Agresywny kierowca zajechał drugiemu drogę i wybił szybę prętem

Zazwyczaj agresywne zachowania na drodze ograniczają się do trąbienia, zajeżdżania drogi lub wyzwisk pod adresem innego kierującego. Ta sytuacja była o wiele groźniejsza.

Kamera zamontowana w ciężarówce nagrała, jak kierowca Renault wyprzedza Audi, zajeżdża mu drogę i zmusza do zatrzymania się. Następnie wysiada ze swojego auta i krzycząc coś, uderza w szybę otwartych drzwi Audi, które trzymał jego kierowca. Szyba rozpadła się w drobny mak, agresor krzyknął coś jeszcze i odjechał.

Agresor drogowy atakuje innego kierowcę za nic? Tak twierdzi ofiara

Nagranie nie daje odpowiedzi na pytanie, co sprowokowało kierowcę Audi. Autor nagrania wspomina tylko, że „krzyczał o wyprzedzaniu, że Audi za wolno czy coś tam”. Wnioskując z mowy ciała, krzyczał raczej coś w stylu: „Co tam zrobiłeś?” (zapewne z dużą dawką „łaciny podwórkowej”). Obstawiamy, że kierujący Audi przez nieuwagę zrobił coś niebezpiecznego (na przykład wymusił pierwszeństwo albo zajechał drogę). Co oczywiście nie usprawiedliwia takiego zachowania. Sprawa została zgłoszona na policję.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Sztolnia w drążonym tunelu w ciągu S3 na Dolnym Śląsku! Czy opóźni budowę?

W czasie drążenia tunelu TS-26, w rejonie Starych Bogaczowic, w odległości ok. 300 metrów, w jednej z naw natrafiono na niezidentyfikowane wyrobisko górnicze, o przebiegu północny wschód – południowy zachód. Kierunek przebiegu sztolni, w stosunku do kierunku drążenia tunelu jest zbliżony do prostopadłego. Czy odkrycie to opóźni budowę tunelu?

Sztolnia jest o wymiarach: szerokość ok. 1,5 metra i wysokości ok. 2 metrów. Spąg sztolni znajduje się na wysokości ok. 2 metrów powyżej spągu tunelu. Sztolnia wydrążona została w masywnym zlepieńcu, bez obudowy, ze stropem wykonanym w kształcie sklepienia.

Na wschód od tunelu sztolnia jest drożna. W odległości ok. 50 metrów występuje lokalny opad skał stropowych o długości ok. 3 metrów i wysokości ok. 0,5 metra powyżej linii stropu. Materiał skalny utworzył w tym miejscu przytamkę, która spiętrzyła wodę. Za przytamką sztolnia jest drożna, ale nie była penetrowana. Na zachód od tunelu sztolnia jest niedrożna, widoczny jest usyp skalny wypełniający cały przekrój sztolni. Na spągu sztolni widoczne są ślady po podkładach torowiska, które służyło do odstawy urobku. Torowiska, ani innych elementów wyposażenia nie stwierdzono.

Analiza archiwalnej mapy Geologische Karte von Preusen und benachbarten deutsche Landern z 1914 roku wydanej ponownie w 1929 roku wskazuje na istnienie w rejonie Starych Bogaczowic nadań górniczych, związanych z poszukiwaniem pokładów węgla kamiennego. Odkryta sztolnia znajduje się w granicy nadania o nazwie  „Steinkohlenbergwerk consolidirte Heinrich Anna” Stl. W historii górnictwa Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego nie ma informacji o udokumentowaniu i eksploatowaniu w tym rejonie pokładów węgla kamiennego. Na tej podstawie można wnioskować, że odkryta sztolnia drążona była między 1914 a 1929 rokiem.

Czy odkrycie sztolni opóźni budowę tunelu?

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odkrycie sztolni nie zatrzymuje prowadzenia prac przy budowie drogi ekspresowej S3 na odcinku Bolków – Kamienna Góra. Prace idą zgodnie z założonym harmonogramem.

 

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Karolina Chojnacka

E-Prix Rzymu: chaotyczne piękno motorsportu

Rzymski weekend Formuły E ukazał piękno i nieprzewidywalność motorsportu. Będąc na szczycie, możesz w każdej spaść na koniec stawki, by po chwili znów wrócić w pełni chwały. Debiutant wcale nie jest gorszy od starego wyjadacza, a katastrofalne w skutkach błędy mogą przytrafić się każdemu. Ach, co to były za emocje!

Wyścigi Formuły E to zapewniające mnóstwo emocji nieprzewidywalne widowiska. Absolutny chaos. Nie inaczej było w Rzymie, gdzie w weekend odbyły się dwa E-Prix.

Na potrzeby wyścigów Formuły E w Rzymie, tor został gruntownie przeprojektowany. Nadal przebiegał on przez środek dzielnicy Targów Światowych (Esposizione Universale di Roma, w skrócie EUR) i wzdłuż centrum kongresowego „La Nuvola”, nowe ustawienie zawierały jednak trzy dodatkowe szybkie zakręty, odcinek trudny technicznie i zmiany wysokości znane już z poprzedniej wersji. Nowa trasa miała długość 3 km 385 m, zamiast poprzednich 2 km 860 m.

O tym jak nieprzewidywalny, okrutny i piękny potrafi być motorsport najlepiej przekonał się w ten weekend Stoffel Vandoorne. Zawodnik ekipy Mercedes-EQ Formula E Team wywalczył pole position do sobotniego wyścigu. Na siódmym okrążeniu startujący z drugiego pola André Lotterer, próbował odebrać Vandoorne’owi prowadzenie i doszło do kolizji, w wyniku której lider wyścigu spadł aż na 13 miejsce! Belg się nie poddał, zaczął odrabiać straty, ale podczas 20 okrążenia, gdy mijał wolniejszego kierowcę jego elektryczny bolid został podbity na studzience, postawiony bokiem i uderzony przez kolegę z zespołu. To był koniec wyścigu dla belgijskiego zawodnika Mercedesa. Fatalny dzień, gdy z samego szczytu spadasz na sam dół.

Do niedzielnego wyścigu Stoffel Vandoorne zakwalifikował się jako czwarty. Pierwszy rząd wywalczyli tegoroczni debiutanci; w swoim czwartym starcie Nick Cassidy sięgnął po pole position, a drugie miejsce zajął Norman Nato, debiutujący w barwach zespołu Venturi, na którego czele stoi Susie Wolff. Po błędach kierowców przed sobą oraz świetnej jeździe na ósmy okrążeniu Vandoorne wysunął się na prowadzenie, którego nie oddał już do końca wyścigu:

Odkupienie. Wczoraj był dla nas bardzo emocjonujący dzień. Wiedziałem, że w [sobotnim] wyścigu mam dobre tempo, aby jechać i wygrać. Byliśmy szybcy, kiedy to miało znaczenie. Samochód w sobotę był bardzo uszkodzony, a mechanicy mieli trudną listę zadań, aby wszystko przygotować na niedzielny wyścig, ale samochód znów był doskonały.

I takie właśnie historie kibice chcą jak najczęściej oglądać!

E-Prix Rzymu: chaotyczne piękno motorsportu

Niedzielny wyścig, nie odbył się bez dramatów innych kierowców. Kolizje i bolidy zaprzyjaźniające się bliżej z barierkami wąskich torów ulicznych to już „klasyka” i codzienność Formuły E, którą kibice znają także z innych serii wyścigowych.  Ale Formuła E nie jest zwykłą serią wyścigową, jest ELEKTRYCZNĄ serią wyścigową, promuje elektromobilność i zarządzenie energią ma tu niezwykle istotne znaczenie.

Norman Nato, któremu po początkowych problemach ostatecznie udało się przekroczyć linię mety na trzecim miejscu, w końcówce wyścigu jechał na bardzo małej ilości dostępnej energii, co było przedmiotem badania sędziów. Ostatecznie debiutant został wykluczony za przekroczenie alokacji energii, a najniższy stopnień podium wskoczył reprezentant Porsche, Pascal Wehrlein. 

Z kolei zwycięzca sobotniego wyścigu Jean-Éric Vergne w niedzielę był na torze całkowicie niewidoczny. Do II E-Prix zakwalifikował się dopiero na 22 miejscu (mimo że dzień wcześniej wykręcił czwarty czas), a linię mety minął jako 11.

I choć wiele osób nie docenia Formuły E i elektrycznych, brzmiących jak zabawki bolidów, to seria ta idealnie oddaje piękno motorsportu. Nigdy nie wiesz czego się spodziewać, niczego nie można być pewnym. Taką rywalizację ogląda się z wypiekami na twarzy! Oby więcej takich wyścigowych weekendów!

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Mercedes wspiera polski sport! Ten elektroniczny!

E-sport zyskuje na popularności, także w kraju nad Wisłą. Pandemiczne warunki tylko przyspieszyły jego rozwój. E-sportowe wydarzenia śledzi wielu fanów, a ich zawodnicy wyrastają na prawdziwe gwiazdy i zawodowo utrzymują się z rywalizacji. Mercedes-Benz od wielu lat dostrzega potencjał sportu elektronicznego i w ramach swojej strategii wspiera e-sportowe wydarzenia.

Globalna społeczność widzów śledzących e-sportowe rozgrywki liczyła w ubiegłym roku 495 mln ludzi, z czego 223 mln oglądało je regularnie. Trzon publiczności stanowią tu osoby w wieku od 18 do 34 lat, cyfrowo obyte i dobrze wykształcone, a około 30% z nich to kobiety – i odsetek ten wzrasta. Raport na temat branży gamingowej w Polsce z 2020 roku podaje, że w naszym kraju w gry wideo gra ponad 16 mln użytkowników, a kobiety stanowią 47% z nich.

Przeczytaj też: Emily Jones: najszybsza kobieta w sim racingu!

Sport elektroniczny dynamicznie zyskuje na popularności. E-sportowcy nie skupiają się na fizycznej sile, ale na sprawności intelektualnej – muszą wyróżniać się ponadprzeciętnymi zdolnościami koncentracji, znakomitą koordynacją ruchową i błyskawicznymi czasami reakcji. Istotne są także umiejętność współpracy w zespole. Podobnie w przypadku tradycyjnych sportów do osiągnięcia wysokiego poziomu sprawności umysłowej i fizycznej niezbędne są intensywne, codzienne treningi.

Mercedes wspiera polski e-sport

W e-sport inwestują dziś profesjonalne tradycyjne kluby sportowe, a także marki – jak Mercedes-Benz. Polski oddział producenta ze Stuttgartu nawiązał współpracę z Illuminar Gaming – najstarszą i największą organizacją e-sportu w Polsce. Jej zawodnicy rywalizują między innymi w League of Legends – sieciowej grze komputerowej z gatunku multiplayer online battle arena, która w 2020 roku osiągnęła liczbę około 100 mln graczy . Illuminar Gaming od ponad 4 lat zrzesza najlepszych polskich graczy komputerowych. Ekipa sześciokrotnie zdobyła tytuł Mistrza Polski, reprezentuje nasz kraj na turniejach międzynarodowych, a jej występy obejrzały setki tysięcy osób. Największym osiągnięciem zespołu jest wicemistrzostwo Europy EU Masters.

Mercedes wspiera polski e-sport

Przeczytaj też: Test Mercedes C 300 e 4MATIC – ile frajdy możesz mieć z hybrydy plug-in?

Jeden z elementów partnerstwa to ESPOT powered by Mercedes-Benz, którego fizyczną „siedzibą” będzie ESPOT, czyli studio gamingowe w sercu Warszawy, miejsce nowoczesnej rozrywki zarówno dla całych rodzin, jak i dla aspirujących graczy. ESPOT oferuje w pełni wyposażone studio do transmisji online z dużą strefą gamingową (45 stanowisk z wysokiej klasy sprzętem i szybkim, bezpiecznym łączem internetowym oraz kamerami 4K), a także zapleczem gastronomicznym oraz przestrzenią dla nawet 100-osobowej publiczności.

Mercedes wspiera polski e-sport

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Szukasz nowych opon? Pamiętaj o zasadzie 3P!

Szukasz nowych opon i nie wiesz, jak je wybrać? Podstawa to porządne opony, profesjonalny serwis, prawidłowe ciśnienie. Nie należy zapominać, że to opony mogą uratować nam życie w trudnej sytuacji na drodze.

Opony mogą uratować nam życie w trudnej sytuacji na drodze. Dlatego tak istotny jest ich właściwy i dobry wybór. Dobry wybór to bezpieczeństwo na drodze, lepsza przyczepność, mniejsze zużycie paliwa i skuteczniejsze hamowanie.  A właściwie dobrane, dobrej jakości opony mogą nam skrócić drogę hamowania nawet od kilku do kilkunastu metrów! Warto pamiętać o zasadzie 3P dotyczącej ogumienia: porządne opony, profesjonalny serwis, prawidłowe ciśnienie.

Porządne opony

Porządne opony – to opony nieużywane, przynajmniej dobrej jakości, zapewniające odpowiednią przyczepność, drogę hamowania i odporność na aquaplaning. Sprawdź symbole oraz oznaczenia na etykietach i pamiętaj – gwarancja na opony jest od daty zakupu, a nie produkcji! Najważniejsze jest jednak to, by absolutnie nie kupować opon używanych – nigdy nie wiadomo, jaką mają historię i mikrouszkodzenia. Nie warto ryzykować dla niewielkiej oszczędności – w końcu opony mają nam służyć kilka lat.

Jeśli kupujesz opony całoroczne zwróć uwagę na symbol płatka śniegu na tle góry (symbol alpejski). Oznacza on homologację zimową, którą posiadają wszystkie dobre opony całoroczne – a więc potwierdzenie, że takiego ogumienia można używać zimą w krajach, gdzie wprowadzono wymóg jazdy na oponach zimowych.

Przeczytaj też: Opony samochodowe – marka jest ważna, ale nie tak bardzo jak typ bieżnika. Który wybrać?

Gwarancja od daty zakupu

Sprawdzanie daty produkcji opon właściwie niczemu nie służy, bo najlepsi producenci opon udzielają gwarancji na opony osobowe od daty ich zakupu, a nie produkcji. Dlatego dokładnie zabezpiecz dowód zakupu opon – aby w razie potrzeby mieć możliwość reklamacji. Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), wyjaśnia:

Pamiętaj, że opony to nie jedzenie, które ma wyznaczony termin przydatności do spożycia! Opony nie tracą swoich właściwości od momentu ich produkcji – a wyprodukowane nawet kilka lat temu są pełnowartościowym produktem i zachowują wszystkie swoje właściwości oraz jakość. Ogumienie zużywa się podczas eksploatacji, a nie w magazynie w fabryce czy hurtowni.

By udowodnić, że opony magazynowane w hurtowni kilka lat nie są gorsze od świeżo wyprodukowanych, PZPO zleciło TÜV SÜD badania porównawczego na torze opon tego samego producenta, tego samego modelu i rozmiaru i z identycznym składem mieszanki bieżnika. Badano opony z 2018 i 2020 na tym samym samochodzie. Test udowodnił, że kilkuletnie opony hamują tak samo dobrze jak te z ostatniej partii. Co więcej, żeby podnieść poprzeczkę Grzegorz Duda, znany dziennikarz oraz kierowca radiowy, przetestował opony z 2020 i 2017 również o identycznym składzie tego samego producenta. Wynik tych prób także pokazał, że nawet 3 letnia opona zachowuje swoje osiągi, kiedy jest profesjonalnie magazynowana. A tylko takie magazyny mają fabryki opon i hurtownie. Warto więc kupować opony z pewnego, oficjalnego kanału sprzedaży.

Przeczytaj też: Nowe, nieużywane opony tracą swoją wartość jezdną? Eksperci to sprawdzili

Numer DOT służy producentom opon jedynie do identyfikacji partii produkcyjnej. Data produkcji jest częścią tego kodu, który zawiera także oznaczenie fabryki, rozmiaru i modelu danej opony. Wprowadzenie kodu wymógł Departament Transportu w USA (stąd skrót DOT – ang. Department of Transportation) po to, by istniało oficjalne międzynarodowe oznaczenie umożliwiające identyfikację opony – nadawanie dacie produkcji jakiegokolwiek innego znaczenia czy ważności jest po prostu pomyłką.

Szukasz nowych opon? Pamiętaj o zasadzie 3P!

Nie kupuj używanych opon!

Opony używane to pozorna oszczędność i bardzo duże ryzyko. W końcu opony mają zapewniać bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny przez kilka lat. Nie warto narażać życia i zdrowia dla kilku złotych miesięcznie – bo na tyle można przeliczyć kwotę, o jaką zmniejszymy wydatek na opony w porównaniu do nowego kompletu. Tymczasem mikrouszkodzenia w używanych oponach mogą mieć dramatyczne skutki – zwłaszcza przy szybkiej jeździe. Dlatego lepiej kupić nowe opony klasy budżetowej, niż nieco wyższy model z drugiej ręki. Ekspert podkreśla:

Nigdy nie poznamy historii i mikrouszkodzeń używanych opon – nawet jeśli „na oko” wyglądają świetnie. Żeby uzyskać pewność, musielibyśmy prześwietlić je roentgenem – a w całym swoim życiu nie spotkałem jeszcze nikogo, kto by to robił. Przecież nie wiemy, czy poprzedni właściciel jeździł z prawidłowym ciśnieniem i jak przechowywał opony. Niewidoczne uszkodzenia mogą przysporzyć nam wielu niechcianych problemów, a nawet spowodować rozerwanie opony na autostradzie przy dużej prędkości! Powiedzmy to sobie uczciwie – nie ma żadnego bezpiecznego miejsca zakupu opon używanych. Ich bezpiecznej eksploatacji nie zapewnią nam ani warsztaty, ani giełdy, ani sprzedawcy internetowi. Zakład utylizacji to jedyne miejsce, gdzie powinny trafiać używane opony, a ich sprzedawanie w internecie to bardzo zły nawyk, z którym wszyscy odpowiedzialni sprzedawcy i kierowcy powinni walczyć.

Prawidłowe ciśnienie – zmierz przynajmniej raz w miesiącu!

Prawidłowa wartość ciśnienia przewidziana przez producenta samochodu podana jest w instrukcji pojazdu oraz bardzo często na wewnętrznej dolnej części środkowego lewego słupka. Ciśnienie powinno być mierzone minimum raz w miesiącu, nawet jeśli samochód posiada odpowiednie czujniki – a tymczasem jedynie 40% kierowców deklaruje, że czasem sprawdza jego poziom. Wystarczą 2 dni jazdy ze zbyt niskim ciśnieniem, a zużyjemy opony tak, jak przez tydzień z ciśnieniem prawidłowym. Czyli, jeśli nie sprawdzamy ciśnienia, to opony starczą nam na 3 razy krócej! Zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje nawet dwukrotny wzrost temperatury warstw wewnętrznych – a to już prosta droga do rozerwania opon w czasie jazdy. Opony niedopompowane o 0,5 bara są aż o 3dB głośniejsze i wydłużają drogę hamowania nawet o 4 metry!

Szukasz nowych opon? Pamiętaj o zasadzie 3P!

Profesjonalny serwis

Przy wyborze serwisu nie warto kierować się tylko najniższą ceną. Tania i szybka usługa może skutkować uszkodzeniem opon lub felg. Warto pamiętać, że w cenie usługi jest też wymiana oraz bieżące serwisowanie maszyn, a także szkolenia uzupełniające dla mechaników.

Przeczytaj też: Pamiętaj o oponach, ale z wymianą poczekaj na przełom pogody!

W Polsce działa blisko 12 tys. serwisów zajmujących się ogumieniem, ale ich poziom obsługi i kultury technicznej jest bardzo zróżnicowany . Niestety wciąż zdarzają się serwisy, które niemiłosiernie katują opony przy montażu – kierując się zasadą, że guma wszystko zniesie. Niestety nie wszystko:

Przy siłowym montażu na rzadko serwisowanych maszynach bardzo łatwo jest naderwać stopkę opony. To jest jedyny punk styku opony z felgą, przenoszący wszystkie siły silnika i hamowania na oponę. Takie naderwanie – w zależności od rozmiaru – doprowadza do ubytku ciśnienia w oponie lub nawet do jej zsunięcia się w czasie jazdy. Naderwania oczywiście jako klienci nie zauważymy, bo skutecznie ukryje je przed nami rant felgi…

Dlatego warto sprawdzić, czy Twój serwis na pewno umie wymieniać opony.

Najnowsze