Całe życie w lewo... manifest pasjonatki żużla

05 listopada 2012
1
Speedway – czy żużel, jak kto woli – dla niektórych to bezsensowna jazda w kółko, dla wielu z nas to całe życie. Pasja, która rani, a czasem nawet zabija. Czarnym sportem interesują się nie tylko mężczyźni. Coraz więcej jest fanek tej dyscypliny. I to jest piękne.  
fot. Speedway Fans Stal Rzeszów

Bardzo mnie to cieszy, gdyż jestem jedną z nich. Kocham speedway. Jednak przykre jest to, że dziewczyny mają problem, żeby pokazać swoje umiejętności, odwagę i chęć walki na torze. Równouprawnienie? Tak, z wyjątkiem tej dyscypliny sportu. Kobiety mogą boksować, ale nie jeździć na żużlu. W naszym kraju dziewczyny próbowały trenować, lecz żadna nie dostała szansy na to, by kontynuować swoją pasję jako pełnoprawny, licencjonowany zawodnik. Żużel to sport dla silnych, odważnych chłopców, połamane nogi i obojczyki – to słowa, które słyszą dziewczyny chcące jeździć. My też jesteśmy silne, odważne i nie boimy się tego pokazać. Jest w nas chęć walki na równi z chłopakami na torze. Nie wystarcza nam tylko kibicowanie - żużel to nasza pasja, sens życia. Kochamy speedway.

Chcecie przykładów? Paulina Szczęsna z Częstochowy – dwie operacje obojczyka i blizny na nodze to jej bilans. Na torze twarda i bezwzględna – w kasku i kevlarze. Afrodyta Antczak z zielonogórskiej szkółki żużlowej próbowała różnych sportów, ale wszystko było tylko namiastką pasji i adrenaliny. Sindy Weber próbowała sił w Wawrowie. Sylwia Pszon z Opola, Kinga Wachowska z Ostrowa... Emilia Jasińska jako pierwsza kobieta w Polsce zdobyła w 2010 roku licencję żużlową.

Dziewczyny chcą i potrafią walczyć na torze. Do dzieła – zakładajmy kaski, kevlary i jazda na równi z chłopakami. Łączy nas jedno – speedway.

 

 

 

Komentarze

Kaiseczkie1
20 listopada 2018 13:09
Bardzo dobry artykuł jednak ja czerpię swoje informacje na temat żużlu z takiej strony https://www.speedwaynews.pl/