BMW i8 Coupé i BMW i8 Roadster – ostatnia prosta na drodze do „Galerii Sław”

BMW i8 Coupé i BMW i8 Roadster zbliżają się do końca produkcji. BMW i8 jest jednocześnie najpopularniejszym na świecie sportowym samochodem z napędem hybrydowym. Z wynikiem ponad 20 tys. sztuk sprzedanych od 2014 roku osiągnęło wyższą sprzedaż niż wszyscy konkurenci w tym segmencie razem wzięci.

W kwietniu 2020 r. zakończy się produkcja BMW i8 Coupé i BMW i8 Roadster, ale sportowe samochody hybrydowe plug-in już od dawna uznawane są za kamienie milowe w historii firmy. 

BMW i8 miało swoją światową premierę razem z BMW i3 na targach IAA w 2013 roku. Podwójny debiut był sygnałem startowym dla wdrożenia kompleksowej strategii elektryfikacji. BMW i8 to pierwszy świecie samochód sportowy zaprojektowany od początku z uwzględnieniem aspektu zrównoważonego rozwoju. Sięgnięto przy tym po nowe rozwiązania, przede wszystkim specyficzną dla BMW i konstrukcję oraz system hybrydowy plug-in. Połączenie kabiny pasażerskiej wykonanej z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFRP) z aluminiowym podwoziem było równie rewolucyjne co inteligentnie sterowana interakcja silnika spalinowego i elektrycznego. Koncepcja karoserii w konfiguracji 2+2, zoptymalizowana aerodynamicznie stylistyka, inteligentna lekka konstrukcja oraz innowacyjna koncepcja napędu miały na celu rozwiązanie sprzeczności między dynamiką a wydajnością dominującej w konwencjonalnej motoryzacji.

Silnik spalinowy z technologią BMW TwinPower Turbo napędza tylne koła, a silnik elektryczny przednie koła. W rezultacie daje to hybrydowy napęd na wszystkie osie, który ma odczuwalny pozytywny wpływ na trakcję, zwinność i stabilność jazdy. Dzięki temu oraz dzięki spontanicznemu oddawaniu mocy silnika elektrycznego o maksymalnym momencie obrotowym 250 Nm dostępnym już w chwili ruszania z miejsca.

Kabina pasażerska (moduł Life) wykonana z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP) oraz wykonany z aluminium moduł napędowy (Drive) obejmujący oprócz silnika, elektroniki mocy i układu jezdnego również funkcje konstrukcyjne i zderzeniowe, umożliwił nie tylko uzyskanie masy własnej wg normy DIN poniżej 1500 kg, ale również równomierny rozkład masy na osie w stosunku 50:50. 

Płaska maska, niemal całkowicie zamknięta atrapa chłodnicy BMW, zasłony powietrzne w pasie przednim, osłonięte podwozie, wyprofilowane progi, stylistyka Stream Flow po bokach oraz kanały powietrzne w lampach tylnych i ramie dachu zapewniają odpowiednie prowadzenie powietrza. Daje to nie tylko niski współczynnik oporu powietrza (współczynnik Cx) 0,26, ale również wyjątkowo korzystny balans aerodynamiczny. 

Po światowej premierze w BMW i8 światła laserowe BMW wprowadzono również w innych modelach – najpierw w luksusowych limuzynach BMW serii 7, a następnie w wielu innych seriach. 

Równolegle z wprowadzeniem na rynek drugiego wariantu modelu, BMW i8 Coupé, poprawiono również parametry hybrydowego napędu plug-in. Akumulator wysokonapięciowy w obu modelach miał teraz pojemność zwiększoną z 20 do 34 Ah i pojemność energetyczną brutto 11,6 kWh. Zoptymalizowana technologia ogniw umożliwiła też zwiększenie mocy maksymalnej silnika elektrycznego o 12 KM do 143 KM. Razem z silnikiem spalinowym dało to moc systemową 275 kW 374 KM. Dzięki temu BMW i8 Coupé przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 4,4 s, a BMW i8 Roadster w czasie 4,6 s. Oba modele uzyskują prędkość maksymalną 250 km/h. Zasięg elektryczny wynosi 55 km w BMW i8 Coupé oraz 53 km w BMW i8 Roadster.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze