“Aventure Peugeot”, czyli Muzeum Peugeota – zabawa z kotkiem

W Sochaux we wschodniej Francji, które od 1810 roku jest kolebką marki Peugeot możemy zwiedzić zakłady produkcyjne i muzeum dokumentujące historię „Lwa”. Ponad 500 zaskakujących eksponatów ukazujących pasję braci Peugeot oraz 120 samochodów i 50 rowerów sprawia, że warto poświęcić dzień na zwiedzanie.

Pierwsza część muzeum poświęcona jest początkom marki Peugeot i każda kobieta poczuje się tutaj jak w domu, no może trochę „zabytkowym”. Eksponaty to przede wszystkim wyposażenie gospodarstwa domowego i kuchni, uwagę zwracją przepięknie zdobione młynki do kawy.  Wkraczając w krąg zatytułowany „Pionierzy” (lata 1891/1904) odkrywamy historię i możemy podziwiać pierwszy samochód produkowany przez Peugeot’a „Vis-a-Vis” z 1891 roku. Warto zwrócić uwagę na oryginalnie udekorowany Vis a Vis „Marguerite” z 1894 roku, oraz Landaulet 184, który „wystąpił” w filmie Woody’ego Allena „O północy w Paryżu”. I wreszcie można zgłębić pełną kolekcję „numerów” 201 z 1930, 401, 601 z końca lat 40-tych ubiegłego wieku, 402, 404 z lat pięćdziesiątych i wreszcie 205 z lat osiemdziesiątych XX wieku. Zwiedzania dopełnią unikatowe prototypy, auta sportowe i wyścigowe a panowie mogą się przymierzyć do roli taksówkarza ze słynnego filmu „Taxi 4” przy Peugeocie 407. 

Dwa stulecia istnienia marki spod znaku lwa udokumentowane poprzez samochody, rowery, narzędzia i sprzęty domowe, które zgromadzono pod jednym dachem przybliża zwiedzającym historię marki Peugeot. Do muzeum warto wybrać się z dziećmi, ponieważ specjalnie dla nich przygotowano przednik audio oraz edukacyjną broszurkę a także dwa symulatory jazdy, które czynią zwiedzanie bardziej interaktywnym. Zbiory zaprezentowano w ciekawy sposób w bardzo francuskim klimacie z dobrze podzielonymi sekcjami od początku XIX wieku aż do końca pierwszej połowy XX wieku.

Muzeum otwarte zostało w 1988 roku i prowadzone jest przez stowarzyszenie „L’Aventure Peugeot”.  Ekspozycje podzielone są na historycznie okresy oraz wystawy tematyczne „Motor Sport”, „Rowery & Motocykle”, pojazdy użytkowe, wydzielona jest też przestrzeń dla wystaw czasowych. Na miejscu jest sklep i restauracja.

Dojazd z autostrady A36, gzie na zjeździe nr 9 należy skręcić na D437 w kierunku Sochaux,
następnie na D613 Mont Beliard/Musee Peugeot. W miasteczku drogowskazy wskażą bezpośrednio drogę do muzeum, które  otwarte jest codziennie z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia w godzinach od 10 do 18. Bilet normalny kosztuje 8,50 €, ulgowy 4,50 €, dzieci do lat 7 zwiedzają za darmo. Koło budynku jest duży, bezpłatny parking.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze