Bezpieczne podróżowanie autem podczas ciąży

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kobiecie kłopotów. Podróże w trzecim trymestrze mogą być już problematyczne.

Czy w ciąży można podróżować samochodem?
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kłopotów. Automobilowe eskapady w trzecim trymestrze mogą sprawiać pewne trudności. Na pewno przyszłe mamy powinny unikać długich wyjazdów; jeśli podróżują kilka lub kilkanaście godzin, przynajmniej co dwie godziny powinny zrobić przerwę w podróży.

Czy eskapady samochodem w ciąży są bezpieczne?
Podróże samochodem podczas ciąży są bezpieczne. Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach, np. prawidłowe  ustawienie fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha. Równie istotna  jest prawidłowa pozycja, zapewniająca możliwość szybkiej  reakcji i sprawia, że rosnący brzuch nie blokuje swobody ruchu. Plecy muszą mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane.

fot. baby-shower.pl

Czy w ciąży siadać za kierownicą, czy nie?
W pierwszych miesiącach ciąży, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, przeciwwskazań do prowadzenia samochodu przez przyszłą mamę jest mniej. Ich liczba rośnie jednak wraz z dzieckiem. W bardziej zaawansowanej ciąży (9 miesiąc), jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Ruchy dziecka mogą dekoncentrować kobietę. Duży brzuszek coraz bardziej utrudnia manewrowanie kierownicą, a w razie wypadku, kierownica i poduszka powietrzna mogą  zagrozić życiu dziecka.

Czy w ciąży należy zapinać pasy?
Pasy stanowią najlepsze zabezpieczenie zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Jeśli kobieta ciężarna nie zapina  pasów bezpieczeństwa, w czasie wypadku na niebezpieczeństwo naraża siebie i  dziecko. Najczęstszymi obrażeniami w takich sytuacjach jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu. Przyszłe mamy powinny zakupić specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa np. Clippasafe.

Do czego służy adapter do pasów bezpieczeństwa?
Tradycyjny pas w chwilach kolizji, a także przy gwałtownym hamowaniu pojazdu może wywierać ogromny nacisk na brzuch i macicę przyszłej mamy. Może to doprowadzić do poronienia lub poważnych obrażeń płodu. Adapter niweluje to ryzyko, jest bezpieczny, wygodny oraz prosty w użyciu. Powinno się już go instalować od 2 miesiąca ciąży.

fot. baby-shower.pl

Jak instaluje się adapter w samochodzie?
Adaper składa się z podkładki umieszczonej na siedzeniu samochodu, pasów mocowanych wokół oparcia siedzenia i mocnego zapięcia. Prawidłowo założony układa pas bezpieczeństwa tak, aby został zlokalizowany pod brzuchem, odpowiednio nisko na biodrach i miednicy (które lepiej absorbują siłę uderzenia) chroniąc nienarodzone dziecko.

Czy poduszka gazowa jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?
Kobiety w ciąży są w trakcie czołowych zderzeń lepiej chronione, gdy w kierownicy zamontowana jest poduszka gazowa; stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie.

O czym jeszcze należy pamiętać podróżując samochodem w ciąży?
Przyszłe mamy powinny minimalizować wpływ szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu. Uchylanie szyb w korku oznacza wdychanie wielu zanieczyszczeń, co nie służy ani potomkowi, ani jego mamie.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze