Joanna Szymków-Matuszewska

BMW Driving Experience – relacja z treningów dla miłośników samochodów premium i adrenaliny

Każda marka samochodów premium inwestuje w specjalistyczne szkolenia dla kierowców posiadających samochody należące do danej marki, tak i BMW, również od 40 lat prowadzi takie szkolenia, jednak do tego roku nie były one niestety dostępne w Polsce. Zobaczcie naszą fotorelację z BMW Driving Experience!

BMW Driving Experience

Są takie dni, że budzisz się rano i myślisz sobie – fajnie by było pojeździć jakimiś zacnymi samochodami, najlepiej z sektora premium. I nie tam, że jednym, czy dwoma..fajnie by było potestować różne modele i to w różnych sytuacjach na drodze. I potem nadchodzi taki moment, że któregoś ranka przed drzwiami czeka na Ciebie kierowca w pięknym, nowiusieńkim BMW X4 i szerokim gestem zaprasza cię do środka. Kierowca otwierając drzwi samochodu wita cię i oznajmia, żebyś rozsiadła się wygodnie, gdyż czeka was kilkadziesiąt minut przyjemnej podróży, a na miejscu czeka na ciebie z kolei kilka nowiutkich modeli BMW, które będziesz mogła ujeżdżać do woli na torze. I nie, to nie był sen…to wydarzyło się naprawdę dzięki BMW Group Polska.

Było i piękne X4 i kierowca i tor i mnóstwo wspaniałych i szybkich samochodów, ale przede wszystkim było całodniowe szkolenie techniki jazdy w ramach BMW Driving Experience. Już praktycznie każda marka premium zainwestowała w specjalistyczne szkolenia dla kierowców posiadających samochody należące do danej marki i BMW również od 40 lat prowadzi takie szkolenia, jednak do tego roku nie były one niestety dostępne w Polsce. Sytuacja ta na szczęście uległa zmianie wiosną 2019 roku, kiedy to BMW Driving Experience uruchomiło swoją polską filię szkoły. Kierowcy mogą wybrać spośród czterech rodzajów kursów, które są realizowane w różnych lokalizacjach, przez cały rok. Jest to niewątpliwie duże urozmaicenie dla kierowców, którzy chcieliby powtarzać sobie co jakiś czas takie szkolenia.

Podstawowym szkoleniem organizowanym przez BMW Driving Experience jest BMW Basic Compact Training (pół dnia) oraz Basic Safety Trening (całodniowe), które ma na celu udoskonalenie naszej techniki jazdy. My brałyśmy udział w tym drugim. BMW w tym przypadku stawia na podniesienie poziomu umiejętności przydatnych każdemu kierowcy, takich jak np. hamowanie awaryjne w zróżnicowanych warunkach, slalom, próba omijania przeszkody czy kontrola podsterowności. 

Ciekawostką jest, że BMW nie korzysta podczas swoich szkoleń z gotowych płyt poślizgowych, a zapewnia zróżnicowane warunki drogowe w sposób „naturalny”, tj. natryskami i w razie potrzeby także za pomocą nawadniania przez wozy straży pożarnej. Takie są zalecenia producenta, aby warunki na torze były jak najbardziej zbliżone do warunków zastanych później na jezdni. Jedynym odstępstwem od zapewnienia rzeczywistych warunków były próby opanowania nadsterowności pojazdów, do której doprowadzał tzw. szarpak. W związku z tym, że wszystkie samochody, którymi jeździliśmy były wyposażone w napęd X-Drive, to był jedyny sposób, aby wyprowadzić samochód z równowagi.

Treningi odbywają się na torach w Bednarach i Modlinie z wykorzystaniem wszystkich modeli z gamy BMW – od samochodów miejskich po limuzyny. Tak też było i tym razem – miałyśmy do dyspozycji nowiuteńkie BMW serii 3 w kilku wersjach wyposażenia i silnikowych, które weszło na nasz rynek zaledwie dwa miesiące wcześniej, BMW X2, BMW serii 5 (w tym Touring), BMW serii 6 GT, BMW serii 7 i największy smaczek – BMW M850i. Co prawda BMW zastrzega sobie, że wykorzystanie wszystkich wskazanych samochodów/modeli silnikowych nie jest gwarantowane, to co do zasady flota ta ma być dostępna podczas wszystkich podstawowych szkoleń realizowanych w ramach Driving Experience.

Dla miłośników adrenaliny i ekstremalnych emocji z jazdy przewidziano dwa poziomy treningów na modelach BMW M – najmocniejszych w stajni marki. Jednodniowe szkolenie BMW M Intensive Training oraz dwudniowe BMW M Perfection Training odbywają się na jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce – Silesia Ring. Program obejmuje m.in. naukę drifitu, manewry przy dużych prędkościach czy elementy jazdy torowej.

Przy okazji szkolenia mogłyśmy się dowiedzieć o kilku nowościach w zakresie systemów bezpieczeństwa zastosowanych w nowej serii 3. I tak całkiem przydatną w codziennym życiu nowością z oferty BMW jest asystent cofania, który sprawdzi się na ciasnych miejscach parkingowych czy w wąskich ślepych uliczkach. Samochód zapamiętuje ostatnio pokonaną drogę i po uruchomieniu asystenta automatycznie wycofa na dystansie do 50 metrów w dokładnie tej samej linii, którą uprzednio przejechał. Co ważne, system zapamiętuje wykonane manewry na dłuższy czas, dzięki czemu można go aktywować np. przy wyjeździe z miejsca parkingowego, na którym pozostawiono samochód dzień wcześniej.

Kolejną nowością są adaptacyjne reflektory diodowe BMW Laserlight, które zwiększają komfort jazdy po zmroku. Dzięki tej technologii światła drogowe nie oślepiają pozostałych użytkowników dróg i lepiej doświetlają zakręty. Ich zasięg został wydłużony do około 530 metrów, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku reflektorów w pełni diodowych.

Wszystkich tych, którzy lubią techniczne nowinki, z pewnością zadowoli BMW Digital Key, dzięki któremu kierowca nie musi pamiętać o tradycyjnym kluczyku. Aplikacja na smartfonie pozwala otworzyć samochód, uruchomić go, a nawet zdalnie użyczyć znajomym. To wszystko połączone jest z nowym systemem BMW Live Cockpit, który z kolei daje możliwość personalizacji ustawień i tego, co jest wyświetlane na poszczególnych ekranach. Wszystkie dane kierowcy przechowywane są w specjalnej chmurze i nawet wypożyczając samochód BMW gdzieś na drugim końcu świata, jesteśmy w stanie wgrać swoje dane i spersonalizować pojazd pod siebie. Brzmi jak pieśń przyszłości, ale to dzieje się tu i teraz i jest już dostępne dla każdego, kto zechce zakupić nowe BMW serii 3.

Zaawansowana technika łączy się z wysokiej klasy elegancją, co powoduje że każdy ze wspomnianych wcześniej modeli wart jest większej uwagi i szczegółowego omówienia, w każdym z nich czułam się pewnie, komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie, ale to jest już temat na oddzielny artykuł..;) Wszystkich zaś gorąco namawiam na skorzystanie ze szkolenia nie tylko dla szerszego poznania dostępnych modeli z gamy BMW, ale przede wszystkim dla wyćwiczenia odpowiedniej techniki jazdy w warunkach bardzo zbliżonych do tych, które mogą nas zastać każdego dnia na drodze.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze