Edyta Klim

Akcje rządu dla równouprawnienia motocyklistek w Pakistanie

W Pakistanie ulice są bardzo zatłoczone, więc rząd i policja z Lahore wyszli z inicjatywą darmowych szkoleń z jazdy motocyklem dla kobiet.

W Pakistanie kobiety nie mają łatwego życia, nadal w czołówce przestępstw wobec nich widnieją honorowe zabójstwa, małżeństwa z przymusu i molestowanie seksualne. Na drogach kobiety są często wyśmiewane i ignorowane. Rząd zauważa te problemy i tworzy specjalne programy poprawiające postrzeganie kobiet na drogach. Jeden z nich zakłada zakup 1000 skuterów za 50% rynkowej ceny przez kobiety poniżej 40 roku życia, a drugi cykl bezpłatnych szkoleń z jazdy motocyklem.

Cykl szkoleń wspiera Law and Order we współpracy z Policją Ruchu Drogowego w Lahore, ONZ Women i fundacją Women on Wheels:
– Wybraliśmy szkolenia z jazdy motocyklami, gdyż są one znacznie tańsze od samochodów, a kobiety dzięki nim mogą stać się bardziej niezależne. Proces szkolenia jest tak zaprojektowany, aby zapewnić nawet kompletnej nowicjuszce osiągnięcie poziomu bezpiecznej jazdy w ciągu kilku tygodni. Każda grupa zaczyna się od podstaw równowagi na motocyklu, przyspieszenia, używania hamulca i sprzęgła, oczywiście po przeszkoleniu z przepisów ruchu drogowego oraz teoretycznych podstawy jazdy  – mówi Traffic Warden Sidra Saleem.

– Obecnie 150 kobiet jest szkolona przez policję w ich biurze, a ponad 60 kobiet zostało przeszkolonych w ciągu ostatnich trzech tygodni, wykorzystując motocykle podarowane przez Hondę. Każda kobieta może zapisać się na szkolenia, a pierwszeństwo w kolejności obejmuje: inżynierów, studentów i gospodynie domowe. Aby ułatwić uczestniczkom udział w kursie, zajęcia nie są ograniczone do określonych godzin, by nawet kobiety pracujące mogły przyjść po pracy – dodaje.

W 2008 roku rząd zorganizował zespół kobiet kierujących ruchem na motocyklach w celu przełamywania stereotypów. Do akcji zgłosiło się 8 kobiet, jednak nie zostały dobrze przyjęte przez miejscową ludność, były obrażane i prześladowane. Tym razem rząd ma nadzieję, że liczebność akcji pomoże w promocji kobiet na motocyklach i temat ten zostanie zaakceptowany. Równolegle będą prowadzone kampanie społeczne, uświadamiające równość płci, także na motocyklu. Dodatkowo stworzono aplikację, którą motocyklistka może zaalarmować najbliższą jednostkę policji, gdy będzie jej się działa krzywda.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze