Edyta Klim

Achinoam Harel – nic jej nie zatrzyma!

Achinoam Harel pochodzi z Izraela i żadnych wyzwań się nie boi! Po półrocznej podróży po krajach Afryki postanowiła zostać zawodniczką rajdów Adventure.

Achinoam Harel ma 27 lat i urodziła się w Izraelu. Największy wpływ na jej życie miał… dziadek. To on był dla niej inspiracją, ponieważ wielokrotnie, samotnie na motocyklu, przemierzał Afrykę. Mimo, że ma teraz ponad 85 lat – nadal podróżuje na swoim BMW GS1200 po różnych krajach!

Achinoam służyła 5 lat w izraelskich siłach obronnych jako oficer łączności, współpracujący z ONZ. Jednak udało jej się znaleźć chwilę, by nauczyć się jazdy motocyklem i uzyskać uprawnienia. Gdy weszła do salonu KTM i zobaczyła te wszystkie plakaty w stylu adventure, to już wpadła po uszy w tę pasję.

Zakupiła KTM 125 EXC, żeby nauczyć się jeździć w terenie, a następnie na BMW GS700 wyruszyła w pierwszą, samotną podróż. W ciągu 6 miesięcy przejechała 25 000 kilometrów przez 11 różnych krajów – od Afryki Południowej po Kenię i z powrotem, od pustyni po dżunglę, od Atlantyku po Ocean Indyjski.

Po powrocie rozwój zawodowy nieco utrudnił jej dłuższe wyjazdy, dlatego zdecydowała, że porzuci je na chwilę na rzecz ścigania się w terenie. Pierwszego rajdu nie ukończyła,  jednak tylko ją to zmotywowało do jeszcze większej pracy. Więcej czasu zaczęła poświęcać na budowanie swojej siły na siłowni oraz umiejętności w jeździe po pustyni. Do rywalizacji wybrała KTM’a EXC-350, model lekki, zwinny i mocny.

Po tym przygotowaniu stanęła na starcie kilkudniowego rajdu Hellas Rally Raid in Greece. Upadki i wzloty, radość i wyczerpanie, podczas tej rywalizacji – dużo jej dały:

– Hellas pomógł mi zrobić ogromny krok w budowaniu pewności siebie jako kierowcy. Udowodniłam, że potrafię ciężko pracować – mogę sobie wyznaczyć cel i go osiągnąć. Na motocyklu chodzi o równowagę i mam wrażenie, że nauczyłam się zbliżać do równowagi, między intensywnością a relaksacją. Podczas rajdu musisz szybko podejmować decyzje, aby zyskać kilka sekund. Musisz skupić się na nawigacji, a jednocześnie pozostać zrelaksowaną i spokojną. W przeciwnym razie zmęczysz się i bardzo szybko stracisz energię. Czułam, że to jest coś, co ciągle odkrywam – powiedziała w jednym z wywiadów.

Kolejnym marzeniem i celem zawodniczki jest rajd pustynny. Ma zamiar zrobić wszystko, by przygotować się fizycznie i finansowo do Morocco Desert Challenge w 2020 roku.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze