Edyta Klim

Bosozoku Girls – niegrzeczne motocyklistki z Japonii (video)

Kobiety członków gangu wywalczyły sobie prawo do własnych motocykli i stworzyły swój kobiecy styl: multikolorowy, z kwiatami i manicure

Bosozoku to gangi, które rozwinęły się na terenie Japonii w latach 80-tych, a obecnie ich idea jest odnawiana. Ta subkultura zasłynęła z lekceważenia zasad na drodze i prowokowania pościgów policyjnych. Jeżdżą szybko, nie przestrzegają żadnych przepisów, robią dużo hałasu i są wytatuowani.

Kobiety członków gangu wywalczyły sobie prawo do własnych motocykli i stworzyły swój kobiecy styl: multikolorowy, z kwiatami i manicure. Pragną, by kobiety w Japonii przestano postrzegać w ich stereotypowej roli.

Najnowsze

Edyta Klim

Tracey Brayan kieruje, nie trzymając kierownicy! (video)

Tracey Brayan to jedyna kobieta w Nowej Zelandii, która startuje w wyścigach torowych motocykli z koszem (sidecar).

Swoją sportową karierę Tracey rozpoczęła w wieku 30 lat i teraz, 12 lat później startuje nadal, osiągając sukcesy u boku kierującego motocyklem Aarona Lovella. W zawodach sidecar’ów bierze udział także jej tato (który buduje motocykle z koszem) i brat. W swojej karierze bywała zarówno kierującą motocyklem, jak i pasażerką kosza, a o tym, jaką funkcję będzie pełnić w obecnym teamie zdecydowała… rzucona moneta.

Zespół zdobył mistrzowski tytuł 2014 w seriach: Barry Sheene Trans-Tasman Challenge i NZ Suzuki Tri-Series. LP Racing prowadził w klasyfikacji także w tym sezonie, jednak awaria hamulca i wypadek, w wyniku którego Tracey przez kilka tygodni musiała nosić kołnierz ortopedyczny, pokrzyżował im plany. Tym bardziej przykro było zawodniczce, gdyż w planie miała start w wyścigu na wyspie Man, jako pierwsza kobieta z Nowej Zelandii.

Wypadek LP Racing na torze:

– Trzeba tu pracować w zespole, a to pociąga za sobą ogromną dozę wzajemnego zaufania, kierowcy i pasażera – mówi Tracey w jednym z wywiadów. – Jedna strona jest pasywna, a druga aktywna. Kierowca jest od kontroli kierownicy, prędkości i hamowania, jednak do kontroli toru jazdy jest potrzebny odpowiednio ustawiony pasażer. Żeby być pasażerem wózka nie trzeba przechodzić żadnego szkolenia, jednak trzeba mieć do tego niezłą kondycję i rozumieć prawa fizyki działające na motocykl. Swoje ruchy trzeba wykonywać zgodnie z tymi prawami, a także instynktownie przewidywać kolejne posunięcia kierowcy, bo czasu jest na to niewiele. Każda ze stron musi ufać, że drugi członek zespołu wykona swoją pracę dobrze.

Jak to robi Tracey można zobaczyć na filmie:

Budowa sidecar’a jest zbliżona do klasycznego modelu motocykla, trochę inne są hamulce – nożny działa na 3 koła, a dodatkowy hamulec na kierownicy jest do nagłych wypadków. Stosuje się w nich opony slicki z lekkich samochodów wyścigowych. Sidecar tego zespołu zbudowano na bazie Suzuki GSXR 1000.

Najnowsze

Nowy Nissan NP300 Navara

System kamer 360°, NissanConnect oraz reflektory w technologii LED - to mają być wyróżniki nowego Nissana Navara. Co jeszcze się zmieniło?

Nowy NP300 Navara to odświeżony model Nissana w segmencie pickupów o ładowności 1 tony. Ma go wyróżniać poprawa komfortu i kultury pracy podzespołów przy jednoczesnym utrzymaniu sprawności terenowej, wytrzymałości i ładowności. Jest to udoskonalona wersja poprzedniej generacji (w sumie 12 generacja), z solidnym podwoziem, w którym wprowadzono sporo nowych rozwiązań technicznych służących dalszej poprawie właściwości jezdnych i funkcjonalności. Auto wyraźnie nawiązuje do DNA crossoverów, obecnym w sztandarowych produktach Nissana – modelu Qashqai, a także X‑Trail i Juke.

Inżynierowie Nissana zaprojektowali do wersji z podwójną kabiną pięciodrążkowy układ zawieszenia z tyłu. W wersji z kabiną przedłużaną (King Cab) pozostawiono układ z resorami piórowymi, poddając go jednak gruntownej modyfikacji. Ponadto wersja z kabiną przedłużaną ma o 3,1% większy kąt natarcia tylnych kół, a hałas z drogi jest mniejszy.

System kamer 360° oraz układ automatycznego hamowania awaryjnego, tempomat oraz systemy wspomagania zjazdu ze wzniesienia (HDC) i ruszania pod górę (HSA), bezkluczykowy system dostępu do pojazdu, tylna kamera i czujniki parkowania, opracowano w celu zaspokojenia konkretnych wymagań właścicieli Nissanów NP300 Navara.

Gruntownie zmieniono stylistykę deski rozdzielczej. Przednie fotele z podparciem kręgosłupa udoskonalono pod względem ergonomii. Obie wersje, zarówno ta z kabiną przedłużaną, jak i podwójną, wyposażone są w dwustrefową automatyczną klimatyzację, a nowy układ wentylacji tylnej części kabiny i nowa konstrukcja siedzeń podnoszą komfort podróżowania pasażerów tylnej kanapy.

Nowy silnik 2.3 dCi w Nissanie NP300 Navara jest dostępny w dwóch różniących się mocą odmianach – 118 kW i 140 kW do najlepiej wyposażonych wersji modelu – to pierwsza jednostka z dwiema turbosprężarkami w tym segmencie. Najnowsza generacja modelu wchodzi na rynek w wersjach z napędem na jedną lub obie osie oraz standardową sześciobiegową skrzynią manualną lub opcjonalnym siedmiobiegowym automatem.

Napęd na cztery koła to rozwinięcie konstrukcji z modelu poprzedniej generacji, zapewniającej bardzo dobre właściwości trakcyjne na nierównej nawierzchni.

Ładowność Navarywzrosła powyżej 1 tony niezależnie od wersji a maksymalna masa przyczepy wynosi teraz 3500 kg. W skrzyni ładunkowej zastosowano system mocowania ładunku. Mocne prowadnice w przegrodzie za kabiną oraz burtach skrzyni ładunkowej umożliwiają elastyczne i skuteczne unieruchomienie przewożonych rzeczy. Zaciski można dowolnie przesuwać wzdłuż prowadnic, dlatego zamocowanie ładunku nawet o najbardziej nietypowych kształtach ma nie sprawiać żadnych trudności.

W wersji z podwójną kabiną skrzynię ładunkową wydłużono o 67 mm w porównaniu z poprzednim modelem. Obecnie ma ona 1578 mm długości, czyli najwięcej w tym segmencie pojazdów. W wersji z kabiną przedłużaną skrzynia ładunkowa ma długość 1788 mm.

NP300 Navara zadebiutuje w Europie na Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie 15 września. Ostateczne dane techniczne oraz ceny będą różnić się na poszczególnych rynkach i zostaną ogłoszone w terminie bliższym premiery rynkowej. Producent już dziś zdecydował się na zaoferowanie gwarancji obowiązującej przez 5 lat lub 160 000 km.

Najnowsze

Harley-Davidson prezentuje nowości na rok 2016

Dwa nowe modele Dark Custom - Iron 883 i Forty-Eight, najmocniejsze modele Softail w historii marki oraz wachlarz udoskonaleń w całej ofercie to silny akcent w odmłodzonej linii modelowej Harley-Davidson na 2016 rok.

Nowości Harley-Davidson na 2016 rok

  • Nowe modele Iron 883 i Forty-Eight.
  • Motocykle z nowej serii S w edycji limitowanej mają potężne silniki i odświeżoną stylizację – Fat Boy S oraz Softail Slim S z imponującym silnikiem Screamin’ Eagle Twin Cam 110 o pojemności 1800 cm3.
  • Wcześniej dostępne tylko w motocyklach Harley-Davidson Touring silniki High Output Twin Cam 103 napędzają teraz wszystkie modele Softail, czyniąc tę rodzinę najmocniejszą w historii Harley-Davidson.   
  • Rewolucja motocykli turystycznych w ramach projektu RUSHMORE rozrasta się wraz z pojawieniem się modelu Road Glide Ultra.

Dusza Dark Custom
Nowy model Iron 883 ma celowo surowe i wyraziste linie oraz cechuje się współczesną stylistyką inspirowaną budowanymi w garażach kiedyś i dziś bobberach. Zupełnie nowe przednie i tylne regulowane zawieszenie, lżejsze koła magnezowe i nowe siodło mają zapewniać komfort oraz kontrolę podczas jazdy w kierunku horyzontu. Nowy model Forty-Eight zawdzięcza swój złowieszczy styl szerokiej przedniej oponie, nowym kołom magnezowym i masywnemu przodowi z widelcem 49 mm. Ponadto znajdziesz w nim regulowane tylne zawieszenie i nowe siodło. Stylistyka retro oraz połączenie czarnych, kolorowych i chromowanych elementów nadaje temu motocyklowi masywnego wyglądu. Motocykliści poruszający się po zapchanych i trudnych ulicach miasta na smukłym i wąskim modelu Harley-Davidson Street 750 docenią większą pewność, jaką zapewniają nowe układy hamulcowe z przodu i z tyłu.

Najmocniejsze modele Softail w historii
Tylne opony w motocyklach z nowej serii S Harley-Davidson będą błagały o litość. Napędzane silnikiem Screamin’ Eagle Twin Cam 110, nowe modele Fat Boy S i Softail Slim S mają moc oraz osiągi dostępne niegdyś tylko w modelach Custom Vehicle Operations (CVO). Oba modele w limitowanej edycji są wykończone czarnymi elementami, co nadaje im wyglądu doskonale komponującego się z masywną sylwetką. Softail Slim S jest dostępny w nowym kolorze Olive Gold Denim z motywami militarnymi, będącymi hołdem dla powojennych motocykli custom, które zapoczątkowały erę bobberów. Harley-Davidson wyposaża standardowo każdy model Softail na 2016 rok w silnik High Output Twin Cam 103.

Tempomat w modelach Softail
To nie wszystkie nowości w rodzinie Softail na 2016 rok – w wybranych modelach, po raz pierwszy w historii, będzie dostępny elektroniczny tempomat. Zapewniający wygodę elektroniczny tempomat Harley-Davidson, dostępny dzięki nowej przepustnicy sterowanej elektronicznie jest wyposażeniem standardowym w modelach Heritage Softail Classic, Softail Deluxe, Fat Boy S i Softail Slim S na 2016 rok oraz dostępny opcjonalnie w pozostałych modelach Softail na 2016 rok.

Nowe zawieszenie w modelach Sportster
Wszystkie modele Sportster na 2016 rok dostają nowe zawieszenie z przodu i z tyłu oraz udoskonalone siodła. Przeprojektowane zawieszenie modeli Sportster obejmuje amortyzatory emulsyjne ze sprężynami śrubowymi oraz nowe przednie widelce z amortyzatorami z wymiennym wkładem. Amortyzatory wypełnione azotem zapobiegają zapowietrzeniu oleju i są wyposażone w wewnętrzny zespół zaworów z tłokami 36 mm oraz wysokiej jakości olej, dzięki czemu charakteryzują się doskonałą kontrolą ściskania i tłumienia odbicia oraz reagują szybko na niewielkie nierówności i zapewniają stały kontakt opon z nierówną nawierzchnią. Obciążenie wstępne sprężyn progresywnych można regulować gwintowanym kołnierzem za pomocą klucza schowanego pod siodłem. W grubych widelcach zestrojonych optymalnie pod kątem amortyzatorów zastosowano skalibrowany tłok i zespół zaworów oraz sprężyny progresywne. Taka konstrukcja zapewnia równomierną pracę zawieszenia w całym zakresie. Dzięki potrójnej sprężynie i blokadzie olejowej widelce zapobiegają podskakiwaniu koła podczas gwałtownego hamowania.

Road Glide Ultra
Nieobecność w gamie motocykli Harley-Davidson Touring to był dobrze wykorzystany czas, w ciągu którego ulepszono stylizację modelu Road Glide Ultra, a także opracowano wyjątkowe właściwości aerodynamiczne i zoptymalizowano ergonomię. Road Glide Ultra napędzany jest jednostką Twin-Cooled High Output Twin Cam 103.

{ gallery(1605) }}

Heritage Softail Classic
Połączenie nostalgicznego stylu i współczesnych osiągów oraz komfortu modeli Softail – Heritage Softail Classic ma odświeżoną stylistykę na 2016 rok i jest wyposażony w jednostkę napędową High Output Twin Cam 103, elektroniczny tempomat w standardzie oraz nową i udoskonaloną konstrukcję mocowania kufrów.

Nowe motocykle będą dostępne w salonach dealerskich Harley-Davidson w Polsce już we wrześniu 2016.

Najnowsze

Jechała 416 km/h i miała wypadek

Najszybsza kobieta-motocyklistka na świecie miała bardzo poważny wypadek podczas bicia własnego rekordu. Podczas hamowania straciła panowanie nad Suzuki Hayabusa Turbo i wypadła z trasy.

Becci Ellis to najszybsza motocyklistka na świecie. Ostatnio postanowiła pobić swój rekord i rozpędziła się do prędkości 416 km/h (259 mph). Podczas hamowania zaczęły się jednak problemy i przy prędkości około 370 km/h straciła kontrolę nad Suzuki Hayabusa Turbo, którym jechała. Przez kilka sekund próbowała walczyć z maszyną, ale ostatecznie wyleciała z trasy.

Co ciekawe, pomimo takiej prędkości wyszła z wypadku niemal cało. Przez kilka tygodni musiała mieć kostkę w gipsie, połamała też kilka żeber. Maszyna miała mniej szczęścia. Motocykl został roztrzaskany, a inżynierowie nadal poszukują komputera sterującego silnikiem motocykla, który poleciał… gdzieś w pole. Poproszono nawet mieszkańców z wykrywaczami metalu o pomoc w poszukiwaniach.

Co ciekawe, Ellis wcale nie przestraszyła się konsekwencji wypadku. W głowie ma już plan na bicie kolejnego rekordu prędkości. Do wypadku doszło podczas imprezy World Wheelie Championship w Elvington. Becci jest nie tylko najszybszą kobietą świata, ale czwartą najszybszą osobą na świecie.

Najnowsze