Edyta Klim

Akcje rządu dla równouprawnienia motocyklistek w Pakistanie

W Pakistanie ulice są bardzo zatłoczone, więc rząd i policja z Lahore wyszli z inicjatywą darmowych szkoleń z jazdy motocyklem dla kobiet.

W Pakistanie kobiety nie mają łatwego życia, nadal w czołówce przestępstw wobec nich widnieją honorowe zabójstwa, małżeństwa z przymusu i molestowanie seksualne. Na drogach kobiety są często wyśmiewane i ignorowane. Rząd zauważa te problemy i tworzy specjalne programy poprawiające postrzeganie kobiet na drogach. Jeden z nich zakłada zakup 1000 skuterów za 50% rynkowej ceny przez kobiety poniżej 40 roku życia, a drugi cykl bezpłatnych szkoleń z jazdy motocyklem.

Cykl szkoleń wspiera Law and Order we współpracy z Policją Ruchu Drogowego w Lahore, ONZ Women i fundacją Women on Wheels:
– Wybraliśmy szkolenia z jazdy motocyklami, gdyż są one znacznie tańsze od samochodów, a kobiety dzięki nim mogą stać się bardziej niezależne. Proces szkolenia jest tak zaprojektowany, aby zapewnić nawet kompletnej nowicjuszce osiągnięcie poziomu bezpiecznej jazdy w ciągu kilku tygodni. Każda grupa zaczyna się od podstaw równowagi na motocyklu, przyspieszenia, używania hamulca i sprzęgła, oczywiście po przeszkoleniu z przepisów ruchu drogowego oraz teoretycznych podstawy jazdy  – mówi Traffic Warden Sidra Saleem.

– Obecnie 150 kobiet jest szkolona przez policję w ich biurze, a ponad 60 kobiet zostało przeszkolonych w ciągu ostatnich trzech tygodni, wykorzystując motocykle podarowane przez Hondę. Każda kobieta może zapisać się na szkolenia, a pierwszeństwo w kolejności obejmuje: inżynierów, studentów i gospodynie domowe. Aby ułatwić uczestniczkom udział w kursie, zajęcia nie są ograniczone do określonych godzin, by nawet kobiety pracujące mogły przyjść po pracy – dodaje.

W 2008 roku rząd zorganizował zespół kobiet kierujących ruchem na motocyklach w celu przełamywania stereotypów. Do akcji zgłosiło się 8 kobiet, jednak nie zostały dobrze przyjęte przez miejscową ludność, były obrażane i prześladowane. Tym razem rząd ma nadzieję, że liczebność akcji pomoże w promocji kobiet na motocyklach i temat ten zostanie zaakceptowany. Równolegle będą prowadzone kampanie społeczne, uświadamiające równość płci, także na motocyklu. Dodatkowo stworzono aplikację, którą motocyklistka może zaalarmować najbliższą jednostkę policji, gdy będzie jej się działa krzywda.

Najnowsze

Edyta Klim

Australia powalczy o odzyskanie światowego rekordu zlotu motocyklistek

Na 9 kwietnia zaplanowano w Dubbo największy zlot motocyklistek na świecie.

Australia straciła tytuł w 2016 roku na rzecz Londynu, a teraz organizacja 2WheelBabes postara się go odzyskac. Poprzedni zlot w Australii zgromadził 221 motocyklistek, a aktualny rekord wynosi ich 618!  Wszystkie przybyły pod Ice Cafe, jednocześnie pobijając 2 rekordy Guinessa: na największy zlot motocyklistek i największą, żeńską paradę motocyklową: https://www.motocaina.pl/artykul/618-motocyklistek-i-dwa-rekordy-guinnessa-pobite-13645.html.

Światowe zloty motocyklistek stają się coraz bardziej popularne – to świetna okazja do poznania innych kobiet z tą samą pasją, a także pokazania, że liczba motocyklistek wciaż wzrasta.

Najnowsze

Edyta Klim

Snow Quake – tutaj śnieg nie kończy sezonu motocyklowego! (video)

Na lodowym torze w wysokich Alpach, bawili się i ścigali zawodnicy motocyklowi z całej Europy.

Do zawodów dopuszczone zostały motocykle typu: flat track, vintage scrambler lub vintage enduro. Nowoczesne konstrukcje crossowe, czy enduro nie były akceptowane na tym wyjątkowym, lodowym torze. Motocykle musiały mieć opony z kolcami (mogły być własnej roboty) i długi, przedni błotnik. Zobaczcie, jaka impreza z tego wyszła:

{{vimeo(153681226)}}

Najnowsze

Powstanie film o Rolls-Royce

Wygląda na to, że w tym roku będziemy mieli prawdziwy wysyp filmów poświęconych światowi motoryzacji. Do tego kanonu dołączy produkcja o tytule "Silver Ghost".

Kilka dni temu potwierdziły się informacje, że do ekipy Martina Scorsese dołącza Asif Kapadia, czyli reżyser utytułowanego filmy poświęconego Ayrtonowi Sennie.

Pomysł na film pt. „Silver Ghost” został opracowany przez Richarda Attenborough i producenta Anthonyego Haasa. Będzie opowiadał historię początków marki Rolls-Royce, gdy firmę zakładali panowie Charlesa Rolls i Henry Royce.

W filmie poruszony zostanie wątek lorda Johna Douglasa-Scotta Montagu, bliskiego przyjaciela obu założycieli, a zarazem pioniera motoryzacji. Nie zabraknie tajemniczego wątku związanego ze Spirit of Ecstasy i żoną lorda. 

„Silver Ghost” to kolejna produkcja dotykająca legend świata motoryzacji. Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, ze powstaje kolejny film o Enzo Ferrari, a kilka tygodni temu ujawniono pierwsze informacje na temat filmu poświęconego Ferrucio Lamborghini. Nie mówiąc już o wątku związanym z Leonardo diCaprio i aferą „Dieselgate”.

 

Najnowsze

Najdroższy wypadek świata?

Informacja o ciężarówce, która przewróciła sie na autostradzie jest w zasadzie kolejnym newsem z wielu, które do nas docierają w ciągu dnia. Jednak sytuacja się zmienia, gdy dowiadujemy się, co przewoziła.

Do tego zdarzenia doszło kilka dni temu na jednej z autostrad niedaleko Paryża, a konkretnie odcinku łączącym trasę A12 z trasą A13. 

Ciężarówka, która ciągnęła za sobą długą lawetę w pewnym momencie przewróciła się. Nie wiemy jak to się stało dokładnie, ale w wypadku ucierpiało dziewięć supersamochodów, które znajdowały się na lawecie. 

Całość wygląda naprawdę tragicznie. Na zdjęciach widzimy rozbite białe Lamborghini Gallardo leżące na dachu, a tuż obok niego Shelby GT500 czy Ferrari F430.

 

Najnowsze