Agnieszka Serafinowicz

Abonament RTV 2023 – czy kierowcy muszą go płacić? Kary są wysokie!

Abonament RTV 2023 podrożał, a to oznacza wyższe kary za brak jego opłacania. Dotyczy to również kierowców korzystających z radia w aucie. Ale nie wszystkich.

Spis treści

Abonament RTV 2023 to obowiązkowa opłata za odbiorniki radiowe i telewizyjne w gospodarstwie domowym. Odbiornik radiowy jest obecnie na wyposażeniu nawet najtańszych aut, praktycznie nie da się dziś kupić samochodu bez tego urządzenia. Czy to oznacza, że kierowcy muszą płacić abonament RTV? Niekoniecznie. Wyjaśniamy, kiedy trzeba opłacać abonament za radio w aucie, a kiedy nie jest to konieczne. Warto to wiedzieć, bo kary za brak abonamentu są w 2023 wysokie!

Abonament RTV 2023 – ile wynosi opłata?

Zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w bieżącym, 2023 roku, miesięczna stawka opłaty abonamentowej za odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Oznacza to podwyżkę o 1,20 zł w stosunku do opłat z 2022 roku. Abonament za radio można opłacać miesięcznie, albo zapłacić za rok z góry. W drugim przypadku kwota będzie nieco niższa od sumy miesięcznych wpłat i wynosi 94 zł rocznie.

Stawka za odbiornik telewizyjny (lub telewizyjny i radiowy) w gospodarstwie domowym wynosi w tym roku 27,30 zł miesięcznie. Podobnie jak w przypadku abonamentu za samo radio, decydując się na uiszczenie rocznej opłaty z góry zapłacimy o 10% mniej, będzie to kwota 294,90 zł.

Abonament RTV 2023 – kto nie musi płacić za radio w samochodzie?

Dlaczego wyżej podajemy również stawki za telewizor? Przecież w samochodzie telewizorów praktycznie nie ma? Jeżeli ktoś opłaca abonament RTV za telewizję i radio oraz korzysta z własnego, prywatnego auta, w którym również jest zainstalowany odbiornik, wówczas nie musi opłacać dodatkowego abonamentu.

Abonament RTV 2023 – te osoby w ogóle nie muszą płacić abonamentu RTV

Niektóre osoby nie muszą w ogóle płacić abonamentu RTV, niezależnie od tego, czy i ile posiadają odbiorników w domu i/lub w samochodzie. Całkowite zwolnienie z opłat RTV dotyczy osób:

  • które ukończyły 75 rok życia;
  • które ukończyły 60 rok życia i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia (w 2023 roku przeciętne wynagrodzenie to 6935 zł);
  • które posiadają I grupę inwalidzką;
  • które są weteranami, będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Abonament RTV 2023 – płacisz w domu i masz służbowe auto? Uważaj!

Inaczej wygląda sytuacja, gdy osoba opłacająca abonament RTV w swoim gospodarstwie domowym korzysta z auta służbowego. Trzeba zapłacić abonament za każde radio w każdym samochodzie oddzielnie. Oznacza to, że za każdy firmowy pojazd trzeba zapłacić 8,70 zł miesięcznie lub 94 zł rocznie abonamentu radiowego.

Abonament RTV 2023 – co, gdy nie zapłacę?

Sposób ustalenia kary za brak abonamentu nie uległ zmianie i – podobnie jak we wcześniejszych latach – karą za brak abonamentu RTV jest 30-krotność stawki miesięcznej za jeden odbiornik. Oznacza to, że kara w przypadku jednego samochodu z radiem, za które nie jest opłacany abonament RTV wyniesie 261 zł. Obciążenie finansowe może być wyższe, bo właściciel pojazdu może zostać wezwany ponadto do uiszczenia zaległych składek abonamentowych od momentu, od którego posiada auto wyposażone w radio. W przypadku firm dysponujących flotami kilku aut, kwota kary może więc zależeć od liczby aut i okresu, jak długo właściciel floty zaniedbywał obowiązek opłacania abonamentu RTV.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze