„Auto w terenie – podstawy jazdy 4 x 4” Sławomir Makaruk. Podręcznik jazdy samochodem terenowym

Auto w terenie. Podstawy jazdy 4x4 autorstwa Sławomira Makaruka to świetny elementarz jazdy offroad.

„Auto w terenie – podstawy jazdy 4 x 4” Sławomir Makaruk. Podręcznik jazdy samochodem terenowym.

Wakacje to idealna okazja, by spróbować swoich sił w jeździe off-roadowej, która z roku na rok zyskuje w Polsce coraz więcej sympatyków.Tylko od czego zacząć? Na pewno warto wyposażyć się w wiedzę, która przyda się zarówno na początku przygody z offroadem, jak i w jej trakcie.

W redakcyjne ręce trafił podręcznik: podstawy jazdy 4×4 autorstwa Sławomira Makaruka. To polski podróżnik, fotograf, kierownik wypraw (m.in. programu podróżniczego TVP2 Boso przez świat), instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR i instruktor jazdy off-roadowej. Już sam ten opis świadczy, że mamy doczynienia z autorem, który „przepracował” w terenie wiele godzin.

Swoją pierwszą wyprawę odbył w 1983 roku jadąc Tarpanem do Meksyku. W roku 1991 wygrał polskie eliminacje do Camel Trophy – ekstremalnego rajdu odbywającego się w różnych częściach kuli ziemskiej, uznawanego za najtrudniejszy rajd przeprawowy na świecie. Był członkiem pierwszej polskiej ekipy uczestniczącej w rajdzie w Tanzanii i Burundi, a do roku 1996 organizował polskie i europejskie selekcje Camel Trophy. Sześciokrotnie brał udział w szkoleniach specjalnych organizowanych przez firmę Land Rover w Eastnor Castle w Wielkiej Brytanii, uważanych za najlepszą szkołę jazdy off-roadowej na świecie.

Napisał książkę – przy współpracy z Volkswagenem – dzięki której każdy chętny odczuć czym jest jazda terenowa dowie się „z czym to się je”. Wbrew pozorom, jest o czym czytać. Temat to rozbudowany, a zacząć należy od przygotowania samochodu, co już samo w sobie jest wyzwaniem. Warto dowiedzieć się, czym jest sprzęt pomocniczny czy autoratownictwo, bo nigdy nie wiadomo, z czym na się przyjdzie zmierzyć w terenie. Jak juz zaczniemy przygodę z jazdą poza ubitym szlakiem, szybko możemy przekonać się jak cenne okażą się wskazówki autora książki „Auto w terenie” dotyczące techniki jazdy: jazdy w piachu, w błocie, pokonywania brodów, czy pracy z wyciągarką.

– Zdecydowałem się na napisanie podręcznika jazdy off-roadowej, gdyż na polskim rynku wciąż brakuje wydawnictwa, które kompleksowo traktuje aspekty związane z jazdą w terenie. Moim celem było zaprezentowanie wszystkich możliwości, jakie oferuje  auto terenowe i  pokazanie jak można je umiejętnie wykorzystać. Off-road dostosowanymi rajdowymi maszynami to jedno, ale samochód terenowy, którym wyjeżdżamy z salonu ma również olbrzymie możliwości, z których większość kierowców nie zdaje sobie sprawy. Mam nadzieję, że ta książka zwiększy zaufanie kierowców do posiadanych maszyn i umożliwi bezpieczniejsze poruszanie się w terenie – mówi autor i dodaje – Off-road ma jedną, wielką zaletę – można uprawiać go praktycznie wszędzie: w lesie, w górach, na poligonach, w wąwozach. Liczy się przyjemność płynąca z jazdy i możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Podręcznik „Auto w terenie. Podstawy jazdy 4×4” skierowany jest przede wszystkim do początkujących, choć doświadczeni kierowcy również znajdą tu wiele istotnych informacji i wskazówek.

Najnowsze

Informator – motoryzacyjne imprezy WOŚP 2014 w Polsce

W najbliższy weekend będziemy mieć niepowtarzalną okazję uczestnictwa w wielu motoryzacyjnych atrakcjach, jednocześnie pomagając w ratowaniu dzieci i w opiece nad seniorami. Zapraszamy do naszego przewodnika po szczegóły.

Plakaty inforamacyjne imprez ze szczegółami atrakcji można znaleźć w naszej galerii kliknij tu.

BIŁGORAJ

„RallySprint” na rzecz 22. Finału WOŚP

12 stycznia

Informacje: http://www.automobilklubbilgorajski.pl

Atrakcje: Zapraszamy na Autodrom przy ul. Motorowej. RallySprint będzie miał „bardziej swobodny charakter”, który pozwoli wszystkim na dobrą zabawę, oczywiście z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zebrane datki od uczestników i publiczności organizatorzy przekażą do powiatowego sztabu WOŚP.

 

BISKUPICE

 

Jurajska Integracja Terenowa 4×4 Dla WOŚP

11-12 stycznia

Informacje: https://pl-pl.facebook.com/JuraparkBiskupice

Atrakcje: W sobotę 11 stycznia o godz. 8.00 na obiekcie Jurapark tor off road w Biskupicach k. Olsztyna odbędzie się rajd z  konkurencjami sprawnościowymi w terenie. W niedzielę dla wszystkich chętnych dostępny będzie obiekt JURAPARK – od rana do wieczora można jeździć i bawić się. Zaplanowano również od godz. 11.00 trasy przejażdżki off road z Rynku w Olsztynie.

BOCHNIA

WOŚP w Bochni

12 stycznia

Informacje: http://operacjasolnygrod.pl/

oraz http://www.mdk.bochnia.pl

Atrakcje: Zapraszamy na zlot samochodów terenowych do Bochni i na rajd (2 odcinki szybkościowe i jedna próba przejazdu). Baza i biuro rajdu będzie w Stacji Obsługi Samochodów TEXON na ul.Partyzantów 49.

BOLESŁAWIEC

III Rajd WOŚP Bolesławiec

12 stycznia

Informacje: http://bcrally.net/

Atrakcje: 3 Rajdowa WOŚP startuje na Placu Tesco o godz. 10 (KJS). Dodatkowo przejażdżki RallyTaxi, Paintball i strzelanie z wiatrówki, grochówka,.

DĘBICA

II Dębicka Motoorkiestra

12 stycznia

Informacje: http://www.akstomil.pl

Atrakcje: SuperOes w samym centrum Dębicy – start będzie zlokalizowany na ul. Strumskiego, a po paru nawrotach zawodnicy będą finiszowali na ul Piekarskiej. Aby wystartować w imprezie wystarczy posiadać samochód, ubezpieczenia OC i NNW, kask oraz dużo chęci. Przewidywane są 3 przejazdy trasy. W trakcie zawodów na Rynku w muszli koncertowej będzie można wylicytować gadżety oraz przejazdy pokazowe z zawodnikami biorącymi udział w imprezie.

DOBCZYCE

 

11. Rajdowa WOŚP w Dobczycach

11-12 stycznia

Informacje: http://www.agalicyjski.pl/

Atrakcje: W sobotę odbędzie się Rally Sprint na specjalnie przygotowanej próbie sportowej. Zgłoszenia, regulamin oraz szczegóły dotyczące sprintu znajdują się na stronie www.rally-sprint.pl. Niedziela 12 stycznia 2014 to przejażdżki z zaproszonymi zawodnikami (z RSMP, GSMP oraz RPP), licytacje, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy oraz wiele innych atrakcji.

ELBLĄG

4×4 ELBLĄG TEAM oraz OFFROADOWY ELBLĄG dla WOŚP

12 stycznia

Informacje: https://www.facebook.com/offroadowyelblag

Atrakcje: Na dawnym poligonie przy ulicy Dąbrowskiego odbędzie się rajd połączony z imprezą integracyjną. Na imprezie nie zabraknie dobrej zabawy, dodatkowych atrakcji i ciepłych posiłków. Zapraszamy 12 stycznia od godziny 8:00.

GDYNIA

Moto Orkiestra – trening bezpiecznej jazdy z okazji WOŚP

12 stycznia

Informacje: http://www.akmorski.org.pl/moto-orkiestra

Atrakcje: Trening bezpiecznej jazdy pod nazwą Moto Orkiestra odbędzie się na terenie lotniska Gdynia-Kosakowo. Może w niej wziąć udział każdy chętny posiadacz sprawnego samochodu osobowego lub można zostać pasażerem na trasie. Zapraszamy w niedzielę od godziny 9 rano.

JASTRZĄB

 

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11 stycznia

Informacje: https://www.facebook.com/events/580935705326164

Atrakcje: W sobotę na Autodromie Jastrząb w godzinach 10.00 – 15.30 wjechać na tor i przejechać trzy okrążenia (wraz z pasażerami) będzie mógł każdy, kto pojawi się autem z ważnym ubezpieczeniem OC, dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy.

Organizatorzy zapewniają możliwość pokonania toru na prawym fotelu samochodu wyścigowego i/lub rajdowego, prowadzonego przez profesjonalistów. Udostępniają możliwość jazdy autem na trolejach, jazdy autem w alkogoglach, a także z talerzem Stewarda. Ponadto odbędą się prezentacje statyczne samochodów nowych i zabytkowych, pokazy jazdy wyczynowej w wykonaniu kierowców wyścigowych i rajdowych, pokazy jazdy gokartami wyczynowymi w wykonaniu licencjonowanych kierowców kartingowych.

KIELCE

22 Finał WOŚP w Kielcach

10 stycznia

Informacje: http://www.galeria-korona.pl/

Atrakcje: Część motoryzacyjna zacznie się już w piątek w Galerii Korona. Na dachu tego obiektu wiele driftowych emocji o które zadba ekipa Drift Fun Kielce

KLUCZE

Rajd Off Road

12 stycznia

Informacje: http://www.pustynnagrupaterenowa.pl

Atrakcje: Start rajdu 12 stycznia start 9:00 Dom Kultury PAPIERNIK w Kluczach, odbędą się 2 odcinki w okolicy Chechła. Klasy: samochodowa, quad i moto.

KOLNO

Kolno 4×4 dla WOŚP

12 stycznia

Informacje: http://www.kolno4x4.wterenie.pl

Atrakcje: Zapraszamy 12 stycznia 2014r. do lasu Wiszałki w Kolnie w godzinach 10:00 – 15:00 na przejażdżki autami terenowymi Kolno4x4, muzykę, ognisko, pokazy i inne.

KOMORNIKI

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2014

12 stycznia

Informacje: http://autodrom4x4.pl/

Atrakcje: Rozpoczęcie rajdu na parkingu przy Auchan w Komornikach. Na miejscu rejestracja, road booki, wyjazd na trasę. Trasa przewidziana na około 3 godziny dla samochodów seryjnych, pojazdów typu suv i pick-up, 4 do 5 godzin dla samochodów wybierających przejazd przez trudniejsze próby terenowe.

Około godz. 15 parada wszystkich uczestników do Książa Wielkopolskigo i przekazanie funduszy na cele WOŚP.

KOSZALIN

 

I Runda Koszalińskich Mistrzostw Kierowców

12 stycznia

Informacje: http://www.moto-park.pl/

Atrakcje: Uczestnicy KoMiK 2014 mają do pokonania sześć prób – każda składa się z trzech okrążeń toru w różnych konfiguracjach trasy. Do startu potrzebne jest sprawne i ubezpieczone auto, kask, opony homologowane. Startować mogą także młodzi adepci kierownicy, nie posiadający prawa jazdy w wieku od 16 lat.

KRAKÓW

WOŚP 2014 Kraków

12 stycznia

Informacje: http://www.automobilklub.krakow.pl/

Atrakcje: Motoryzacyjna arena przed centrum handlowym M1 przy al. Pokoju (w godz. 11-17), gdzie wystąpią kierowcy rajdowi i wyścigowi, drifterzy, quadowcy, a nawet motocykliści.

KROSNO

SUPER OS WOŚP 2014

12 stycznia

Informacje: http://www.automalop.pl/

Atrakcje: Konkursowa Jazda Samochodem odbędzie się w Krośnie na ul. Legionów. Tam też zostanie wyznaczona próba sportowa o długości 1,5 km, którą załogi będą mogły przejechać trzykrotnie. Start zaplanowano na godzinę 12.00.

LESZNO

Rajd WOŚP oraz 22 FINAŁ WOŚP z Klubem Motocyklowym BIKERS LEGION LESZNO

12 stycznia

Informacje: http://www.automobilklub.leszno.pl

oraz http://bikerslegion.leszno.eu

Atrakcje: Rajd zaczyna się o 10.30 na leszczyńskim Rynku. Stamtąd wyruszą załogi, które pokonają trasę około 30 kilometrów, żeby zakończyć Rajd w siedzibie DPD w Święciechowie. Uroczyste ogłoszenie wyników oficjalnych i wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas koncertu w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie około godziny 17.30.

A w godzinach od 10.30 do 14.00 BIKERS LEGION LESZNO zaprasza do Szkoły Podstawowej nr 13 w Lesznie na pokazy i licytacje.

LIPNO

Terenowa Integracja dla WOŚP Lipno

12 stycznia

Informacje: http:// www.dolinamienia.pl

Atrakcje: Impreza ma charakter integracyjny z lekką nutką rywalizacji oraz zaprezentowaniu się okolicznej społeczności. Zlot podzielony będzie na II etapy. Pierwszy, to rajd krajoznawczy, drugi natomiast – to możliwość przewozu amatorów mocnych wrażeń, autem terenowym po torze motocrossowym. W trakcie imprezy zapewniamy ciepły posiłek, gorące napoje, a także miłą atmosferę przy ognisku.

ŁOMŻA

Łomża 4×4 oraz Wędkarska Brać zagra z WOŚP

12 stycznia

Informacje: http://www.lomza4x4.pl/

Atrakcje: Zapraszamy na dawny tor crossowy w Piątnicy, gdzie w godz. 10:00 -15:00 odbędą się przejazdy samochodami terenowymi na przygotowanej trasie.

MIKOŁÓW

Moto Orkiestra w Mikołowie

12 stycznia

Informacje: http://www.rajd.mikolow.pl/

Atrakcje: W godzinach 12:00 – 15:00 na parkingu przed Centrum Handlowym Auchan w Mikołowie będzie można przejechać się po specjalnie przygotowanej KJS-owej próbie sportowej. W ramach imprezy będzie można swoim cywilnym samochodem sprawdzić się na próbie sprawnościowej i porównać swój czas do czasu kierowców rajdowych. Zasięgnąć porad doświadczonego instruktora Szkoły Bezpiecznej Jazdy ABJ Lanette – Zbigniewa Łacisza. Przejechać się samochodem rajdowym na fotelu pilota oraz podziwiać pojazdy zabytkowe.

MOSINA

X Mosiński Rajd Orkiestrowy

12 stycznia

Informacje: http://www.aw.mosina.org/

Atrakcje: Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie prawa jazdy, przeglądu pojazdu, ubezpieczenia OC. Odbędą się licytacje numerów startowych oraz będzie możliwość dokupienia przejazdu na czas.

NOWY SĄCZ

III Zimowy Sądecki Rajd 4×4

12 stycznia

Informacje: http://www.grupa4x4.pl

Atrakcje: Organizatorzy przygotowują trasę w naturalnym średnio-trudnym terenie wzdłuż rzeki Dunajec. Polecamy udział szczególnie dla użytkowników samochodów terenowych, SUV oraz quadów i motocykli. Próby sportowe wyznaczono bez elementów/fragmentów przeprawowych. Przewidziany jest jeden Odcinek Specjalny, który zawodnicy pokonają dwa razy. Do klasyfikacji zaliczany będzie lepszy czas. Dla załóg pragnących poprawić swój wynik, za dodatkową odpłatnością (do puszki WOŚP) można będzie pokonać odcinek jeszcze raz.

OPOLE

Rajdowe Opole gra dla WOŚP

12 stycznia

Informacje: http://www.automobilklub.opole.pl

Atrakcje: Ogólnodostępna impreza dla kierowców amatorów – każdy posiadacz pojazdu może sprawdzić swoje umiejętności i technikę jazdy w rywalizacji na dwóch próbach sprawnościowych (10-15).

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Konkurs Zręczności Kierowców dla WOŚP

12 stycznia

Informacje: https://pl-pl.facebook.com/amkpt

Atrakcje: Konkurs Zręczności odbędzie się na InterMarche (Al. Sikorskiego 7, Piotrków Tryb.), start pierwszego zawodnika o godzinie 15:00. Każdorazowy wjazd na trasę to wydatek 10 złotych, opłata za super-emocje w fotelu pilota to 20 złotych.

Zapraszamy wszystkich kierowców chcących sprawdzić swoje umiejętności i poprawić technikę jazdy. A w godzinach 12:00 do 15:00 odbędzie się także pokaz pojazdów służb mundurowych, samochodów zabytkowych i sportowych oraz motocykli.

RADOM

Finał WOŚP

12 stycznia

Informacje: https://www.facebook.com/events/580935705326164

Atrakcje: Na parking przed Centrum Handlowym M1 w Radomiu w godzinach 10.00 – 18.00 zapewniona zostanie możliwość przejażdżki na prawym fotelu, samochodami wyścigowymi i rajdowymi. Możliwa będzie jazda samochodem na trolejach, jazda samochodem w alkogoglach, jazda samochodem z talerzem Stewarda.

Dodatkowo odbędą się pokazy jazdy wyczynowej w wykonaniu kierowców wyścigowych i rajdowych, pokazy jazdy gokartami wyczynowymi w wykonaniu licencjonowanych kierowców oraz prezentacje statyczne samochodów nowych oraz zabytkowych.

RZESZÓW

VII SuperOes WOŚP

12 stycznia

Informacje: http://www.automobilrzesz.pl/

Atrakcje: Zawody SuperOes, przejazdy licencjonowanych zawodników rajdowych, pokazy ratownictwa drogowego i kilka innych atrakcji. A w imprezie wystartować może każdy – potrzebne są jedynie: prawo jazdy, kask oraz samochód z ważnym badaniem technicznym i opłaconym ubezpieczeniem OC, NW.

SIANÓW, PRZYTOK

Terenowa Integracja dla WOŚP Sianów

12 stycznia

Atrakcje: Rajd będzie miał charakter turystyczno- przeprawowy, a trasa rajdu przejezdna będzie nawet dla aut seryjnych. Próby rozdzielone będą: dla aut z wyciągarkami i bez wyciągarek, z podziałem na klasy: Ex Mechanik, Ex Elektryk, Wyczyn, Adventure, Turystyk oraz Quady. Trasa rajdu długości 50-60 km, na której zawodnicy do zebrania będą mieli 25 PP oraz 10 PKP.

SULECHÓW

Racine Kart dla WOŚP

12 stycznia

Informacje: www.facebook.com/RKart

Atrakcje: 50% ceny każdego przejazdu będzie od razu wkładane do puszek WOŚP. Dodatkowo najszybsi, najmłodsi, najstarsi i najbardziej aktywni mogą liczyć na upominki z autografami Roberta Kubicy! W trakcie trwania finału na torze licytowane będą także koszulki i kubki z autografami pierwszego, polskiego Mistrza Świata w rajdach samochodowych.

TARNÓW

8. Tarnowska Moto-Orkiestra

11-12 stycznia

Informacje: http://www.automobilklub.tarnow.pl

Atrakcje: W sobotę zapraszamy na tor kartingowy SpeedRace (Tarnów, ul. Kochanowskiego 30), gdzie od godziny 12:00 odbędzie się turniej kartingowy oraz pokazowe jazdy w okolicy toru. A wcześniej wiele pokazów i licytacji na Stadionie Żużlowym w Tarnowie.

W niedzielę zapraszamy od godz. 10:00 na Plac „Targowica” (stara „Kapłanówka”) – Tarnów, Al. M.B. Fatimskiej, gdzie odbędzie się SuperSprint oraz pokazy przedstawicieli różnych dziedzin motorsportu.

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Kryterium ASów MOŁ – WOŚP 2014

12 stycznia

Informacje: http://ak-tomaszowski.pl

Atrakcje: Impreza na Tomaszowskich Błoniach rozpocznie się od godz. 10. Można liczyć na Kryterium Asów podsumowujące sezon 2013, trasę terenową, trasę dla samochodów sterowanych i symulator dachowania.

TORUŃ

 

MotoOrkiestra

12 stycznia

Informacje: http://www.motoorkiestra-torun.pl

Atrakcje: Na parkingu przed Centrum Handlowym Kometa (11-17) zaparkują wyczynowe maszyny niemal z każdej epoki – od legend PRL-u w postaci Fiata 126p i modelu 125p, po kultowe Subaru Imprezy STI czy Mitsubishi Lancery Evolution w rallycrossowej specyfikacji, z napędem na cztery koła i wszyscy gotowi będą odsprzedać przejażdżkę na prawym fotelu.

Plac C.H. Komety zapełnią także auta toruńskich klubów zrzeszających miłośników różnych marek. Na chętnych czekać też będą kluczyki do Nissana 370Z czy Audi A8 quattro. Pokaz umiejętności jazdy na dwukołowej maszynie zafundują specjaliści od motocyklowego stuntu. Na torze zobaczymy także grupę „quadowców” i parę drifterów.

Panie, które zasiądą na prawym fotelu N-grupowego Fiata Punto HGT, będą musiały w czasie przejazdu pomalować sobie błyszczykiem usta oraz na policzku namalować czerwone serduszka. Oczywiście utrudnieniem będzie brak lusterka w osłonie przeciwsłonecznej rajdówki, a także techniczna i zbudowana z licznych zakrętów i nawrotów trasa przejazdu. Na najpiękniejsze „malunki” czekają nagrody!

WARSZAWA

II Piknik Off-Roadowy

12 stycznia

Informacje: http://www.wawa4x4.pl/

Atrakcje: Przejażdżki samochodami terenowymi, symulatory rajdowe, symulatory dachowania, quady, MonsterTruck, wozy bojowe i inne.
 

WARSZAWA – REMBERTÓW Militarna Moto Orkiestrza Świątecznej pomocy

Militarna Moto Orkiestra

12 stycznia

Informacje: https://www.facebook.com/pages/Moto-Orkiestra/386604495656

Atrakcje: Moto Orkiestra rozpocznie się o godzinie 11:00 – defiladą po ulicach Rembertowa. Podczas finału odbędzie się między innymi licytacja rzeczy podarowanych przez darczyńców, licytacje przejazdów ze znanymi kierowcami rajdowymi, ale również gadżetów przekazanych przez największe gwiazdy znane ze sportów motorowych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przejazdu z kierowcą rajdowym fragmentu trasy odcinka 51. Rajdu Barbórka.

Imprezie towarzyszyć będzie stacjonarna wystawa aut rajdowych (w tym aut startujących w Historycznym Rajdzie Monte Carlo 2013 i 2014), wystawa pojazdów zabytkowych, wyścigowych, driftowych, oraz motocykli.

Automobilklub Polski, Akademia Obrony Narodowej wraz z Burmistrzem Rembertowa zapraszają na 22 finał Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „na ratunek”.
WĘGIERSKA GÓRKA

Rajdowa WOŚP w Węgierskiej Górce

12 stycznia

Informacje: http://www.wegierska-gorka.opg.pl/

Atrakcje: Przejazdy pokazowe rajdówkami (możliwość wykupienia miejsca na prawym fotelu), pokaz driftu, prezentacja samochodów rajdowych, licytacja przedmiotów przekazanych przez zawodników polskiego motorsportu. Start o godzinie 10-tej przed Halą Widowiskowo-sportową w Węgierskiej Górce.

WĘGORZEWO

I edycja Zlotu Turystycznego Aut Terenowych

12 stycznia

Informacje: http://www.mazury4x4.pl

Atrakcje: Impreza ma charakter integracyjny z lekką nutką rywalizacji. Uczestnicy mają do przejechania ok 35 km oraz mają do zdobycia 30 pieczątek. Miejsce spotkania: Plac Wolności w Węgorzewie o 9.00.

ZIELONA GÓRA

V Rajd WOŚP Zielona Góra

11 stycznia

Informacje: https://www.facebook.com/events/336042006533658/

Atrakcje: V Rajd WOŚP to impreza turystyczna, realizowana według regulaminu KJS, która odbędzie się min. na zielonogórskim Torze Żużlowym i dwóch innych odcinkach. Start 9:00.

Najnowsze

Volvo Concept XC Coupe – inspiracja sportem

Kilka tygodni temu Volvo pokazało światu pierwsze zdjęcia koncepcyjnego, dwudrzwiowego SUV-a. Teraz ten model został zaprezentowany w pełnej krasie. Kształt wielu detali auta nawiązuje do… sprzętu sportowego.

Nowy SUV to już drugi samochód koncepcyjny, który powstał na bazie nowej platformy podwoziowej – SPA. Pierwszym z nich był zaprezentowany jesienią 2013 roku Concept Coupe. Samochód pokazywał też w jakim kierunku zmierza design szwedzkiego producenta.

Teraz możemy zobaczyć kolejne auto zaprojektowane pod kierunkiem Thomasa Ingenlatha odpowiedzialnego za design Volvo. Ingenlath zaprojektował także nowy model XC90, który zadebiutuje jeszcze w tym roku.

Concept XC powstał z myślą o miłośnikach rozmaitych sportowych wyzwań. Podniesione zawieszenie pozwala zjechać z utwardzonej drogi, a boks dachowy umożliwia zapakowanie sprzętu sportowego, który bywa nieforemny i nieporęczny. Z tyłu karoseria auta jest chroniona dodatkową powierzchnią gumowaną dopasowaną kolorystycznie do lakieru. Mogą się przydać podczas trudnych manewrów z dala od asfaltu. Uwagę zwracają duże 21-calowe koła i opony z pomarańczowymi wstawkami. Pomarańczowych detali znajdziemy w tym projekcie znacznie więcej. Są to mi.in. elementy dekoracyjne felg, nakładki na zderzaki, czy pasy bezpieczeństwa.

Volvo Concept XC Coupe
fot. Volvo

Czteroosobowa kabina została zaprojektowana tak, by tunel środkowy mógł służyć np. do przewozu nart. Tym samym firma dyskretnie nawiązała do pierwszej generacji XC90. Zanim pokazano go światu, kilka miesięcy wcześniej zaprezentowano koncepcyjnego SUV-a, który także miał tylko cztery miejsca.

Tylne siedzenia i wewnętrzna pokrywa bagażnika pozwala bezpiecznie transportować takie przedmioty jak narty, deska snowboardowa, ochraniacze, kaski, etc. Dodatkowo zamocowano specjalne pasy mocujące przewożony sprzęt. To praktyczne i bardzo bezpieczne rozwiązanie.

Najbardziej charakterystycznym elementem są przednie światła do jazdy dziennej w kształcie położonej litery T. W samochodach seryjnych zobaczymy podobną atrapę chłodnicy oraz charakterystyczne proporcje karoserii z odstępem między przednim nadkolem a dolnym mocowaniem słupka A. Concept XC, jak każdy samochód koncepcyjny, jednym spodoba się bardziej, innym mniej. Jednak jak zapowiadają jego twórcy, odtąd samochody Volvo mają budzić znacznie więcej emocji niż dotąd.

Najnowsze

Gdy liczy się każda sekunda, karta ratownicza może uratować życie

8 stycznia w całym kraju rozpoczęła się akcja „Karty ratownicze w pojeździe” - na czym polega?

 

Właściwe umieszczenia nalepki
fot. PZPM

Akcja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa polskich kierowców i ich pasażerów. Najważniejszym elementem akcji jest bezpłatna dystrybucja kart ratowniczych dla samochodów jeżdżących po polskich drogach. Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda.

 

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa pojazdów wydłużają czas akcji ratowniczej

Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów z roku na rok są coraz doskonalsze i coraz lepiej chronią życie i zdrowie pasażerów. Z drugiej jednak strony stanowią coraz większe wyzwania dla załóg ratowniczych w czasie akcji. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – zwyczajnie pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe, a co gorsza wiąże się z dodatkowym niebezpieczeństwem – zarówno dla pasażerów, jak i dla ratowników. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego też czym nowszy i bardziej bezpieczny samochód, czas wydobycia ofiar wypadku z pojazdu staje się coraz dłuższy. Zgodnie z badaniami niemieckiego automobilklubu ADAC dla aut wyprodukowanych w latach 1990-92 czas ten w 40 procentach wypadków nie przekracza 50 minut, ale już dla samochodów wyprodukowanych w latach 2005-2007 tylko 20 procent akcji ratowniczych kończy się przed upływem 50 minut.

Najczęściej spotykane problemy załóg ratowniczych

Dla sprawnej i szybkiej akcji ratowniczej potrzebna jest więc coraz większa wiedza techniczna załóg ratowniczych, bo po drogach jeżdżą setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Zgodnie z badaniami ADAC, przy braku karty ratowniczej w samochodzie, aż w 64 procentach przypadków niemieckie załogi ratownicze popełniają błędy identyfikacji modelu samochodu, utrudniające prowadzenie skutecznej akcji ratowniczej. W 59 procentach  takich akcji występują problemy z cięciem elementów konstrukcyjnych, wynikające z braku wiedzy o miejscach wzmocnień karoserii oraz konstrukcji słupków, a w 72 procentach ze zlokalizowaniem odpowiednich miejsc do rozgięcia karoserii w celu wydobycia ofiar.

Test ADAC

ADAC przeprowadziło kilka lat temu test, w którym dwie drużyny ratownicze miały wydostać ofiary z takich samych pojazdów, o takich samych uszkodzeniach, z tym, że tylko jedna z drużyn dysponowała kartą ratowniczą auta. Eksperyment pokazał, że odcięcie dachu i wydobycie ofiar w przypadku drużyny z kartą trwało 10 minut, w przypadku drużyny bez karty aż 18 minut. Zostało to spowodowane przede wszystkim złym doborem miejsc cięcia słupków (na wzmocnieniach) oraz trudnościami w zlokalizowaniu miejsca akumulatora. Test ADAC udowodnił bez żadnych wątpliwości wagę informacji o konstrukcji pojazdu znajdujących się na karcie ratowniczej dla szybkiego i sprawnego prowadzenia akcji ratowniczych.

Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza – pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie – pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o kilka czy kilkanaście, często decydujących o życiu minut.

 

Właściwe umieszczenie karty
fot. PZPM

Wydrukowaną kartę ratowniczą, po złożeniu umieszcza za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. To standardowe miejsce, w którym karty wożą kierowcy w całej Europie. Oprócz karty, na przedniej szybie samochodu umieszcza się także specjalną nalepkę informacyjną, dzięki której służba ratownicza będzie wiedzieć, że w samochodzie znajduje się karta ratownicza. Nalepkę informacyjną przykleja się od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby, od strony kierowcy.

 

Akcja rusza także w Polsce

Rozpoczęta 8 stycznia 2014 roku ogólnokrajowa akcja społeczna prowadzona jest przez Państwową Straż Pożarną, Związek Dealerów Samochodów i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Celem akcji jest jak najszersze wdrożenie systemu kart ratowniczych w Polsce. Akcje takie są prowadzone od kilku lat w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce pomysłodawcą akcji była grupa dealerska Ciesiółka Auto Group z Leszna. Tam też już od maja 2013 roku trwał pilotaż akcji, którego wyniki potwierdziły konieczność organizacji akcji „Karty ratownicze” w skali ogólnopolskiej.

Gdzie można dostać kartę ratowniczą?

Najważniejszym elementem akcji jest bezpłatna dystrybucja kart ratowniczych dla samochodów jeżdżących po polskich drogach. Karty takie, wraz z nalepkami na szybę, kierowcy będą mogli otrzymać w wyznaczonych punktach dealerskich i serwisowych na terenie całej Polski oraz u agentów niektórych towarzystw ubezpieczeniowych. W każdym punkcie dystrybucji dostępne będą karty do aut wszystkich marek wyprodukowanych po roku 2000. Adresy punktów bezpłatnej dystrybucji kart ratowniczych znajdują się na stronie: www.kartyratownicze.pl.

Źródło: PZPM

Najnowsze

Niesamowity film o bezpieczeństwie na drogach

Spot, który wygrał konkurs na najlepsze wideo promujące bezpieczeństwo na drodze i bezpieczną jazdę bije rekordy oglądalności. Nie bez przyczyny.

Upływ czasu generuje coraz to nowe reguły bezpieczeństwa. Także w motoryzacji. Jako przykład niech posłuży telefon komórkowy. W przeszłości nie istniał, więc nie było problemu z pisaniem smsów, czy rozmawianiem w trakcie jazdy. Takich nowinek, wpływających na bezpieczeństwo w aucie, jest bezsprzecznie więcej.

Są też takie zasady, które funkcjonują w świadomości kierowców o wiele dłużej. W szczególności dwie będą mnie tu interesowały, te dotyczące myślenia na drodze i prędkości. Co do ostatniej z nich, to też jej kwestia wygląda dziś inaczej niż chociażby 30 lat temu. Wtedy auta nie osiągały jeszcze zawrotnych prędkości 400 km/h, miały mniejszą moc i… było ich ogólnie mniej.

Skąd dwie reguły wymienione wcześniej? Odpowiedź brzmi: z pewnego filmu reklamowego. Nie byle jakiego. Spot ten bowiem wygrał właśnie konkurs na najlepsze wideo promujące bezpieczeństwo na drodze / bezpieczną jazdę. Jako, że twórcy pochodzą z Nowej Zelandii, zdążyło się już nawet ukuć, w odniesieniu do tej sytuacji, stwierdzenie: ”go home, Hollywood”. Przepis na (ich) reklamowy sukces to: świetny pomysł, dobrzy aktorzy i trochę efektów. Mimo wielości kampanii promocyjnych, także tych społecznych, coraz ciężej o coś, co zaskoczy, poruszy, lub…. da do myślenia. Ten film daje do myślenia. I mimo, że nie jest to produkcja, która uzyska nominację do Złotych Globów, Oskarów etc., a wygranych w kategorii reklam nie stawia się na piedestałach, to powinna być obejrzana przez każdego. Brak tu spektakularnej muzyki, smutno brzmiących skrzypiec, które mogłyby budować nostalgiczny nastrój. Napięcie buduje cisza i dialog między dwoma kierowcami. Jeden z nich jedzie za szybko, drugi na drodze popełnia błąd.

Zresztą zobaczcie sami:

Wniosków z tej jakże prostej koncepcji jest kilka.

Po pierwsze taki, że jedna zła decyzja na drodze, może zmienić życie bardzo wielu nieznajomych osób. Po drugie: noga z gazu! Każdy może popełnić błąd, zarówno Ty jak i inny kierowca. Mniejsza prędkość zawsze zwiększa szanse by to naprawić. Po trzecie: świat podczas jazdy nie kręci się tylko wokół Ciebie. A inni kierowcy to nie zawsze idioci, którzy dosłownie stają Ci na drodze. Miej wyrozumiałość dla tego, że każdy jest tylko człowiekiem. Po czwarte, najważniejsze: myśl na drodze. Nie wsiadaj do auta pod wpływem alkoholu. Nie pisz smsów w trakcie jazdy. Dostosowuj prędkość. Zapnij pasy. I tak dalej.

Niestety wciąż widać różnice miedzy kampaniami z zewnątrz, a naszymi rodzimymi. Mam wrażenie, ze twórcy polskich społecznych akcji marketingowych dopiero uczą się jak skutecznie promować bezpieczeństwo. Trzymam kciuki za ich progres. I za to, by potrafili kiedyś, tak jak Nowa Zelandia, zadziałać na społeczeństwo, zmusić je do myślenia.

Uważajcie na siebie! Nie tylko w aucie!

Najnowsze