Edyta Klim

Anastasiya Nifontova – pierwsza motocyklistka, która ukończyła Rajd Dakar bez wsparcia serwisu!

Anastasiya Nifontova to niezwykle silna i odważna motocyklistka, która już podczas swojego drugiego startu w Rajdzie Dakar zapisała się w jego historii na zawsze.

Na podium Rajdu Dakar 2019 w Limie Anastasiya Nifontova uplasowała się na 63. miejscu w klasyfikacji generalnej oraz 10. miejscu w kategorii „Original by Motul”, czyli zawodników bez wsparcia serwisowego. Tym samym stała się pierwszą kobietą w historii Rajdu Dakar, która pokonała w ten sposób wyznaczoną trasę:

– Ja to zrobiłam! Nie wiem, co powiedzieć! Nie ma właściwych słów, by opisać moje uczucia. To niewiarygodne!” – powiedziała Anastasiya na mecie.

To szczególnie trudna kategoria, w której zawodnicy nie są obsługiwani przez serwisantów podczas całego wydarzenia. Oni ścigają się, rozbijają obóz, naprawiają i przygotowują swoje motocykle bez pomocy z zewnątrz od początku do końca. Gdy inni mogą odpocząć i zebrać siły, zawodnicy „Original by Motul” przygotowują się do kolejnego dnia rywalizacji.

Miłość do motocykli zaszczepił jej ojciec, gdy na 16-ste urodziny lat otrzymała od niego motocykl. Później pracowała w sklepie motocyklowym, studiowała i wychowywała 2 córki. Startowała w różnych zawodach, jednak dopiero w 2014 roku na poważnie zajęła się startami w większych rajdach cross-country. W 2017 roku wystartowała po raz pierwszy w Rajdzie Dakar, gdzie zajęła 2. miejsce w klasyfikacji motocyklistek i 75. w klasyfikacji generalnej. W dniu 19 stycznia obchodziła swoje 40-ste urodziny, a prezent na nie wywalczyła sobie sama!