Bezpłatne parkowanie dla uchodźców z Ukrainy w Krakowie. Nie wszystkim podoba się ten pomysł

Radni z Krakowa jednogłośnie zatwierdzili decyzję prezydenta miasta o możliwości bezpłatnego parkowania dla uchodźców z Ukrainy. Sam fakt posiadania ukraińskich tablic rejestracyjnych nie zwalnia z opłat za parkowanie, trzeba spełnić określone wymagania. Nie wszystkim mieszkańcom Krakowa spodobał się ten pomysł...

W obliczu bandyckiego ataku Rosji na Ukrainę, Polska i Polacy nie zostawiają swoich sąsiadów zza wschodniej granicy samych. W pomoc uchodźcom z Ukrainy angażują się nie tylko osoby prywatne, ale też samorządy. Jednak nie zawsze wszystkim każda forma pomocy przypada do gustu.

Bezpłatne parkowanie dla uchodźców z Ukrainy w Krakowie

3 marca prezydent Miasta Krakowa wydał zarządzenie w sprawie czasowego, bezpłatnego abonamentu na parkowanie dla uchodźców z Ukrainy. Jednak sam fakt posiadania ukraińskich tablic rejestracyjnych nie zwalnia z opłat za parkowanie, trzeba spełnić określone wymagania, ponieważ włodarze miasta chcą, by z ulgi korzystały osoby, które faktycznie wyjechały uciekając przed wojną.

Zainteresowani możliwością bezpłatnego parkowania uchodźcy z Ukrainy muszą się zgłosić do biura Strefy Płatnego Parkowania i okazać paszport potwierdzający przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku, oryginał skierowania na pobyt wydany przez wojewodę lub zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy od 24 lutego. Do dokumentów trzeba dołączyć także ukraiński dowód rejestracyjny.

Abonament ma być wydawany na miesiąc (z możliwością przedłużenia) dla konkretnej podstrefy, gdzie zamieszkują obywatele Ukrainy. Z tego powodu wymagane jest własne oświadczenie lub oświadczenie osoby/instytucji przyjmującej, meldunku lub skierowania. We wszystkich pozostałych strefach Ukraińcy muszą płacić zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Bezpłatne parkowanie będzie dostępna dla uchodźców z Ukrainy do końca maja.

Podczas sesji rady miasta i posiedzenia infrastruktury zwrócono uwagę na głosy mieszkańców Krakowa, którym pomysł prezydenta nie przypadł do gustu. Pojawiło się sporo negatywnych komentarzy, w którym argumentowano, że z bezpłatnego parkowania skorzystają przede wszystkim właściciele samochodów klasy premium.

Krakowscy urzędnicy podkreślają, że nie mają możliwości obiektywnego sprawdzenia, który uchodźca z Ukrainy może sobie pozwolić na uiszczenie opłaty, a który nie. Do tej pory w Krakowie wydano mniej niż tysiąc zaświadczeń pozwalających na darmowe parkowanie dla Ukraińców.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze