Autem na narty – o czym pamiętać?

Rozpoczął się okres ferii zimowych, a tym samym rodzinnych wyjazdów na narty. Warto zastanowić się nad sposobem przetransportowania nart, przygotować się do jazdy po stromym i zaśnieżonym terenie. Jeżeli wybieramy się za granicę, najlepiej sprawdzić obowiązujące przepisy dotyczące np. wymogu posiadania opon zimowych czy łańcuchów przeciwśniegowych.

Jak przewozić narty?
Transport nart bywa kłopotliwy ze względu na ich wymiary. Z całą pewnością niebezpieczne jest przewożenie ich we wnętrzu pojazdu luzem, poza tym w przypadku, gdy autem podróżuje cała rodzina, może się to okazać bardzo niewygodne lub zupełnie niemożliwe. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w bagażnik dachowy, tzw. skiboks. W plastikowych pojemnikach umieszczanych na dachu można przewieźć nie tylko narty, lecz także kijki, buty i stroje narciarskie. Przed zapakowaniem sprzętu warto jednak sprawdzić, jaka jest dozwolona masa załadunku wskazana przez producenta.

Zimowe opony to konieczność
Choć w Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, by z nich korzystać, a w sytuacji, gdy droga pokryta jest śniegiem czy lodem, rezygnacja z nich byłaby już bardzo nierozsądna – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. W przypadku wyjazdu za granicę należy pamiętać, że w wielu krajach prawo mówi o obowiązku jazdy na zimowych oponach w konkretnych okresach roku i za brak takiego wyposażenia można otrzymać mandat.

Łańcuchy przeciwśniegowe – dlaczego warto i jak ich używać?
Gdy wybieramy się w góry, rozsądnym rozwiązaniem jest zakup łańcuchów przeciwśniegowych. Zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich państwach istnieją miejsca, gdzie korzystanie z takiego sprzętu jest obowiązkowe w przypadku ośnieżenia jezdni. W naszym kraju jest to konieczne na odcinkach drogi oznaczonych znakiem C-18. Poza tym zimą warunki jazdy w górach są nieprzewidywalne i dlatego lepiej być przygotowanym na to, że droga, którą się poruszamy, będzie przysypana śniegiem.

Jak używać łańcuchów? – Łańcuchy przeciwśniegowe zakłada się przynajmniej na dwa koła napędowe – nie zaszkodzi  wcześniej przećwiczyć tę czynność. W przypadku kół z napędem 4×4 najlepiej założyć je na wszystkie koła, a przynajmniej na dwa przednie. Rozmiar łańcuchów należy dostosować do wymiaru koła. Podczas zakupu warto też pamiętać, że najlepsze łańcuchy to te, których ogniwa mają ostre krawędzie, wrzynające się w śnieg lub lód – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jadąc w łańcuchach przeciwśniegowych nie wolno przekraczać zalecanej przez producenta maksymalnej prędkości jazdy (zwykle ok. 40–50 km/h) oraz dobrać taką prędkość, która pozwala panować nad pojazdem. Trzeba też unikać gwałtowanego przyspieszania i hamowania. Łańcuchy należy zdjąć, kiedy zjedziemy z powrotem na asfaltową nawierzchnię, ponieważ jazda po asfalcie z łańcuchami na kołach skutkuje niszczeniem nawierzchni, opon i samych łańcuchów.

Co jeszcze sprawdzić?
W przypadku wyjazdu w Alpy lub inne góry położone poza granicami Polski warto upewnić się, jakie przepisy obowiązują w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Należy zwrócić uwagę szczególnie na ograniczenia prędkości (przykładowo na autostradach w wielu europejskich państwach wynosi ono 130 km/h, choć limit w Polsce to 140 km/h) oraz obowiązkowe wyposażenie. Teoretycznie kierowców aut zarejestrowanych w Polsce nawet za granicą nie dotyczy wymóg posiadania apteczki czy kamizelki odblaskowej, ale w praktyce dostosowanie się do przepisów panujących w danym państwie może zaoszczędzić trudnych dyskusji z miejscową policją.

Poza tym przed każdą dłuższą podróżą należy upewnić się, czy auto jest w pełni sprawne, m.in. skontrolować światła, akumulator, ciśnienie w oponach. Dzięki temu wyjazd powinien obyć się bez niespodziewanych kłopotów.

Najnowsze

Harley inspirowanymi filmami Mad Max

GOC Harley-Davidson Rzeszów prezentuje najnowszy motocykl będący oryginalną maszyną marki H-D przerobioną w wyjątkowy sposób.

Bazowym modelem motocykla zmodyfikowanego przez GOC Harley-Davidson Rzeszów jest Harley Davidson Fat Bob 114” 2018. Tematem przewodnim maszyny i inspiracją jego customizacji są pojazdy z filmu Mad Max, dlatego też w założeniu miał być to agresywny, bardzo szybki motocykl, który poradzi sobie w każdym terenie, zarówno na drodze jak i na bezdrożach. Połączenie nazwy modelu bazowego oraz tytułu filmu dało nazwę pojazdu – Fat Max.

W filmach z serii Mad Max pojazdy były budowane z części, które można było znaleźć w postapokaliptycznym świecie, czyli tak naprawdę ze złomu. Fat Max jest ucieleśnieniem brudu, chaosu i agresji charakterystycznych dla klimatu filmów Mad Max, jednocześnie zachowując niezawodną funkcjonalność motocykla marki Harley-Davidson. W konstrukcji objawia się to użyciem nowych części, które zostały dobrane lub zmodyfikowane w taki sposób, aby podkreślały agresywny charakter pojazdu i jednocześnie były w pełnie funkcjonalne.

Będący bazą modyfikacji model Fat Bob 114” 2018 już w swojej podstawowej wersji jest zadziornym i bardzo dynamicznym motocyklem, a customizacja na oparta na elementach zaczerpniętych z serii filmów Mad Max intensyfikuje zarówno jego wygląd, jak i funkcjonalność. Opierając się na głównych motywach filmów, czyli motywowanej chęcią zemsty wojną na śmierć i życie pomiędzy policjantem (Max „Mad” Rockatansky), a gangiem motocyklowym, konstruktorzy stworzyli nie tylko motocykl, który by powstał w świecie po apokalipsie, ale również pozwolił w nim przetrwać. W samotnej walce bohater ucieka lub goni, a jedynym jego druhem jest dysząca na ramieniu śmierć. Dlatego też tuning motocykla opiera się na elementach chroniących ciało motocyklisty, a także nadających jego maszynie potężną moc. Dodatkowym smaczkiem konstrukcji są cytaty z filmów Mad Max będące częścią malowania pojazdu.

Elementy modyfikacji nawiązujące do motywu tematycznego motocykla:

– przedni pług (osłona przednia ramy w dolnej części silnika) – nadaje ona motocyklowi agresywny wygląd, a jednocześnie spełnia funkcję ochronną przed kamieniami, które wylatując spod przedniego koła mogły by uszkodzić silnik

– osłony na manetki kierownicy – zapewniają jedną z podstawowych funkcji pojazdu (zamontowane są w nich kierunkowskazy), a jednocześnie chronią ręce kierowcy przed zimnem oraz obiektami, np. gałęziami

– przednia szyba (wzorowana na płycie pancernej) – wykonana z możliwością regulacji pozycji oraz wysokości, chroni przed obiektami oraz wiatrem

– kufer boczny wykonany z kanistra na paliwo

– wzmocnienie mocy motocykla poprzez użycie części tuningowych z serii Harley-Davidson  Screamin' Eagle® Performance Parts, takich jak: układ wydechowy, filtr powietrza oraz Super Tuner

– użycie części customowych z serii Harley-Davidson Brass Collection nadających motocyklowi surowy wygląd pojazdu wykonanego z mosiądzu

Dodatkowe elementy customowe: błotnik tylny, osłony wykonane z blachy miedziowanej na pokrywach bocznych, dekiel kapy sprzęgła, tylny chlapacz wraz z mocowaniem na rejestrację, pręty biegnące na zbiorniku paliwa, bagażnik na tylnym błotniku.

Wykonawca modyfikacji: Game Over Cycles
Skórzane siedzenie: KM leather design
Lakierowanie: Moto-Paint
Fat Max – mini film

Złodziej, policjant, kawa, pączek, kradzież, pościg, szybkie motocykle. W roli głównej Fat Max – customowy Harley-Davidson Fat Bob 2018 zainspirowany filmami Mad Max. W pozostałych rolach: policyjny H-D Road Kind – pierwszy w Europie Środkowowschodniej Harley zakupiony do służby w policji. Kto gonił, kto uciekał, kto wygrał? Zapraszamy do obejrzenia video:

Motocykl Fat Max bierze udział w Battle of the Kings 2018. Bitwa Królów to organizowane corocznie przez firmę Harley-Davidson międzynarodowe zawody pomiędzy dilerami tej marki na najlepiej zmodyfikowanego Harleya. Zawody odbywają się w kilku etapach ze zwieńczeniem w rundzie finałowej, w której wyłaniany jest ogólnoświatowy zwycięzca, czyli salon Harleya, który dokonał najlepszej customizacji przewidzianego w zasadach zawodów modelu motocykla marki H-D.

Podstawowe zasady Bitwy Królów 2018 to:

– modyfikowany motocykl musi być modelem z rodziny Street, Sportster lub najnowszej rodziny Softail 2018

– budżet przeznaczony na zakup akcesoriów oraz części wykorzystanych w modyfikacji nie może przekroczyć 6 000 euro

– co najmniej połowa customowych części musi być użyta z oficjalnego katalogu akcesoriów oraz części marki Harley-Davidson.

Harmonogram Bitwy Królów zobowiązuje uczestników do ukończenia prac nad motocyklami w styczniu 2018 roku. Od połowy stycznia do 15 lutego 2018r. trwa publiczne głosowanie. Trzy motocykle z Europy Środkowowschodniej, które otrzymają największą ilość głosów, dostaną się do finału, gdzie zwycięzcę z naszego regionu wyłoni grono profesjonalistów z siedzib Harleya w Oxfordzie oraz Milwaukee. Finał światowy odbędzie się w listopadzie przyszłego roku w Mediolanie.

Link do głosowania na motocykle z Europy Środkowowschodniej:

https://customkings.harley-davidson.com/pl_PL/#

Najnowsze

Album o historii Audi dostępny w Internecie

Audi Tradition opublikowało w internecie cyfrowy album zatytułowany „Audi Jubiläumstermine 2018.” Wydawnictwo to przybliża czytelnikowi szereg informacji dotyczących najważniejszych historycznych produktów, osiąganych rekordów, czy przełomowych modeli i konstrukcji Audi. Ściągnij wersję po angielsku lub niemiecku.

Przyszli i obecni klienci oraz wszyscy miłośnicy marki z Ingolstadt, mogą się z niego wiele dowiedzieć na temat historycznych pojazdów spod znaku czterech pierścieni, czy na temat przełomowych modeli, takich jak Audi V8.

Sześćdziesiąt lat temu, Auto Union GmbH (bo tak nazywał się wtedy koncern), rozpoczęło budowę zupełnie nowej fabryki samochodów w Ingolstadt. Powstał wtedy najnowocześniejszy na owe czasy zakład produkcji aut w Europie. Już rok później, z jego taśmy montażowej zjechało pierwsze DKW Junior.

Dziesięć lat później, w roku 1968, zespół konstruktorów z Ingolstadt przedstawił nowe Audi 100. Ten poprzednik Audi A6, przeniósł samochody produkowane przez Auto Union GmbH wprost do klasy wyższej. Audi 100 przetarło szlaki dla sukcesu współczesnego AUDI AG.

W roku 1988, czyli trzydzieści lat temu, cztery pierścienie wkroczyły do klasy pojazdów premium, pokazując Audi V8. Po dziesięciu latach, w sierpniu 1998, do salonów dealerskich Audi wjechał kolejny przełomowy model – Audi TT Coupé. Trzecia już generacja tego samochodu, cały czas fascynuje klientów.

Inne ważne rocznice, które Audi obchodzi w tym roku to: 150. rocznica urodzin Augusta Horcha; 80. rocznica stworzenia wyścigowego samochodu Auto Union Grand Prix typ D; 80. rocznica śmierci najsłynniejszego kierowcy czterech pierścieni Bernda Rosemeyera; 40. rocznica premiery modelu Audi 80 B2; 30. rocznica zbudowania Audi 200 TransAm; 25. rocznica stworzenia koncepcji Audi Space Frame (ASF); 25. rocznica uruchomienia fabryki Audi Hungaria Motor Kft.

Wydawnictwo w wersji niemieckiej pobrać można tutaj, natomiast w wersji angielskiej tutaj.

Najnowsze

Chcesz się poczuć dobrze? Zapomnij o pocałunkach i tańcu – kup sobie samochód sportowy

Zapomnij o pocałunkach, dobrym jedzeniu lub szaleństwie na zakupach – wyniki najnowszych badań wstępnych jasno pokazują, że codzienna jazda samochodem sportowym jest jednym z najlepszych sposobów na lepsze samopoczucie i osiągnięcie emocjonalnego spełnienia.

Opracowany niedawno ranking „wysokooktanowych” czynności potwierdza, że jazda samochodem sportowym daje wyjątkową możliwość przeżywania emocjonujących doznań.

Podczas badania dokonywano pomiaru „momentów ekscytacji”, czyli chwil uniesienia, które odgrywają kluczową rolę w naszym ogólnym samopoczuciu. Uczestnicy badania kibicowali swojemu ulubionemu zespołowi piłkarskiemu, oglądali trzymający w napięciu odcinek serialu „Gra o Tron”, całowali się z ukochaną osobą lub brali udział w intensywnych zajęciach nauki tańca. Tylko jazda kolejką górską osiągnęła wyższy poziom ekscytacji w porównaniu z codziennym użytkowaniem samochodu sportowego.

We współpracy ze specjalistami od neurobiologii i projektantami firma Ford wykorzystała wyniki tych badań w praktyce, tworząc wyjątkowy model Ford Performance Buzz Car, czyli dostosowany do potrzeb model Ford Focus RS wyposażony w technologię sztucznej inteligencji, która przenosi emocje kierowcy na karoserię samochodu w czasie rzeczywistym.

„Jazda kolejką górską to dobry pomysł na zaledwie krótką chwilę emocji na najwyższym poziomie, ale nie jesteś w stanie robić tego codziennie.” – powiedział dr Harry Witchel, profesor fizjologii i ekspert ds. komunikacji niewerbalnej. „To badanie pokazuje, że jazda samochodem sportowym to coś dużo więcej, niż tylko dostanie się z punktu A do punktu B; jazda takim samochodem może być niezwykle cennym elementem codziennego rytuału, którego celem jest zapewnienie kierowcy dobrego samopoczucia.”

Uczestnicy badania, którzy siedli za kierownicą modeli Ford Focus RS, Focus ST lub Mustang, doświadczali podczas typowej przejażdżki średnio 2,1 momentów ekscytacji o wysokiej intensywności. Dla porównaniu jazda kolejką górską zapewnia 3 momenty ekscytacji, zakupy – 1,7, a oglądanie odcinka Gry o Tron lub meczu piłkarskiego – 1,5 takiego momentu. Należy jeszcze wspomnieć, że uczestnicy nie odczuwali żadnych chwil uniesienia podczas lekcji tańca, dobrej kolacji lub namiętnego pocałunku.

Dla celów związanych z przeprowadzanym badaniem firma Ford we współpracy z Designworks opracowała specjalny model Focus RS o nazwie Buzz Car:

Proces tworzenia Buzz Car – od prac koncepcyjnych, przez projektowanie po instalację oprogramowania i samo programowanie – wymagał 1400 roboczogodzin. Każdy „moment ekscytacji” doświadczany przez kierowcę – analizowany w czasie rzeczywistym przez system „emocjonalnej sztucznej inteligencji” opracowany przez Sensum, czyli czołową firmę zajmującą się rozwojem technologii emfatycznej – aktywuje oszałamiającą animację dzięki zamontowaniu w samochodzie 200 000 diod LED. Model Buzz Car wyposażony jest także w:

  • Komputer PC do gier Zotac VR GO o wysokiej wydajności
  • 110 listew oświetlenia LED o mocy 500 lumenów każda
  • 82 panele graficzne ze 188 416 indywidualnie adresowalnymi diodami LED

Badanie stanu kierowcy
Analitycy i badacze z Ford Research and Innovation Center w niemieckim Aachen już teraz sprawdzają, w jaki sposób samochody mogą lepiej zrozumieć i reagować na emocje kierowców. W ramach fundowanego przez UE projektu ‑ADAS&ME eksperci firmy Ford sprawdzają, w jaki sposób systemy montowane w samochodach mogą pewnego dnia odczytywać emocje, weryfikować poziom stresu, zmęczenia i rozproszenia uwagi kierowcy, generując ostrzeżenia, a nawet przejmując kontrolę nad pojazdem w sytuacjach zagrożenia.

„Uważamy, że jazda samochodem powinna być przyjemnym doświadczeniem” – mówi dr Marcel Mathissen, naukowiec Ford of Europe. „Realizowane przez firmę Ford i jej partnerów badania nad stanem kierowcy pomagają nam doprowadzić do sytuacji, w której poruszanie się po drogach będzie bezpieczniejsze, a jednocześnie będzie mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.”

Czynność

Momenty ekscytacji *

Kolejka górska

3

Jazda samochodem

2,1

Zakupy

1,7

Gra o Tron

1,5

Mecz piłkarski

1,5

Pocałunek

0

Nauka tańca

0

Kolacja

0

* Średnia ilość momentów ekscytacji o wysokiej intensywności na uczestnika

Najnowsze

Ćwierćfinaliści konkursu na Światowy Samochód Roku 2018

Komitet World Car Awards ogłosił, że sporządzono listę aut, które zdobyły prawo walki o półfinał.

Komitet Sterujący World Car Awards ogłosił, że międzynarodowa korporacja księgowo-analityczna KPMG dokonała całościowej analizy pierwszego głosowania jurorów w tegorocznym Konkursie (15.01) i sporządziła listy aut, które zdobyły prawo walki o półfinał. Kolejne głosowanie odbędzie się 13.02.2018, zaś zwycięzców poznamy 28.03.2018 podczas gali otwierającej Międzynarodowy Salon Samochodowy NYIAS 2018 w Nowym Jorku.

Poniżej lista samochodów, które walczyć będą o półfinał w poszczególnych kategoriach (w kolejności alfabetycznej):

Kategoria główna, Światowy Samochód Roku (World Car of the Year) 2018

Alfa Romeo Giulia
BMW X3
Kia Stinger
Land Rover Discovery
Mazda CX-5
Nissan LEAF
Range Rover Velar
Toyota Camry
Volkswagen T-Roc            
Volvo XC60
 
Światowy Miejski Samochód Roku (World Urban Car of the Year) 2018: 
Ford Fiesta
Hyundai Kona
Nissan Micra
Suzuki Swift
Volkswagen Polo    
 
Światowy Ekskluzywny Samochód Roku (World Luxury Car of the Year) 2018: 
Audi A8
BMW 6 Gran Turismo
Lexus LS
Porsche Cayenne
Porsche Panamera
 
Światowy Samochód Sportowy Roku (World Performance Car of the Year) 2018:
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
Audi RS 3 Sedan
BMW M5
Honda Civic Type R
Lexus LC 500
 
Światowy Zielony Samochód Roku (World Green Car of the Year) 2018:
BMW 530e iPerformance
Chevrolet Cruze Diesel
Chrysler Pacifica Hybrid
Nissan LEAF
 
Jak co roku, w rywalizacji o tytuł Światowego Samochodowego Designu Roku (World Car Design of the Year) 2018 walczyły wszystkie auta kandydujące we wszystkich kategoriach, zaś o sporządzenie krótkiej listy ćwierćfinalistów poproszono członków Panelu Designerów WCOTY, składającego się z siedmiorga wybitnych autorytetów w dziedzinie stylistyki. Są to (alfabetycznie):  Anne Asensio (Francja – Vice-President, Design – Dassault Systemes), Gernot Bracht (Niemcy – Pforzheim Design School), Patrick le Quément (Francja – Designer and President of the Strategy Committee – The Sustainable Design School), Sam Livingstone (Wlk. Brytania – Car Design Research and Royal College of Art), Tom Matano (USA – School of Industrial Design at Academy of Art University in San Francisco), Gordon Murray (Wlk. Brytania – Gordon Murray Design) oraz Shiro Nakamura (Japonia – CEO, Shiro Nakamura Design Associates Inc.).

Szacowne grono autorytetów wskazało następujących kandydatów:

Citroen C3 Aircross
Lexus LC 500
Range Rover VELAR
Renault Alpine A110
Volvo XC 60

Najnowsze