Quantcast

Autostrada A2 – budowane oraz projektowane odcinki

Biegnąca z zachodu na wschód Polski trasa A2 jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Europie. To fragment trasy E30 wiodącej z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Obecnie trwa budowa, planowanie budowy oraz rozbudowy w sumie 222 km autostrady A2.

Autostrada A2 –  odcinki w budowie

  • Mińsk Mazowiecki – Siedlce (ok. 37,5 km) – dla odcinków Kałuszyn – Groszki i Gręzów – Siedlce Zachód są już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Przekazaliśmy place budów wykonawcom, a roboty już się rozpoczęły. Prowadzone jest rozpoznanie środowiskowe, saperskie i archeologiczne. Ponadto rozpoczęła się wycinka drzew. Przy sprawnej realizacji kontraktów kierowcy powinni skorzystać z tych odcinków jesienią 2023 r. Dla odcinka Groszki – Gręzów, na który umowę podpisano 28 stycznia 2021 r., Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji ZRID. Termin zakończenia prac przewidziany został na lato 2024 r.
  • Siedlce – Biała Podlaska (ok. 63,5 km) – w kwietniu 2021 r. podpisano umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dla odcinków rejon m. Malinowiec – w. Łukowisko, w. Łukowisko – rejon m. Swory i rejon m. Swory – w. Biała Podlaska złożone zostały wnioski o wydanie decyzji ZRID (do odpowiednich terenowo urzędów wojewódzkich). Natomiast dla części od końca obwodnicy Siedlec do rejonu m. Malinowiec wykonawca przygotowuje materiały do złożenia takiego wniosku. Zgodnie z zawartymi umowami na wszystkich czterech odcinkach zakończenie robót zaplanowano latem 2024 r.

Wyższe opłaty za przejazd autostradą A2. GDDKiA twierdzi, że są nieuzasadnione

Autostrada A2 – odcinki projektowane

Na odcinek A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) we wrześniu 2021 r. podpisano umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie. W styczniu br. do Wojewody Lubelskiego złożono wnioski o uzyskanie decyzji ZRID. Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.

Pomiary odcinkowe rejestrują więcej wykroczeń niż fotoradary? Eksperci nie mają wątpliwości

Autostrada A2 Warszawa – Łódź

Inwestycja dotycząca autostrady A2 między Warszawą a Łodzią polega na dobudowie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2 na długości ok. 89 km. Do wykorzystania jest szeroki pas dzielący, który został wybudowany podczas realizacji autostrady.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma w przyszłości ułatwić szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze