Agata Stefaniak startuje quadem w zawodach po plaży

8 lutego we francuskiej miejscowości Le Touquet odbył się jeden z największych wyścigów w Europie po plaży, czyli Quaduropale. Wzięła w nim udział jedna Polska zawodniczka Agata Stefaniak.

 

Agata Stefaniak
fot. z archiwum zawodniczki

Zawody przyciągają sporą liczbę zawodników z Francji, ale również z innych krajów tj. Polska, Belgia, Wielka Brytania, Niemcy. W tym roku do rywalizacji stawiło się około 400 kierowców quadów.

 

Z Polski przyjechało siedmiu zawodników, w tym jedyna kobieta Agata Stefaniak, która wystartowała na quadzie KTM XC 525 z numerem startowym 81.

–  Już od 5 lat rozwijam swoją pasję na quadach. Od 4 lat czynnie uczestniczę w zawodach, a w 2013 roku zdecydowałam się na udział w największej imprezie motoryzacyjnej w Europie tzn. Enduropale Quaduro w Le-Touquet, gdzie byłam pierwszą Polką startującą tam w historii tej imprezy – opowiada Agata.

– To już mój drugi start w tej imprezie. Rok temu nie ukończyłam jej z powodu zalanego quada… W tym roku obyło się bez większych problemów technicznych, lecz na drugim okrążeniu przecięłam oponę i musiałam zjechać do depo co kosztowało mnie cenne minuty. Na ostatnim okrążeniu na plaży quad zassał wodę i stanął. Po paru minutach na szczęście odpalił. Ostatecznie ściganie zakończyłam na 228 w klasyfikacji generalnej, w klasie quad solo byłam 187, w klasie kobiet byłam 6., a w klasie z licencją FIM byłam 50.

Wyścig przyciąga co roku wielu kibiców – tym razem zgromadził aż 100 tysięcy fanów ścigania po plaży. Trasa wyścigu p długości 12,5 kilometra wiedzie wyłącznie po piachu. Rywalizacja trwa 3 godziny.

Dzień poźniej odbywa się wyścig motocykli-Enduropale. Na starcie staje ponad tysiąc motocykli.Niestety już od dwóch lat żaden z polskich motocyklistów nie bierze udziału.

 

Agata Stefaniak
fot. z archiwum zawodniczki

 

 

Agata Stefaniak
fot. z archiwum zawodniczki

Agata Stefaniak – informacje w pigułce

 

Wiek: 18 lat

Pojazd: Yamaha YFM250

Dyscyplina: Cross Country Quadów

Klasa: Junior 2K

Licencja: “B” Cross Country/Motocross

Klub: ATV Polska

Team: Quadimodo Racing Team

Agata Stefaniak rozpoczęła treningi quadem sześć lat temu. Po raz pierwszy wzięła udział w zawodach 10 maja 2010 roku w ramach amatorskiego wyścigu typu Cross Country w Okupie koło Łasku. Od początku roku 2011, jako licencjonowany zawodnik,  rozpoczęła starty w Mistrzostwach Okręgu Łódzkiego. Na koniec sezonu uplasowała się w nich na 4 miejscu, tracąc do trzeciego miejsca jedynie 2 punkty. W tym samym roku uczestniczyła również w rozgrywkach Cross Country rangi Pucharu Polski. Najważniejsze sukcesy sezonu 2011 to:

II miejsce w Mistrzostwach Okręgu Łódzkiego w Cross Country – Łask – klasa Quad Open

III miejsce w XVII eliminacji Pucharu Polski w Cross Country – Chojno-Młyn – klasa Junior 2K

III miejsce w VI/VII rundzie Mistrzostw Polski Strefy Zachodniej i III/IV rundzie Pucharu Morza Bałtyckiego – Mileno – klasa Junior 2K

Od roku 2012 skoncentrowała się na startach w całym cyklu Pucharu Polski Cross Country oraz rozpoczęła rywalizację w kilku eliminacjach Quadcrossu w Czechach w ramach rozgrywek Cross Racing Cup. Brała udział w zawodach odbywających się na torach w Mohelnice, Dolne Hermanice i Zamberk. Kontynuowała również starty w Mistrzostwach Okręgu Łódzkiego. Najważniejsze osiągnięcia w sezonie 2012 to:

I miejsce w III rundzie Pucharu Polski Cross Country – Chełmno – klasa Junior 2K

II miejsce w IV/V rundzie Pucharu Polski Cross Country – Kwidzyn – klasa Junior 2K

III miejsce w II rundzie Mistrzostw Okręgu Łódzkiego Cross Country – Łask – klasa Quad Open A/B

III miejsce w III/IV rundzie Pucharu Morza Bałtyckiego Cross Country – Mileno – klasa kobiet

II miejsce w VII rundzie Pucharu Polski Cross Country – Posadowo – klasa Junior 2K

III miejsce IX Cross Country Ziemi Sochaczewskiej – Kurdwanów – klasa Quad Open

II miejsce XIII rundzie Pucharu Polski  Cross Country  Motohałda – Wałbrzych – klasa Junior 2K

III miejsce XIX rundzie Pucharu Polski Cross Country – Suwałki – klasa Junior 2K

W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Cross Country sezonu 2012 zdobyła, jako pierwsza kobieta w Polsce,  II miejsce w klasie Junior 2K !!!

 

Agata Stefaniak
fot. z archiwum zawodniczki

W 2013 roku miała następujące plany:

 

– występ w największym europejskim wyścigu na plaży w północnej Francji „Enduropale Quaduro” odbywającym się co roku w lutym w miejscowości Le-Touquet, gdzie na starcie stawia się średnio około 600 załóg z całego świata, a Agata będzie pierwszą kobietą reprezentującą Polskę na tej imprezie.

– kontynuować walkę w Pucharze Polski Cross Country w klasie Junior 2K.

– regularnie startować w Quadcrossie w Czechach w ramach cyklu Cross Racing Cup.

– uczestniczyć w rozgrywkach Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country

 

Agata Stefaniak
fot. z archiwum zawodniczki

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze