Buty i samochody: idealne połączenie?

Kolekcje butów w tegorocznym sezonie wiosennym były w dużej mierze inspirowane ostentacyjnymi samochodami typu hot wheels z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Emanujący seksapilem legendarny Chevrolet Bel Air wykończony elementami chromowanymi – będący wyznacznikiem statusu zarówno kobiet, jak i mężczyzn – stanowił inspirację dla letnich kolekcji ubrań i obuwia we Włoszech oraz w innych częściach świata. Dziś wszyscy wiedzą, że z połączenia świata mody ze światem motoryzacji powstają zaskakujące konstrukcje.

Styl niezbyt modnych, aczkolwiek praktycznych butów również był inspirowany technologiami motoryzacyjnymi. Po latach spędzonych na badaniu podejścia ludzi do obuwia, Andrea Silvuni, włoski pisarz i analityk projektów butów twierdzi, że równie łatwo określić charakter człowieka na podstawie butów, które nosi, jak i na podstawie samochodu, którym jeździ. Buty i samochody to dwie koncepcje wydobywające z ludzi podobne cechy!

„Podobnie, jak Chevrolet Bel Air świadczył o luksusie i wewnętrznej sile kierowcy, tak designerskie szpilki włoskiego projektanta wyzwalają w ludziach wewnętrzną moc i zdradzają ich osobowość. Niezależnie od typu butów, ich wybór zawsze odzwierciedla nasz nastrój i naszą postawę życiową”.

fot. Chevrolet

Dynamiczny duet

Każdy but i każdy samochód zdradza sekrety osobowości człowieka i zapewnia wgląd w jego nastrój. Kolor, styl i inne detale stylistyczne samochodów i butów mogą wiele powiedzieć o właścicielu.

Samochody miejskie, takie jak Chevrolet Spark, są inspirowane wieloma elementami, poczynając od klapków typu „japonki”, a kończąc na motocyklach, natomiast osoby, które mini jeżdżą są niekonwencjonalne i zawsze otwarte na nowe wyzwania i przygody.

Przyciągające wzrok element stylistyczne balerinek można z kolei odnaleźć w Chevrolecie Aveo, którego agresywny przód oraz wznosząca się linia boczna podobają się klientom na różnych rynkach, od Europy, poprzez USA, po Daleki Wschód.

„Buty współdzielą z samochodami język stylistyczny, niosący ze sobą elementy osobowości człowieka”, dodaje Silvuni. „Spadzista linia dachu i wklęsłe linie boczne Chevroleta Cruze w wersji hatchback, a zwarta struktura nadwozia również tworzą dynamiczny obraz właściciela”.

Wraz z wzrostem popularności muskularnych aut crossover, projektanci postawili na śmiałe konstrukcje o nisko poprowadzonej linii dachu oraz wznoszącej się linii bocznej z elementami wnętrza inspirowanymi odzieżą sportową, aby spełnić oczekiwania aktywnych rodzin spragnionych prawdziwej przygody.

Chevrolet i Andrea Silvuni nakreślili cechy języka stylistycznego samochodów i butów, które odzwierciedlają osobowość właściciela:

Styl buta: japonki
Otwarty projekt, podkreślony mocno zaznaczonymi, prostymi liniami bocznymi.
Samochód: miejski Chevrolet Spark
Profil właściciela: Niefrasobliwy, nietradycyjny. Lubi przeciwstawiać się konwencjom i jest otwarty na nowe doświadczenia. Nigdy nie wie, co będzie jutro, ale chce, aby wszystko w życiu sprawiało mu przyjemności i było funkcjonalne.

Styl buta: baletki
Agresywny przód, kompaktowe panele nadwozia oraz wznosząca się lina boczna.
Samochód: Chevrolet Aveo
Profil właściciela: Czuje się komfortowo w każdej sytuacji; dobry, godny zaufania, miły i taktowny. Typowy klasycysta – woli, aby jego życie i towarzystwo były poukładane.

Styl buta: koturny/platformy
Wklęsłe linie boczne, krótki zwis z tyłu i dynamiczna sylwetka.
Samochód: Chevrolet Cruze
Profil właściciela: Stylowy, kompetentny, proponujący logiczne rozwiązania każdego problemu. Preferujący wyłącznie związki z przyszłością. Ceni niezawodność i zaufanie. Dusza towarzystwa.

Styl buta: półbut
Ekspresyjny design i szeroka, atletyczna sylwetka.
Samochód: Chevrolet Malibu
Profil właściciela: Konserwatywny, godny zaufania i opanowany w stresujących sytuacjach. Ambitna, stylowa i mądra osoba, a jednocześnie wyrafinowana i przywiązująca uwagę do szczegółów, świadoma sukcesu.

Styl buta: klapki/sandały
Odważna stylistyka z wklęsłymi powierzchniami i wznoszącą sie linią boczną, nawiązująca do aut typu crossover
Samochód: Chevrolet Orlando
Profil właściciela: Bezkonfliktowa osoba, która twardo stąpa po ziemi w życiu codziennym, w głębi duszy duże dziecko.

Styl buta: trekkingowy
Dynamicznie wyprofilowana atletyczna sylwetka o ostrych kształtach, podkreślających sportowy charakter, wznosząca się linia boczna.
Samochód: SUV Chevrolet Captiva
Profil właściciela: Wysportowany, asertywny, elastyczny, bystry, urodzony przywódca. Czerpie siłę z realizacji wyznaczonych zadań.

Styl buta: szpilki na wysokim obcasie
Niski pas przedni w kształcie litery „V” oraz agresywna sylwetka gotowa do „skoku”
Samochód: sportowe modele Camaro lub Corvette
Profil właściciela: Seksowny, pewny siebie, o dzikiej naturze. Świadomy swojego dużego uroku osobistego.

Język stylistyczny

Po zagłębieniu się w anatomię butów i samochodów możemy zidentyfikować wiele wspólnych elementów konstrukcyjnych. „Osiągnięcia technologiczne w branży motoryzacyjnej i oponiarskiej zainspirowały projektantów obuwia do opracowania gumowej podeszwy, która zwiększa przyczepność buta do chodnika podczas deszczu, a także wodoodpornej powierzchni ochronnej buta, z której tworzona jest także tapicerka siedzeń w samochodzie”, mówi Silvuni.

Podobieństwa można także zaobserwować w konstrukcji podzespołów silnika i fleków szpilek. Podwozie Chevroleta Corvette wykonane z włókna węglowego oraz tytanowe zawieszenie tego modelu zostały zaprojektowane tak, aby dostarczyć jak najlepsze osiągi zarówno na publicznej drodze, jak i na torze wyścigowym. Buty piłkarskie oraz buty do biegania powstają w oparciu o podobną zasadę. W rezultacie, maksymalna ilość energii może zostać włożona w uderzenie piłki na boisku przy jednoczesnym zapewnieniu piłkarzowi elastyczności, precyzji i pełnej kontroli.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze