Quantcast
Katarzyna Frendl

Bilet parkingowy za szybą auta? W Warszawie już nie musisz go wykładać – dlaczego?

Od dwóch dni Warszawiacy nie muszą wykładać biletu parkingowego za szybę auta. Dlaczego? Bilet parkingowy nie jest już konieczny.

Spis treści:

Bilet parkingowy to zmora kierowców. Często traciło się czas, aby pójść do parkomatu, wnieść opłatę za pomocą wpisania numeru rejestracyjnego, a następnie powrotu do auta, aby wyłożyć w widocznym miejscu bilet. Teraz ta konieczność powrotu do auta i wyłożeniu za szybą biletu została zniesiona.

Obowiązek zatknięcia biletu parkingowego był wpisany do regulaminu SPPN (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego). Był także obowiązek znakowania samochodu informacją o korzystaniu z płatności mobilnych. Od 15 sierpnia Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wykreślił taki obowiązek z regulaminu, więc wykładanie w widocznym miejscu biletu zakupionego w parkomacie nie jest już konieczne.

Gdy korzystaliśmy natomiast z wnoszenia opłat za parkowanie online, za pomocą mobilnych płatności, to trzeba było oznaczyć pojazd, np. za pomocą naklejki na szybę samochodu informującej o tym, że korzystamy z danej aplikacji czy usługi. Teraz również nie ma takiej konieczności.

bilet parkingowy

Brak biletu parkingowego za szybą – i słusznie

ZDM tłumaczy swoją decyzję przejściem na system e-kontroli, co oznacza, że obecnie po zaparkowaniu samochodu i opłaceniu postoju w parkomacie automatycznie numer rejestracyjny naszego auta jest widoczny online do kontroli. Samochody, które monitorują daną przestrzeń miejską sprawdzają, czy określony numer rejestracyjny ma wniesioną opłatę.

Przeczytaj też:
Darmowe parkowanie samochodu w centrum miasta? Tak, są jeszcze władze przyjazne kierowcom

Co to jest e kontrola SPPN?

Ekontrola to weryfikacja, która odbywa się w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Jest realizowana przez służby miejskie przy pomocy samochodów elektrycznych wyposażonych w kamery i czujniki umieszczone na dachu pojazdu. Po sczytaniu numeru rejestracyjnego przez system zainstalowany w pojeździe w komputerze jest sprawdzana zdalnie informacja, czy dane auto ma opłacony postój czy nie. Jeśli kierowca nie uiścił opłaty automatycznie jest nakładany mandat – obecnie wynosi 300 złotych (lub 200 zł jeśli zapłacimy do 7 dni po wystawieniu opłaty dodatkowej, czyli mandatu).

Opłata parkingowa w Warszawiebilet parkingowy cena

Obecnie za postój w Warszawie należy zapłacić:

  • za pierwszą godzinę – 4,50 zł
  • za drugą godzinę – 5,40 zł
  • za trzecią godzinę 6,40 zł
  • za czwartą i kolejne godziny po 4,50 zł

Samochody elektryczne i motocykle są w Warszawie zwolnione z opłat za postój w SPPN.

Jak kupić bilet parkingowy online – na dwa sposoby

Obecnie można opłacić postój w SPPN poprzez dwie aplikacje: MobiParking (firmy SkyCash) i moBILET (firmy Mobile Traffic Data). System płatności mobilnych zapisany w regulaminie SPPN to zdalny sposób wnoszenia opłat za postój pojazdu za pomocą urządzenia mobilnego i technologii mobilnych, umożliwiających rozliczanie za rzeczywisty postój pojazdu, z uwzględnieniem opłaty minimalnej, na zasadach określonych przez operatora tych płatności.

Parkowanie na chodniku – nie blokuj!

Wielu kierowców nie chce pamiętać, że chodnik to część drogi przeznaczona do ruchu pieszych. Kierujący często w obawie o swój samochód wjeżdża na chodnik za głęboko, nie pozostawiając pieszym wymaganego 1,5 m. Tymczasem zaparkowanie pojazdu w nieprawidłowy sposób nie jest kwestią drobnej niedogodności dla przechodniów. Jeśli nie zadbamy, aby mieli oni odpowiednią ilość miejsca, niejednokrotnie zmuszamy dziecko czy osobę z niepełnosprawnością ruchową do zejścia na jezdnię, co może być śmiertelnym zagrożeniem. Czasami osobie poruszającej się na wózku czy rodzicowi z wózkiem dziecięcym w ogóle uniemożliwiamy poruszanie się po danym odcinku. Nietrudno też wyobrazić sobie strach osób niewidomych, które z powodu braku miejsca zostają zmuszone do zejścia z chodnika na jezdnię, aby ominąć przeszkody. 

SPPN – oznakowanie wjazdu i wyjazdu ze strefy

Wjazd do strefy oznakowany jest znakiem drogowym D-44 „strefa płatnego parkowania” wraz z tabliczką informującą o sposobach opłat za postój. Wyjazd z SPPN oznakowany jest znakiem D-45 „koniec strefy płatnego parkowania”.

Komentarze:

Awaria - 18 sierpnia 2022

Bardzo wam tak dobrze. Zwężenia, korki, wyłączenia stref ruchu i betonoza z niedziałającą fontanną. Jeszcze żeby was g-no z Czajki zalało do kompletu to będzie pełen sukces kurdupla na koturnach.

Odpowiedz

Jan Nowak - 19 sierpnia 2022

Gacie chyba za mocno cisną:) piecze ?

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze