„Auto w terenie – podstawy jazdy 4 x 4” Sławomir Makaruk. Podręcznik jazdy samochodem terenowym

Auto w terenie. Podstawy jazdy 4x4 autorstwa Sławomira Makaruka to świetny elementarz jazdy offroad.

„Auto w terenie – podstawy jazdy 4 x 4” Sławomir Makaruk. Podręcznik jazdy samochodem terenowym.

Wakacje to idealna okazja, by spróbować swoich sił w jeździe off-roadowej, która z roku na rok zyskuje w Polsce coraz więcej sympatyków.Tylko od czego zacząć? Na pewno warto wyposażyć się w wiedzę, która przyda się zarówno na początku przygody z offroadem, jak i w jej trakcie.

W redakcyjne ręce trafił podręcznik: podstawy jazdy 4×4 autorstwa Sławomira Makaruka. To polski podróżnik, fotograf, kierownik wypraw (m.in. programu podróżniczego TVP2 Boso przez świat), instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR i instruktor jazdy off-roadowej. Już sam ten opis świadczy, że mamy doczynienia z autorem, który „przepracował” w terenie wiele godzin.

Swoją pierwszą wyprawę odbył w 1983 roku jadąc Tarpanem do Meksyku. W roku 1991 wygrał polskie eliminacje do Camel Trophy – ekstremalnego rajdu odbywającego się w różnych częściach kuli ziemskiej, uznawanego za najtrudniejszy rajd przeprawowy na świecie. Był członkiem pierwszej polskiej ekipy uczestniczącej w rajdzie w Tanzanii i Burundi, a do roku 1996 organizował polskie i europejskie selekcje Camel Trophy. Sześciokrotnie brał udział w szkoleniach specjalnych organizowanych przez firmę Land Rover w Eastnor Castle w Wielkiej Brytanii, uważanych za najlepszą szkołę jazdy off-roadowej na świecie.

Napisał książkę – przy współpracy z Volkswagenem – dzięki której każdy chętny odczuć czym jest jazda terenowa dowie się „z czym to się je”. Wbrew pozorom, jest o czym czytać. Temat to rozbudowany, a zacząć należy od przygotowania samochodu, co już samo w sobie jest wyzwaniem. Warto dowiedzieć się, czym jest sprzęt pomocniczny czy autoratownictwo, bo nigdy nie wiadomo, z czym na się przyjdzie zmierzyć w terenie. Jak juz zaczniemy przygodę z jazdą poza ubitym szlakiem, szybko możemy przekonać się jak cenne okażą się wskazówki autora książki „Auto w terenie” dotyczące techniki jazdy: jazdy w piachu, w błocie, pokonywania brodów, czy pracy z wyciągarką.

– Zdecydowałem się na napisanie podręcznika jazdy off-roadowej, gdyż na polskim rynku wciąż brakuje wydawnictwa, które kompleksowo traktuje aspekty związane z jazdą w terenie. Moim celem było zaprezentowanie wszystkich możliwości, jakie oferuje  auto terenowe i  pokazanie jak można je umiejętnie wykorzystać. Off-road dostosowanymi rajdowymi maszynami to jedno, ale samochód terenowy, którym wyjeżdżamy z salonu ma również olbrzymie możliwości, z których większość kierowców nie zdaje sobie sprawy. Mam nadzieję, że ta książka zwiększy zaufanie kierowców do posiadanych maszyn i umożliwi bezpieczniejsze poruszanie się w terenie – mówi autor i dodaje – Off-road ma jedną, wielką zaletę – można uprawiać go praktycznie wszędzie: w lesie, w górach, na poligonach, w wąwozach. Liczy się przyjemność płynąca z jazdy i możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Podręcznik „Auto w terenie. Podstawy jazdy 4×4” skierowany jest przede wszystkim do początkujących, choć doświadczeni kierowcy również znajdą tu wiele istotnych informacji i wskazówek.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze