Agnieszka Serafinowicz

Atak zimy, widzisz solarkę? Przepuść ją i zachowaj odstęp

Atak zimy w całej Polsce, mróz trzyma przez całą dobę, na drogach solarki i pługi śnieżne, więcej kolizji i wypadków.

Spis treści

Atak zimy, trudne warunki na drogach, w wielu miejscach dochodzi do kolizji, są też wypadki. Na drogach pracują służby zimowego utrzymania, jakby tego było mało, mamy ferie, a to – zwłaszcza w weekendy – oznacza intensywniejszy ruch na drogach z powodu wyjazdów lub powrotów z ferii.

Atak zimy – kierowcy blokują solarki?

Kielecki oddział GDDKiA w związku z trudnymi warunkami na drogach wystosował apel do kierowców, z prośbą o nieblokowanie przejazdu jednostkom zimowego utrzymania.

Prośba jak najbardziej zrozumiała, ale to nie jedyny powód, dla którego warto własnym samochodem trzymać się z daleka od solarek.

Atak zimy – jedzie solarka? Przepuść i zachowaj odstęp

Strzeż się bliskiego kontaktu z pługiem śnieżnym i nie chodzi o kolizję, ale z jednej strony o zgarniany przez tego typu pojazd drogowy szlam oraz – najczęściej – rozsypywaną przez zamieszczony z tyłu pługa mechanizm solarki. Drogowa sól to nie jest dobry kosmetyk dla nadwozi aut osobowych, rozrzutniki soli drogowej wyrzucają ją z dość dużym impetem. Gdy grudka takiej soli uderzy w twoje auto może nie tylko uszkodzić powłokę lakierniczą, ale też zapoczątkować najbardziej niepożądaną reakcję wśród zmotoryzowanych: korozję. Dlatego jak widzisz solarkę, przepuść i poczekaj aż odjedzie na tyle daleko, by drogowa sól nie mogła porysować lakieru twojego auta. Warto też wiedzieć jak myć auto zimą, by nie zaszkodzić.

Atak zimy w Polsce
Atak zimy w Polsce – w całym kraju utrzymują się ujemne temperatury również w dzień (źr. Windy.com)

Atak zimy i powroty z ferii – zachowajcie ostrożność

Przypominamy również, że ten weekend to czas powrotów z ferii dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Spodziewany jest bardziej intensywny ruch rodzin powracających do domów z górskich kurortów. Zachowajmy ostrożność szczególnie w tak trudnych warunkach. Jak widać na powyższej mapie pogodowej, praktycznie w całej Polsce utrzymują się temperatury ujemne, a to oznacza trudne warunki na drogach, jest ślisko. Zdejmijcie nogę z gazu, życie jest ważniejsze niż złudne oszczędności czasu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze