Autostrady w Niemczech będą płatne!

Koniec z darmową jazdą po niemieckich autostradach. Kilka dni temu Bundestag przegłosował przepisy w tej sprawie.

Kierowcy samochodów na zagranicznych numerach będą musieli płacić za przejazd niemieckimi autostradami. Jest to efekt głosowania koalicji rządowej u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy wprowadzą myto dla kierowców samochodów osobowych i pojazdów kempingowych, którzy będą korzystać z autostrad i dróg krajowych. Dotyczy to samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Auta zarejestrowane w Niemczech otrzymają rekompensatę w postaci obniżki podatku samochodowego. 

Cudzoziemcy na niemieckiej autostradzie będą mogli wybierać pomiędzy opłatą roczną, dwumiesięczną i 10-dniową. Najtańsze myto będzie kosztować od 5 do 15 euro. Stawka jest zależna od pojemności silnika oraz emisji szkodliwych substancji. Dwumiesięczny „karnet” będzie kosztował od 16 do 30 euro. Natomiast roczna opłata wyniesie maksymalnie 130 euro.

Ustawa wchodzi w życie dopiero w 2016 roku, dlatego możemy jeszcze przez kilka miesięcy cieszyć się darmowymi przejazdami. Niemiecki rząd liczy, że dzięki nowym opłatom państwowy budżet urośnie o kolejne 500 mln euro rocznie. Pieniądze zostaną przekazane na remonty i budowę dróg.

Komisja europejska po wprowadzeniu przepisów zamierza sprawdzić je pod kątem zgodności z prawem unijnym.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Pomimo, że mam kawałek do granicy, to i tak jadąc do Włoch tamtędy pojadę jak zwykle, jakby nie liczyć wychodzi taniej niż w kraju drogą szybkiego ruchu nazywaną dumnie autostradą. I paliwa lepsze, także nawet pomimo wyższej ceny mamy mniejsze spalanie. Sumarycznie jest więc taniej. Tam mniej zapłacę za miesiąc niż u nas za przejazd kawalkiem A2, czy A4. A1 do tanich też nie należy. Koncesjonariusze chyba się głowami pozamieniali, mniejsza o to z czym. Jeszcze kilka latek i A1 w połowie opustoszeje. A2 czy A4 też da się ominąć. Nie ma jak konkurencja. Państwo powinno rozwinąć równoległe drogi S.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze