Bezpieczna jazda ze światłami dziennymi

Piękny słoneczny dzień i korzystne warunki atmosferyczne nie dają gwarancji bezpiecznego podróżowania. Korzystanie ze świateł do jazdy dziennej zmniejsza ryzyko wypadków, podnosi poziom widoczności samochodu zarówno dla innych kierowców, jak i dla pieszych.

Nadchodzące lato dla wielu z nas stanie się powodem do coraz częstszego podróżowania. Przemierzając kilometry należy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz warunków pogodowych na percepcję kierowców wpływa również prędkość jazdy, prawidłowe oznakowanie innych samochodów, które zwiększa ich widoczność oraz zmęczenie wzroku kierowcy. W Polsce od 2007 roku obowiązuje całoroczny nakaz używania świateł do jazdy dziennej, co pozwala na bardziej precyzyjne określenie odległości i prędkość zbliżającego się samochodu. 

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską w sierpniu 2006 r. wynika, że stosowanie świateł do jazdy dziennej zwiększa potencjał ratowania życia w wypadkach drogowych. Na terenie Unii Europejskiej odnotowuje się tę zależność na poziomie 3-5% w skali roku. W przełożeniu na liczbę wypadków oznacza to, że stosowanie świateł pozwala uniknąć 1200-2000 wypadków rocznie. 

fot. Philips

– Prowadzenie samochodu wymaga skupienia, często nadmiernego wytężania wzroku. Powoduje to, że po długim czasie podróżowania wzrok kierowcy męczy się i słabnie jego percepcja – mówi Tomasz Supady, ekspert Philips Automotive Lighting. Niestety duży wpływ na wzrok ma również wiek kierowców. Im jesteśmy starsi, tym źrenice stają się mniej przezroczyste i odczuwamy większe zapotrzebowanie na światło – dodaje. Prawidłowo oświetlony pojazd zyskuje wielokrotne powiększenie kontrastu w stosunku do pojazdów z wyłączonymi światłami, co zmniejsza ryzyko wypadków. 

Philips stworzył proste w montażu światła do jazdy dziennej. Do ich produkcji wykorzystane zostały specjalne diody tzw. LEDy. Emitują najsilniejsze – jasne białe światło o wysokiej temperaturze barwowej 6000K. Dla porównania lampy ksenonowe emitują światło w granicach 4100 – 4800 stopni Kelvina. Natężenie oraz barwa światła wyposażonego w LEDy zapewnia lepszą widoczność pojazdu na drodze. Jeden moduł pobiera 6,8W energii, czyli cały zestaw 14W. Dla porównania 1 żarówka halogenowa pobiera 55-60W. Dzięki systemowi clip-on pasują do większości samochodów, a ich montaż jest prosty i nie zajmuje wiele czasu. Produkt działa przez 10 000 godzin, co odpowiada 500 000 km przejechanym z prędkością 50 km/h.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze