ABS w motocyklach obowiązkowy od 2017 roku?

Unia Europejska dąży do tego, by na drogach było bezpiecznie i ekologicznie. Samochody posiadają obowiązkowe systemy takie jak: ABS, ESP czy też poduszki powietrzne. Prędzej, czy później taki przepis dotknie również producentów motocykli.

W przypadku nagłego hamowania ABS zapobiega uślizgom kół.
fot. J. Dyszy

Już za kilka lat wszystkie motocykle z pojemnością silnika powyżej 125 cc będą musiały być obowiązkowo wyposażone w ABS. Wprawdzie wniosek jest jeszcze w trakcie rozpatrywania, jednak wszystko wskazuje na to, że rozporządzenie to wejdzie w życie w 2017 roku. Komisja Europejska jest przekonana, że wprowadzenie tego przepisu zwiększy bezpieczeństwo motocyklistów na drogach publicznych.

Trwają jeszcze dyskusje nad wprowadzeniem obowiązkowego wyłącznika tego systemu w motocyklach terenowych czy crossowych, gdzie na luźnych nawierzchniach zmniejsza się skuteczność ABS.

Zalety systemu ABS w motocyklach są oczywiste – przede wszystkim system ten pozwala bezpiecznie wyhamować w sytuacjach krytycznych. Po drugie, zmniejsza się ryzyko utraty kontroli na przednim kołem (zablokowania) i ewentualnego upadku. Po trzecie, droga hamowania ulega znacznemu skróceniu, przynajmniej na mokrej nawierzchni. Bo z doświadczenia wiemy, że na suchej bywa z tym już różnie…

Na podstawie badań przeprowadzonych w USA obliczono, że ABS zwiększa szanse motocyklistów na przeżycie prawie o 40 procent. Wiadomo jednak, że oprócz systemów bezpieczeństwa, najważniejszy jest jednak rozsądek kierowcy, jego ostrożność i umiejętność przewidywania.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z prezentacji Hondy, przedstawiającego różnicę między drogą hamowania motocyklem z systemem ABS i bez niego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze