Edyta Klim

Brytyjskie motocyklistki na służbie podczas II wojny światowej

Podczas II wojny światowej w Wielkiej Brytanii motocyklistki rozwoziły ważne dla obronności kraju depesze. Zwane były Wrens, czyli Strzyżyki.

Oddział żeńskiej marynarki Women’s Royal Navy Service WRNS powstał w 1939 roku celem wsparcia dla brytyjskiej Royal Navy. Początkowo oddział liczył 3000 członkiń, bo pod koniec wojny osiągnąć ok. 75000. Kobiety pracowały na wojnie w roli: kucharzy, stewardów, maszynistek, a także w lotnictwie. Podliczono, że wykorzystano je podczas wojny do ok. 200 zadań i raczej na lądzie, niż na morzu.

Powstał także pomysł na wykorzystanie kobiet w roli motocyklowego kuriera. Początkowo było to zadanie dla motocyklistek z jakimkolwiek doświadczeniem, także dla zawodniczek z lokalnych torów wyścigowych. Następnie wprowadzono szkolenia z jazdy motocyklem, które wiele pań kończyło z wyróżnieniem. Do ich obowiązków należał także podstawowy serwis maszyny, a zwykle były to modele motocykli: Triumph , Norton , BSA , Matchless oraz Ariel.

To właśnie motocyklowy oddział Wrens zyskał największe uznanie krajowej i światowej opinii publicznej. Dzięki nim możliwa była komunikacja między ambasadami, wojskiem i innymi jednostkami, nawet podczas bombardowania. Motocyklistki pracowały po 8 godzin w dzień i w nocy.

Podczas II wojny światowej w czasie pełnienia służby na motocyklu zginęło ok. 100 motocyklistek. Wiele z nich za swoją służbę zostało nagrodzonych honorowymi odznaczeniami.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze