Badania potwierdzają – kobiety parkują lepiej. Film.

Panowie, czas odstawić na bok żarty o źle parkujących kobietach. Po pierwsze - przestają one już kogokolwiek śmieszyć, po drugie - właśnie dowiedziono, że panie parkują lepiej od panów.

fot. Motocaina

Brytyjczycy przeprowadzili sumienne badania pod kątem parkowania, zangażując przedstawicieli obu płci. Chociaż oceniając czas manewru wypadamy nieco słabiej niż panowie, to jednak bardziej prawdopodobne jest, że to właśnie mężczyzna zostawi swój samochód źle i bardziej niedbale zaparkowany.

Firma parkingowa NCP w Wielkiej Brytanii obserwowała 2,5 tysiąc kierowców na przestrzeni jednego miesiąca. Badania są jednymi z najbardziej wszechstronnych, jakie przeprowadzono na ten temat dotychczas. W ocenie brano pod uwagę wiele kryteriów, m.in. czas parkowania, czas poświęcony na szukanie wolnego miejsca, czy samą jakość parkowania.

W pierwszej kolejności zbadano umiejętności kierowców w odnajdywaniu wolnego miejsca na parkingu. Niecierpliwość wielu mężczyzn powodowała, że szybko krążyli w kółko, nie dostrzegając wolnych miejsc. Tymczasem kobiety, które jechały wolniej, łatwiej znajdowały miejsce, często podejmując się parkowania tam, gdzie inni kierowcy nawet by o tym nie pomyśleli. Jeśli chodzi o „czystość manewrów”, tutaj też kobiety wyszły nieco lepiej – 39 procent pań podręcznikowo wykonało manewr parkowania tyłem, podczas gdy sztuka ta udała się jedynie 28 procentom mężczyzn. Panowie – według tych badań – są za to lepsi w szybkości manerowania. Średni czas parkowania u mężczyzny wyniósł 16 sekund, u kobiety 21. Warto jednak zaznaczyć, że kobiety częściej parkowały w pierwszym dostępnym, niekoniecznie „najszczęśliwszym” miejscu (jako kobiety lubimy sobie czasem komplikować życie…), mężczyźni natomiast szli po linii najmniejszego oporu, wybierając sobie zazwyczaj takie miejsca, gdzie mogą wjechać „na raz”. Ostatecznie, po podsumowaniu punktów, kobietom przyznano ich 13.4, a mężczyznom 12.3. Z badań wynika również, że przeciętna kobieta na parkowanie poświęca w sumie 12 dni ze swojego życia. Mężczyźni przeznaczają na to o trzy doby mniej.

Neil Beeson, jeden z brytyjskich instruktorów jazdy tak zareagował na wyniki badań:
– To zaskakujące. Z mojego doświadczenia wynika, że to mężczyźni zawsze szybciej i lepiej się uczyli. Widocznie kobiety lepiej zapamiętały lekcje. Wyniki obalają w takim razie mit, że mężczyźni mają lepszą wyobraźnię przestrzenną od kobiet. Fakty nie kłamią.”

Badania zostały również skomentowane przez James’a May z Top Gear. Prezenter uważa, że parkowanie w wąskich miejscach między samochodami nie jest najlepszym pomysłem.
– Nie obchodzi mnie to, jakiej płci kierowca zaparkował samochód obok mojego. Po prostu nie chcę, żeby ktoś walił swoimi drzwiami po moim Porsche!

Co na to kierowca rajdowy i prezenterka, Vicki Butler-Henderson?
– Jestem bardzo zadowolona, że płeć piękna wyszła z tych badań z twarzą. Wyniki zdają się potwierdzać moje doświadczenia. Rzeczywiście – kobietom dłużej zajmuje manewr parkowania. Najzabawniejsze jest to, że znam sporo pań, które wygrywają wyścigi, ale już z zaparkowaniem rajdówki w parku serwisowym niejednokrotnie mają nie lada problem.

Autorka od siebie doda tylko tyle, że dwie godziny temu była świadkiem wyciągania Passata B5 z krzaków, którego właścicielem jest… mężczyzna. Dlaczego samochód wylądował w rowie? Cóż, właściciel zostawił go zaparkowanego na noc tylko na hamulcu ręcznym. Nie działającym zresztą, o czym bardzo dobrze wiedział. Efekty poniżej.fot. Anna Grzesik
Chwila nieuwagi czasem kosztuje wiele…
fot. Anna Grzesik

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze