Monika Rutkowska

Buty na motocykl – zakup konieczny czy zbędny?

Urazy stopy czy kostki trafiają się bardzo często, a do uszkodzenia może dojść nawet przy zwykłej „parkingówce”. Co wybrać, aby czuć się bezpiecznie?

Buty przede wszystkim muszą być idealnie dopasowane. To wpływa na bezpieczeństwo. Świetnie jeśli mają dużo regulacji, które pomogą w dopasowaniu buta do stopy. Najwięcej takich regulacji, posiadają sportowe modele.

Jeśli jesteśmy posiadaczami ścigacza, powinniśmy swoją uwagę skierować na sportowe wysokie buty z porządnym usztywnieniem kostki oraz pięty. Świetnym rozwiązaniem będzie obuwie firmy ALPINESTARS model SUPERTECH R. To najwyższy model z butów sportowych oferowanych przez firmę, używany przez zawodników MotoGP czy WSBK. Model posiada wewnętrzną „skarpetę”, którą możemy całkowicie wyciągnąć. Ten wewnętrzny but jest niezwykle wzmocniony w najbardziej newralgicznych miejscach. Posiada też sznurki, dzięki którym idealnie dopasujemy go do naszej stopy. Następnie wewnętrzny but montujemy w bucie zewnętrznym, wykonanym ze skóry. Zewnętrzna część posiada wzmocnienie pięty, slider, protektor na piszczel oraz ochraniacz na dźwignię zmiany biegów. 

Na turystyczny motocykl oprócz ochrony przyda się dobra membrana, która będzie odporna na deszcz oraz będzie świetnie odprowadzać wodę. Najlepszą membraną dostępną na rynku jest GORE-TEX. Jest kilka modeli, które spełniają te warunki (ochrona + membrana). Np buty firmy DAYTONA model TOURING STAR GTX. Model, który idealnie wpasowuje się w klimat turystyka, dobrze wygląda, posiada wzmocnienia i świetną membranę.

Jeśli chcemy połączyć buty o sportowym charakterze z dobrą membraną, to mamy dobrą wiadomość! Takie też istnieją. Idealnym połączeniem będę buty firmy ALPINESTARS, model SMX PLUS GORE-TEX. To obuwie o sportowym charakterze z protektorami, sliderami, wzmocnioną kostką w towarzystwie świetniej membrany. Uwaga! Buty występują także w wersji bez membrany! Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić się czy wybraliśmy wersję z membraną.

Niektóre krótkie buty przypominają trochę modele sportowe, posiadają slidery, protektory na kostki i pięty, i właśnie takie, są najlepsze z kategorii krótkich butów. Znajdziemy też te, które przypominają trampki i z ochroną mają raczej mało wspólnego. Dlatego jeśli już decydujemy się na krótkie buty, to niech ich długość będzie przynajmniej za kostkę. Im więcej wzmocnień tym lepiej. 

Każdy but motocyklowy jest zdecydowanie lepszy od zwykłego sportowego buta na miasto. Pamiętaj, że przed zakupem najlepiej przymierzyć but i upewnić się, że dokonaliśmy właściwego wyboru.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze