyklu. Z pomocą przyszedł mu Marek Dąbrowski. Zawodnicy związali motocykle krótką linką skonstruowaną z dwóch sznurków. W ten sposób dojechali do mety etapu. Było to ekstremalnie trudne na kopnym piachu typu fesz-fesz, który występował na dojazdówce. 

Niestety ten rodzaj pomocy wewnątrz polskiego zespołu nie zyskał akceptacji  komisji sędziowskiej, która nałożyła na Kubę trzy godziny kary. W wyniku tej decyzji Kuba spadł w klasyfikacji rajdu z drugiej na ósmą pozycję, a w łącznej klasyfikacji Mistrzostw Świata z drugiego na trzecie miejsce. Jednocześnie o jedną pozycję w górę przeskoczył Jacek Czachor, który został Wicemistrzem Świata.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!