Bojkot na Grand Prix Niemiec?

Po ostatnich awariach podczas GP Wielkiej Brytanii kierowcy dość ostro wypowiedzieli się na temat obecnej sytuacji oponowej.

Podczas czwartkowego spotkania Stowarzyszenia Kierowców Grand Prix kierowcy dali jasno do zrozumienia, że nie są zbyt zadowoleni z sytuacji, do której doszło na torze Silverstone. Pomimo zapewnień ze strony Pirelli, że opony z kewlarowym oplotem będą bezpieczniejsze, zawodnicy wprost mówią o możliwym bojkocie wyścigu.

Czy nowe opony okażą się lepsze?
fot. Pirelli

Oto fragment specjalnego oświadczenia kierowców:

„Kierowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu chcą wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie wydarzeniami na torze Silverstone. Wierzymy, że poprawki przyniosą zamierzony skutek i nie zobaczymy już tych problemów podczas GP Niemiec. Jesteśmy gotowi jechać samochodami na limicie, tak jak tego oczekują nasze zespoły, sponsorzy i fani. Zdecydowaliśmy jednak, że jeżeli powtórzą się problemy z Wielkiej Brytanii, to wycofamy się z imprezy w trybie natychmiastowym, gdyż ten możliwy do uniknięcia problem zagraża życiu kierowców, porządkowych oraz fanów”.

Najnowsze

Niezbędnik na wakacyjne podróże

Mamy piątek! Te z nas, które jeszcze przez jakiś czas będą skazane na poniedziałki, oddychają z wyraźną ulgą. Trochę weekendowego odpoczynku się przyda. Inne jednak właśnie rozpoczęły urlop i planują bliższe i dalsze wyprawy. Na pewno wszystko zabrałaś?

Większe, mniejsze, z większą czy mniejszą liczbą filtrów – okulary przeciwsłoneczne są niezbędne na wakacjach. Nie tylko jako stylowy dodatek do stroju (my uwielbiamy), ale również jako niezbędne wyposażenie kierowcy. Zadbaj, by mieć je zawsze w zasięgu ręki. Jeśli jesteś krótkowidzem, zainwestuj w przyciemniane okulary korekcyjne. Podczas słonecznej pogody mogą okazać się niezbędne.

Wszyscy mają okulary, mam i ja!
fot. materiały prasowe

Znasz to uczucie? Przełączasz stacje radiowe w nieskończoność i wciąż trafiasz na różaniec, reklamę środka na hemoroidy, wywiad z bliżej ci nieznaną celebrytką… ale na pewno nie na muzykę, która dodałaby ci animuszu podczas jazdy. Lepiej być przezornym i nagrać wcześniej kilka składanek z ulubioną muzyką. Ustal też od razu z pasażerem, kto odpowiada za włączanie i wyłączanie płyt. Niektórych kierowców przesadna samodzielność współtowarzyszy podróży wybitnie denerwuje.

Absolutnie niezbędny jest zapas napojów. Jeśli podróżujesz z dziećmi, nawet podwójnie niezbędny. Ale i sama szybko poczujesz pragnienie w klimatyzowanym samochodzie, gdy powietrze staje się suche. Odwodnienie powoduje dyskomfort, a ten z kolei wpływa na koncentrację podczas jazdy. Oczywiście, nie unikniesz przystanków na stacjach benzynowych – pęcherz ma swoje prawa – ale przynajmniej unikniesz dodatkowych wydatków.

Damska torebka – studnia bez dna. Każda z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła tej krępującej sytuacji, gdy grzebiesz przy kasie w supermarkecie w poszukiwaniu portfela, a wzrok współkolejkowiczów niemal przepala plecy. Żeby uniknąć tego w trasie, dobrze trzymać portfel z kartami i gotówką w zasięgu ręki, a oddzielnie drobne na opłatę za autostradę. Dla bezpieczeństwa nigdy nie trzymaj wszystkich swoich pieniędzy w jednym miejscu. Zasada dywersyfikacji portfela w skali mikro idealnie sprawdzi się na wakacjach.

Jesteś zwolenniczką konserwatywnych rozwiązań czy też może nie wyobrażasz sobie życia bez współczesnej technologii? Niezależnie od tego, czy skłaniasz się ku mapie, czy też GPS-owi, zaplanuj trasę jeszcze przed wyjazdem i kontroluj na bieżąco.

Aby podróżowało się lepiej. Wszystkim.
fot. Goodyear

Teoretycznie stosujesz się do przepisów i apteczkę masz w samochodzie. Kiedy jednak ostatnio do niej zaglądałaś? Sprawdź, czy jest zaopatrzona, kompletna, czy nic nie jest przeterminowane. W podróży łatwo o zadraśnięcia, skaleczenia, otarcia, drobne, ale uciążliwe dolegliwości, wymagające szybkiej reakcji. Jeżeli chodzi o lekarstwa i opatrunki, lepiej mieć ich za dużo, aniżeli za mało. Nigdy nie wiesz, jak na was podziała woda w nieznanym miejscu, czy pies nie rozetnie sobie łapy podczas postoju pośrodku niczego i czy kontakt dziecka z dziką przyrodą nie zakończy się użądleniem pszczoły…

Pamiętaj, że w większości krajów europejskich kamizelka odblaskowa jest wymagana. A już bezwzględnie należy ją mieć na sobie w razie awaryjnego postoju. Upewnij się, czy nie przygniotłaś jej właśnie stosem innych bagaży.

Oczami wyobraźni widzisz już, jak będziesz z dumą pokazywać rodzinie i przyjaciołom zdjęcia z wakacji… nie przewidziałaś jednak, że na tej samej co ty stacji benzynowej zatrzyma się akurat Hugh Jackman. A tymczasem aparat fotograficzny bezpiecznie ukryty w futerale. Zanim go wydobędziesz, Hugh już dawno dosiądzie swojego Triumpha i odjedzie w siną dal. Trzymaj aparat pod ręką, bo nigdy nic nie wiadomo!

No ile tak będę czekał…?
fot. materiały prasowe

No dobrze, ja też zawsze się śmiałam z tych kierowców, którzy zatrzasnęli kluczyki w samochodzie… ale bądźmy szczere, nigdy nic nie wiadomo. Lepiej zapasowe kluczyki trzymać przy sobie, ot tak, na wszelki wypadek.

Spontaniczny przystanek w trasie, posiłek na łonie natury… a kosza nigdzie nie widać. Świadomość ekologiczna nie pozwala ci zostawiać po sobie bałaganu, więc upychasz w bocznych kieszeniach na drzwiach samochodu papierki, folię, resztki jedzenia zawinięte w chusteczki… przezornie weź po prostu ze sobą rulon toreb na śmieci.

Co jeszcze? Nim ruszysz w trasę, przypomnij sobie swoje wcześniejsze doświadczenia, czego ci zabrakło, co by się przydało. Ze swojej strony możemy jeszcze doradzić mokre chusteczki, papier toaletowy, koc i poduszkę. Jeśli podróżujesz z pupilem, pamiętaj, by regularnie go poić i nigdy, przenigdy nie zostawiać samego w samochodzie, nawet z uchylonymi szybami.

 

 

Źródło: Goodyear

Najnowsze

Promile pod kontrolą dzięki darmowej aplikacji

Rozpoczyna się okres wakacyjnych podróży. To oznacza, że przez najbliższe dwa miesiące można spodziewać się wzmożonego ruchu na autostradach i drogach ekspresowych oraz w okolicach miejscowości turystycznych. Aby urlop upłynął beztrosko i spokojnie, przed wyjazdem warto odpowiednio się przygotować, m.in. zainstalować w swoim telefonie wirtualny alkomat „Sprawdź promile”.

Na wakacjach nad ciepłym morzem, w upale i po całym dniu spędzonym na plaży nic nie gasi pragnienia lepiej niż zimne piwo. Po ten trunek sięgamy w trakcie urlopu szczególnie chętnie. Jednak spożywanie alkoholu podczas wyjazdu wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim piwa nie wolno pić na plaży, chyba że robi się to na terenie specjalnie wyznaczonych ogródków piwnych. Ale nawet tam wskazany jest umiar, jeśli chcemy jeszcze popływać. Uważać powinni szczególnie żeglarze lub kajakarze, ponieważ prowadzenie sprzętu wodnego pod wpływem alkoholu jest wyjątkowo niebezpieczne i traktowane przez prawo tak samo jak jazda samochodem „na podwójnym gazie”. Dlatego po wychyleniu szklanki jasnego pełnego do obiadu najbezpieczniej będzie poczekać z kąpielą czy sportami wodnymi i w tym czasie skryć się w cieniu parasola.

Jednak po jakim czasie od spożycia alkoholu można spokojnie wejść do morza lub wsiąść za kierownicę? Wysoki poziom promili we krwi może się przecież utrzymywać jeszcze długo po konsumpcji, a czas jego spalania to kwestia indywidualna, zależna m.in. od płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy. Czy godzinna drzemka pod parasolem pomoże pozbyć się promili z organizmu? Można to ustalić za pomocą prostej w instalacji i obsłudze aplikacji „Sprawdź promile”, którą można pobrać bezpłatnie na większość modeli telefonów.

„Sprawdź promile” działa jak alkomat w telefonie: po wprowadzeniu danych takich jak płeć, wiek, waga i ilość wypitego alkoholu aplikacja poda przybliżoną ilość promili w organizmie i wyliczy orientacyjny czas, po którym można bezpiecznie popływać lub usiąść za kierownicą samochodu. Kalkulator promili można pobrać w każdej chwili zupełnie za darmo i ma on dodatkową zaletę: jest praktycznie zawsze pod ręką dzięki temu, że został zainstalowany w telefonie, z którym dzisiaj mało kto rozstaje się na dłużej – nawet w czasie urlopu.

Bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile” została udostępniona przez Kompanię Piwowarską w ramach programu edukacyjnego, propagującego odpowiedzialną konsumpcję alkoholu i trzeźwość na drodze. Aplikacja jest dostępna na różne modele telefonów, w tym iPhony, Androidy i telefony obsługujące aplikację java. Można ją pobrać poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z AppStore (dotyczy iPhonów) oraz z Google Play (dotyczy Androidów). Z aplikacji można także skorzystać na Facebooku pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile.

„Sprawdź promile” to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2008 r. Więcej na temat akcji oraz wpływu alkoholu na organizm na stronie www.abcalkoholu.pl.

Najnowsze

Rekordzistka Valerie Thompson na BMW Motorrad Days

Valerie Thompson, właścicielka Valerie Thompson Racing (VTR), pojawi się na BMW Motorrad Days między 5 a 7 lipca w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech. To największa impreza BMW w roku, gromadząca 35 tysięcy gości.

BMW Motorrad Days 2013 to trzydniowy festiwal skupiony na “wszystkim, co tylko wiąże się z BMW”, w tym demonstracje nowych motocykli, pokazy jazdy i wyścigi.  W tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszy się zapowiadana premiera jubileuszowego motocykla BMW Concept Ninety.

Valerie Thompson
fot. BMW

Valerie Thompson będzie jedną ze sportowych gwiazd, które uświetnią to wydarzenie. Thompson jest pięciokrotną rekordzistką szybkości na motocyklu i właścicielką (oraz zawodniczką) Valerie Thompson Land Speed Racing Motorcycle Team. Jak dotąd jej najlepszy osobisty czas to 212 m/h (ponad 341 km/h), ustanowiony na motocyklu BMW S 1000 RR podczas rywalizacji Texas Mile w marcu bieżącego roku. Valerie jest członkinią dwóch klubów: Texas Mile 200 MPH Club i Mojave Magnum 200 MPH Club.

Z wyprawy do Niemiec bardzo się cieszy, zwłaszcza, że jeszcze nigdy tam nie była. Żałuje tylko, że przyjedzie sama, bez towarzystwa wiernego motocykla. Valerie weźmie udział w sesji zdjęciowej nadzorowanej przez fotografika Marka Hofmana, który uwieczniał już m.in. Toma Cruise’a, Adriena Brody oraz kierowców F1 Ralfa Schumachera i Davida Coultharda.

Valerie ma już kolejne plany. Między 10 a 16 sierpnia podejmie kolejną próbę bicia rekordu prędkości podczas SCTA’s Speedweek na słynnej pustyni solnej wyschniętego jeziora Bonneville.

Najnowsze

Dziewczyny enduro – wyzwanie na sierpniowy weekend

Rusza projekt „Dziewczyny enduro”, którego pomysłodawcami i realizatorami są redakcja X-cross i Enduro Expert School.

Zapraszamy wszystkie endurówki (ale nie tylko) do Malechowa (2.08/4.08), do udziału w pokazowym przejeździe z pomiarem czasu. Zawody odbędą się w ramach Mistrzostw Polski Enduro. Trasa zostanie zamknięta, dlatego organizator dopuszcza zawodniczki jadące na crossówkach. A zatem prawo jazdy nie jest konieczne, nie jest także wymagane OC. Dla startujących po raz pierwszy zostanie zorganizowany egzamin na licencję.

fot. PZM

Obowiązkowa jest karta zdrowia zawodnika ze stwierdzeniem lekarza medycyny sportowej (lub posiadającego certyfikat PTMS) o zdolności do startu. Zawody odbędą się w dwóch turach. W pierwszej pojadą zawodnicy MP i PP, a w drugiej quady, dziewczyny i Puchar Bałtyku. Dziewczyny jadą na takich samych zasadach jak PP (6x 30 km), bez taryfy ulgowej.

Zapraszamy do Malechowa w piątek 2 sierpnia!

Najnowsze