Agnieszka Serafinowicz

Badanie alkomatem pracownika – 430 posłów przegłosowało nowelizację przepisów

Badanie alkomatem dziś jest praktykowane w wielu firmach zatrudniających kierowców, ale brakuje przepisów regulujących ten stan rzeczy. To się zmieni.

W wielu firmach zatrudniających zawodowych kierowców rutynowe badanie alkomatem przed rozpoczęciem pracy to już w zasadzie norma. Problem w tym, że dotychczas nie było w Polsce przepisów, które nakazywały by kierowcom, prowadzącym auta pracodawcy lub służbowe, poddanie się takiej kontroli. Była to zawsze dobra wola kierowcy. Jedynie Policja może dziś przeprowadzać kontrole ad hoc. Niebawem się to zmieni, dzięki niemal jednogłośnie przyjętym przez Sejm zmianom w przepisach kodeksu pracy.

Za przyjęciem nowych przepisów opowiedziały się praktycznie wszystkie ugrupowania polityczne w polskiej scenie politycznej, na „tak” głosowało aż 430 posłów. Nowe przepisy jeszcze nie obowiązują, bo procedura legislacyjna wymaga, by przegłosowane zmiany trafiły do Senatu, a następnie na biurko Prezydenta Rzeczypospolitej, ale przy niemal jednogłośnej akceptacji, dalsze procedowanie zmian wydaje się formalnością. W efekcie nowe przepisy zaczną obowiązywać prawdopodobnie już od nowego, 2023 roku. Co dokładnie się zmieni?

Badanie alkomatem przez pracodawcę zalegalizowane

Przyjęcie nowej ustawy o zmianie ustawy kodeks pracy i niektórych innych ustaw oznacza, że przeprowadzanie prewencyjnej kontroli kierowców przez pracodawcę będzie zalegalizowane. Pracodawca otrzyma prawo przeprowadzenia takiej kontroli wśród swoich kierowców. Co ważne, w myśl nowych zapisów, forma zatrudnienia nie będzie mieć znaczenia. Kontroli na trzeźwość żądanej przez pracodawcę będą musieli się poddać nie tylko kierowcy zatrudnieni na podstawie umowy u pracę, ale również pracownicy korzystający z innych form zatrudnienia: umowy b2b, umowy zlecenia itp.

Badanie alkomatem przez pracodawcę będzie legalne, ale nie przymusowe

Jednocześnie ustawodawca nie nałożył na pracodawców obowiązku przeprowadzania kontroli trzeźwości (badanie alkomatem lub testowanie na obecność innego podobnie działającego środka). Kwestię wyboru czy przeprowadzać kontrole wśród własnej załogi posłowie pozostawili w gestii pracodawcy. To osoba zarządzająca firmą zatrudniającą kierowców decyduje, czy tego typu kontrole wprowadzić we własnej organizacji.

Przepisy nie regulują także, kto dokładnie powinien być poddawany takiej kontroli, ma to również leżeć w gestii pracodawcy i być regulowane na podstawie wewnętrznych ustaleń danego podmiotu. To pracodawca ustali, czy kontroli mają być poddawani np. wszyscy, czy też tylko pracownicy określonych działów, określone grupy zawodowe itd. Istotne jest też to, że kontrole nie mogą być prowadzone ad hoc i bez uprzedzenia. Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca, będzie musiał poinformować pracowników w sposób przyjęty w danej firmie o planowanych kontrolach trzeźwości nie później niż 2 tygodnie przed wprowadzeniem kontroli.

Od kiedy badanie alkomatem przez pracodawcę będzie usankcjonowane prawnie?

Jak wcześniej wspomniałam, nowe przepisy przegłosowane już przez Sejm trafią do Senatu, który powinien się zająć tematem jeszcze przed Świętami, następnie nowela trafi na biurko Prezydenta. W obu instancjach dalsze procedowanie zmian będzie najprawdopodobniej jedynie formalnością. Przy założeniu braku jakichkolwiek opóźnień, nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać na początku 2023 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze