Edyta Klim

Actibump – inteligentne progi zwalniające

Pomysł aktywnego progu zwalniającego Actibump pochodzi ze Szwecji i świetnie się tam sprawdza. Jedziesz zbyt szybko? Wpadniesz w spowalniający dołek. Jedziesz przepisowo - drogę masz gładką jak stół!

 

Aktywne systemy ograniczania prędkości działają, jakby na zasadzie „karania winnego”, bo gdy pojazd porusza się zbyt szybko, w jezdni powstaje nierówność, dzięki której kierowca otrzymuje dyskomfortowy sygnał, informujący go o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Szwedzki Actibump kompletnie nie reaguje na pojazdy poruszające się z dozwoloną prędkością, a na piratów drogowych czeka pozioma przeszkoda, która opada kilka centymetrów w jezdnię tworząc zagłębienie.

System sterowany jest on-line. Administrator drogi może ustawić dozwoloną prędkość, ma też dostęp do statystyki czy zarządzania kalendarzem. Pojazdy uprzywilejowane nie aktywują progu, jeżeli zamontuje się w nich specjalne transpondery.

https://www.youtube.com/watch?v=KxpvwKiOpag

Tradycyjne, statyczne progi mają bardzo często niekorzystny wpływ na płynność ruchu drogowego, ruch pojazdów uprzywilejowanych oraz jakość warunków pracy zawodowych kierowców, a ponadto są przyczyną powstawania hałasu, wibracji podłoża itp. Actibump jest szeroko stosowany w Szwecji, a także testowany u naszych, czeskich sąsiadów. Czy aktywne systemy ograniczania prędkości przyjmą się na szeroką skalę?

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Żaden próg zwalniający nie powinien być montowany przed przejściem dla pieszych. W sytuacji awaryjnego hamowania próg powoduje włączenie się systemu ABS i znaczące wydłużenie drogi hamowania. Pieszy na przejściu zostanie potrącony ze znacznie większą siłą. Najechanie na próg ze zbyt dużą prędkością może spowodować poważne uszkodzenia pojazdu i utratę kontroli nad nim.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Na Litwie mają takie wydłużone progi z długim, niezbyt stromym najazdem i zjazdem. Przy przepisowej prędkości kąt jest tak dobrany, że zawieszenie amortyzuje to z łatwością, ale przy znacznym przekroczeniu masz wrażenie że wyskakujesz, a później zawieszenie dobija ale już na opadającym odcinku – jakby si wpadało w jakąś dziurę.

Odpowiedz

Matrix - 15 maja 2022

Mąż rację. Powinno nakazać się przyspieszać przed przejściem. I tylko w Polsce powinni kierowcy być nagradzani za przejazd przechodnia. A tak na poważnie ten kraj to katolicka patologia na drodze. W żadnym europejskim kraju nie ma tylu idiotów. Tylko że największy burak to Polak który nie wiem jak jeździć bezpiecznie bo w życiu nie był poza dojazdem na zakupy do pracy i kościoła.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Szwedzi to mają łeb 😀 A ogólnie z wynalazków drogowych ciekawi mniej jak rozwinie się pomysł na drogi z tworzywa sztucznego.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze