Bariera 400 km/h na motocyklu przebita?

Kilka dni temu Kenan Sofugolu ogłosił, że udało mu się przebić barierę 400 km/h na przy pomocy podkręconego motocykla Kawasaki H2R. Jednak nad całym przedsięwzięciem pojawił się wielki znak zapytania.

Turecki motocyklista podjął próbę bicia rekordu podczas otwarcia mostu Osman Gazi pod Stambułem. W sieci pojawiło się wideo dokumentujące całą próbę. Jednak bardzo szybko spadła krytyka na organizatorów tego przedsięwzięcia. 

Pomiar prędkości odbywał się przy pomocy prędkościomierza w motocyklu. Takie rozwiązanie generuje dość duży błąd pomiarowy. Szczególnie przy tak ekstremalnych prędkościach. Sofugolu mógł zatem jechać z dużo niższą prędkością niż deklarowana na wyświetlaczu. Organizator przejazdu nie podał żadnych innych źródeł pomiaru prędkości. W ten sposób bardzo łatwo zakwestionować ten wyczyn.

https://www.youtube.com/watch?v=_SKYLvCSiZY

Najnowsze

Lindsey Vonn testuje bolid Formuły Renault

Lindsey Vonn pauzuje z powodu kontuzji w alpejskim Pucharze Świata. Wolny czas wykorzystuje na dostarczanie sobie adrenaliny podczas testów samochodów Formuły Renault 2.0 i 3.5 na Red Bull Ringu.

Amerykańska narciarka doznała w lutym uraz lewego kolana i od tamtego czasu ma przymusową przerwę od nart. Jednak wykorzystuje ten czas żeby rozwijać swoje umiejętności w innych dyscyplinach. 

Vonn jest wpierana przez Red Bulla, który zaprosił ją ostatnio na swój tor. Miała na nim okazję sprawdzić bolidy Formuły Renault 2.0 oraz 3.5. Na testach byli obecni dr Helmut Marko i Patrick Friesacher, który 11 lat temu jeździł w barwach Minardi.

– Jazda samochodem wyścigowym była niewiarygodna. Nie odczuwałam prędkości od lutego, a to było dokładnie to, co sprawia tyle frajdy. Wyścigi są podobne do narciarstwa alpejskiego. W obydwu sportach musisz wszystko robić w odpowiednim czasie – wiedzieć, kiedy przyspieszyć, kiedy zahamować i jak znaleźć najlepszą linię. – powiedziała Lindsey Vonn po testach.

Póki co Lindsey chce kontynuować karierę narciarską do 2019. Potem rozważa kontynuację kariery sportowej w sportach motorowych. Na razie dodał jednak, że nigdy nic nie wiadomo. 

My trzymamy kciuki, żeby wyleczyła kontuzję, a za kilka latzasiliła swoim talentem sporty motorowe.

Najnowsze

Co widzi kierowca Formuły 1?

Wielu z nas wyobraża sobie pracę kierowcy F1 jako wymarzoną pracę. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak bardzo wymagające jest to zadanie i jak ekstremalnych reakcji wymaga od naszego organizmu.

Stacja Sky Sports postanowiła wykorzystać nowoczesną technologię, żeby pokazać widzom jak wygląda tor wyścigowy z punktu widzenia kierowcy. W tym celu Nicko Hulkenberg z Sahara Force India otrzymał specjalne okulary, które śledzą ruch jego gałek ocznych, a przy okazji nagrywają jego punkt widzenia.

Mózg kierowcy Formuły 1 przetwarza informacje w bardzo dużym tempie. Dla przykłady, podczas wyjazdu z pit land, Hulkenberg potrzebuje 100 milisekund żeby sprawdzić sytuację na torze w lusterku bocznym. Dla porównania normalny kierowca potrzebowałby na to aż pół sekundy.

Reakcja na zapalenie się zielonego światła na sygnalizatorze również trwa nie więcej jak 100 milisekund. Dla porównania jeżeli biegacz wystartuje w czasie szybszym niż 100 milisekund, jest to traktowane jako falstart.

Podczas jazdy na zakręcie działa nie tylko zmysł wzroku. Ciało kierowcy jest tak mocno sprzężone z bolidem, że czuje on jak bardzo może sobie jeszcze pozwolić z dawkowaniem prędkości żeby nie wylecieć z toru.

Zobaczcie kierowcę F1 w akcji.

Najnowsze

BMW odświeża F700 GS, F800 GS oraz Adventure

Jeden z najbardziej popularnych i cenionych motocykli z segmentu enduro otrzyma kilka zmian. BMW zaprezentowało odświeżone wersje F700 GS, F800 GS i F800 GS Adventure. Zapowiedziano również zmiany w innych modelach.

Najważniejszą zmianą w tych motocyklach jest zmiana układu wydechowego na taki, który spełnia wymogi Euro4. Ostrzejsza norma dla jednośladów wchodzi w życie 1 stycznia 2017 roku. Przy okazji zmieni się także akcesoryjny tłumik HP przygotowywany przez specjalistów z Akrapovicia. Oprócz tego inżynierowie z Monachium zainstalowali kilka modyfikacji. 

Zmieniono wyświetlacz na desce rozdzielczej. Ma być teraz bardziej czytelny i poprawić walory estetyczne. Motocykle przeznaczone na nowy rocznik modelowy będą także dostępne w nowych wersjach kolorystycznych. Na tym zmiany się nie kończą. 

We wszystkich trzech wersjach zamontowano nową manetkę sterującą przepustnicą. Poprawi reakcję na gaz, a także wprowadza trzy tryby jazdy: „Rain”, „Road” oraz „Enduro”. W modelach F800 GS i F800 GS Adenture będzie dostępny dodatkowy tryb „Enduro Pro”.

BMW zapowiedziało też kilka zmian w modelach R1200RT, R1200R i R1200RS. Będzie w nich dostępny system ABS Pro oraz dynamiczne światło hamowania, ostrzegające innych użytkowników drogi o hamowaniu awaryjnym. W modelu R1200GS Adventure pojawi się także wersja Triple Black.

Najnowsze

Can-Am Spyder F3-S – driftujacy trójkołowiec

Firma Can-Am zaprezentowała najnowszy model o nazwie Spyder F3-S, który poza sportowym wyglądem oferuje możliwość driftowania.

Na początku tego roku firma Can-Am zaprezentowała koncept inspirowany samochodami wyścigowymi z serii NASCAR. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to że produkty tej firmy to trójkołowce. Według twórców miała to być pierwsza taka maszyna, która pozwala na wykonywanie kontrolowanych poślizgów. 

Okazuje się, że to obietnice to nie mrzonki. Właśnie zaprezentowano wersję produkcyjną o nazwie F3-S, która mocno nawiązuje do konceptu. Producent początkowo zapowiadał 150 KM serwowane na tylną oś, ale finalnie stanęło na 115 KM i prawie 130 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Najciekawszym gadżetem jest jednak tryb SPORT, który umożliwia wykonywanie kontrolowanych poślizgów. Wystarczy, że kierowca wybierze ten tryb za pomocą przycisku, a komputer dezaktywuje system kontroli trakcji. Gdyby sprawy wymknęły się spod kontroli, nad kierowcą będzie czuwał system kontroli stabilności, żeby nie doszło do dachowania.

Can-Am Spyder to bardzo popularna maszyna w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku firma sprzedała ponad 100 tys. egzemplarzy, od momentu debiutu w 2008. Prezentowany model ma kosztować 21 249 dolarów i trafi do salonów we wrześniu.

Najnowsze