Karolina Chojnacka

Bezpłatne badanie świateł samochodu. Lista miejsc, gdzie możesz je przeprowadzić

Już niedługo patrole drogówki w całym kraju będą bacznie przyglądać się wszystkim pojazdom, które wzbudzą u mundurowych jakiekolwiek, nawet najmniejsze wątpliwości. Na szczęście, na stacjach diagnostycznych kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie świateł za darmo i mieć pewno, że każdą kontrole przejdą bezproblemowo.

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierowców na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Jest to szczególne ważne jesienią, gdy znacznie pogarsza się widoczność. Prawidłowe działanie i ustawienie świateł pojazdu nabiera w tym czasie szczególnego znaczenia. Sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu. Wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi, albo doprowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Darmowe sprawdzenie ustawienia świateł – gdzie i kiedy?

W dniach 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł na wybranych stacjach kontroli pojazdów. Lista stacji biorących udział w akcji znajduje się TUTAJ.

Kierowcy korzystający z aplikacji Yanosik mogą za jej pośrednictwem znaleźć  taką stację.

Mandat za nieprawidłowe oświetlenie

Z danych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą źle lub za słabo.

Prawidłowe ustawienie świateł jest niezwykle ważne. Dlatego, gdy przyjdzie do policyjnej kontroli, źle ustawione światła mogą skończyć się mandatem w wysokości 500 złotych. W skrajnych przypadkach kontrola może się skończyć nawet odebraniem prawa jazdy i odholowaniem samochodu na policyjny parking.

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”
Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze