Bezpieczna podróż z dzieckiem

Wakacje to czas, kiedy najwięcej rodzin planuje wyjazdy ze swoimi dziećmi. W euforii letnich wyjazdów nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie podróżujących, zwłaszcza tych najmłodszych. Jak zapewnić dziecku odpowiednią ochronę i zadbać o jego komfort w trakcie jazdy samochodem?

Żeby dobrze przygotować się do dłuższej podróży z dzieckiem, warto ją wcześniej przygotować. W ten sposób zdążysz uzupełnić braki w wyposażeniu. Zyskasz także pewność, że udało Ci się zabrać wszystkie rzeczy.

1. Wybierz odpowiedni fotelik samochodowy

Zgodnie z przepisami polskiego prawa dzieci poniżej 150 cm wzrostu powinny podróżować w foteliku samochodowym z zapiętymi pasami. W zależności od wagi malucha w sklepach znajdziesz foteliki:

  • kategorii 0 i 0+ do 13 kg,
  • kategorii 1 do 18 kg,
  • kategorii 2 do 25 kg,
  • kategorii 3 do 36 kg

Fotelik z kategorii 0 lub 0+ musisz zamontować tyłem do kierunku jazdy (na przednim lub tylnym siedzeniu). Takie ułożenie zmniejsza ryzyko urazów głowy i szyi dziecka nawet w razie lekkich stłuczek na drodze.

Przed montażem fotelika samochodowego dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak ustawić fotelik w aucie czy jak ułożyć pasy stabilizujące fotelik.

2. Przemyśl pakowanie bagażu

Gdy podróżujesz z dzieckiem, część najpotrzebniejszego bagażu powinna znaleźć się w kabinie samochodu. Dzięki temu w trakcie postojów nie będziesz szukać potrzebnych rzeczy wśród walizek. Co warto mieć pod ręką w trakcie jazdy?

  • Środki czystości i pielęgnacyjne – np. krem, wilgotne chusteczki, pieluszki.
  • Ubranka – śpioszki, koszulka na krótki rękaw, śliniak, chustka lub kapelusz.
  • Przedmioty ułatwiające zasypanie – kocyk, poduszka.
  • Drobne zabawki – grzechotka dla najmłodszych, książka, lalka lub samochód.

Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić z ilością gadżetów trzymanych w nogach lub na tylnym siedzeniu. Dla utrzymania większego porządku w samochodzie i szybszego odnalezienia potrzebnych przedmiotów warto także wyposażyć się w torbę, która zmieści się np. między tylną kanapą a przednim fotelem.

3. Nie zostawiaj dziecka samego

Zawsze bądź blisko swojego dziecka. Gdy w trakcie postojów chcesz odejść od auta, weź malucha ze sobą. Na nieznanym terenie i pośród obcych ludzi nie jesteś bowiem w stanie przewidzieć zachowania swojej pociechy. Nawet starszy kilkulatek pozostawiony bez opieki, może wpaść w panikę i próbować znaleźć Cię na własną rękę.

Zadbaj też także, żeby w trakcie jazdy dziecko cały czas czuło czyjąś obecność. Jeśli podróżujesz z drugą dorosłą osobą, poproś ją, aby siedziała na tylnej kanapie, obok dziecka. W razie jakichkolwiek problemów dorosły będzie mógł szybko zareagować, przytulić malucha, porozmawiać z nim czy znaleźć inną rozrywkę. Dzięki temu dziecko nie będzie się też nudzić, a Ty jako kierowca skupisz się głównie na drodze.

4. Zwiększ liczbę postojów

Jeśli jesteś przyzwyczajony do pokonywania trasy bez częstego zatrzymywania się po drodze, w trakcie podróży z maluchem powinieneś zmienić ten nawyk. Co kilka godzin (np. 2 lub 3) warto zatrzymać się i sprawdzić, czy maluch dobrze się czuje, nie chce mu się pić, musi skorzystać z toalety lub czy nie trzeba go przewinąć.

Czas spędzony na postoju to także idealny moment na dłuższą rozmowę z maluchem, zjedzenie obiadu, spacer i odpoczynek na świeżym powietrzu. Przerwa w podróży okaże się również dobrym pomysłem, jeśli dziecko zaczyna marudzić, wiercić się w foteliku i próbować odpiąć. Wtedy, po zatrzymaniu auta, warto sprawdzić, czy:

  • fotelik jest prawidłowo przyczepiony do tylnej kanapy,
  • pasy nie są skręcone lub zaplątane,

Dzięki temu zyskasz  pewność, że dziecko może dalej podróżować bezpiecznie i np. nie odepnie się samodzielnie.

Bezpieczna podróż z dzieckiem – sposób na udane wakacje z rodziną

Dobre przygotowanie do podróży autem, w którym jedzie też małe dziecko, jest bardzo ważne i pozwala uniknąć wielu przykrych sytuacji. Brak fotelika dla malucha może skończyć się nie tylko mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi. Dzieci jadące na zwykłych fotelach nie są odpowiednio blokowane przez pasy bezpieczeństwa i w razie wypadku mogą łatwo wypaść z pojazdu.

Ważnymi etapami przygotowania do podróży z dzieckiem jest też podzielenie bagażu na ten przechowywany pod ręką i na ten, który ma być schowany do bagażnika. W trakcie jazdy należy też pamiętać, aby dziecko cały czas czuło Twoją obecność lub innego dorosłego. Warto również tak zaplanować trasę, aby zwiększyć liczbę postojów i dopasować ją do potrzeb malucha. W ten sposób podróż na wakacje będzie miłym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i dla wszystkich dorosłych.

Źródło: Norauto

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

A które foteliki są bardziej polecane w przypadku starszych dzieci: montowane przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
Mam na oku fotelik Romer ([url]https://www.britax-roemer.pl/foteliki-samochodowe/maluch/multi-tech-iii/CSSFCC004.html[/url])który można montować i przodem i tyłem, ale słabo wyobrażam sobie starsze dziecko, któremu spodoba się jazda tyłem

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze