Ewa Kania

Zapłaciłeś abonament RTV za radio w samochodzie? Jeśli nie, zapłacisz 30 razy więcej!

Abonament RTV budzi od lat wiele kontrowersji, ale nie zmienia to faktu, że odpowiednie przepisy obowiązują i co więcej, nie tylko odbiorników radiowych i telewizyjnych, które mamy w domu. Powinniśmy też płacić abonament RTV za radio w samochodzie.

Kto musi płacić abonament RTV za radio w samochodzie?

Przepisy regulujące abonament RTV za radio w samochodzie są dosyć liberalne, przynajmniej dla osób fizycznych. Przyjmuje się, że jeśli ktoś zapłacił daninę za odbiorniki posiadane w domu, to nie musi już za te w samochodzie. Co wydaje się logiczne – wszak abonament RTV nalicza się za fakt posiadania jakiegokolwiek odbiornika, ale nie powiela się jej, jeśli ktoś ma na przykład dwa telewizory.

Uważać powinni jednak przedsiębiorcy. Jeśli w ewidencji prowadzonej przez nich działalności, uwzględniony jest pojazd, który posiada na wyposażeniu radio, to w takim przypadku musimy zapłacić abonament RTV za radio w samochodzie.

Ile wynosi abonament RTV za radio w samochodzie?

Stawki za abonament RTV za radio w samochodzie, są zróżnicowane, zależnie od czasu, na jaki zdecydujemy się taką daninę zapłacić. Do wyboru mamy:

  • 1 miesiąc – 7,50 zł
  • 2 miesiące – 14,60 zł
  • 3 miesiące – 21,60 zł
  • 6 miesięcy – 42,80 zł
  • 12 miesięcy – 81 zł

Czy muszę płacić abonament RTV za radio w samochodzie leasingowanym lub wynajmowanym?

A co w sytuacji, kiedy użytkujemy jakiś samochód, ale nie jesteśmy formalnie jego właścicielami? Firmy w większości leasingują auta, a osoby prywatne coraz częściej korzystają z opcji wynajmu długoterminowego.

Czy można pomijać biegi w manualnej skrzyni biegów? W tych sytuacjach możesz uszkodzić auto

W takim przypadku trzeba dokładnie sprawdzić zapisy umowy. Jeśli obowiązek uiszczania abonamentu RTV za radio w samochodzie, został przeniesiony na leasingodawcę lub firmę świadczącą wynajem długoterminowy, to stosowna adnotacja powinna być w umowie.

Jaka kara za nieopłacony abonament RTV za radio w samochodzie?

Podobnie jak w przypadku abonamentu RTV za odbiorniki posiadane w domu, fakt posiadania radia w samochodzie mogą sprawdzić kontrolerzy Poczty Polskiej. Przypominamy, że abonament naliczany jest za fakt posiadania radia umożliwiającego odbiór stacji radiowych. To czy faktycznie korzystamy z takiej możliwości, nie ma znaczenia.

W przypadku, gdy zostaniemy przyłapani na nieopłacaniu abonamentu RTV za radio w samochodzie, musimy liczyć się z karą w wysokości 30 miesięcznych opłat, czyli 225 zł. Będziemy musieli także opłacić zaległości.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze