85% samochodów sprowadzanych do Polski może mieć cofnięty licznik

Średni przebieg samochodów zarejestrowanych w Polsce wynosi prawie 190 tys. km. Faktyczny przebieg aut może być jednak inny. Z danych Związku Dealerów Samochodów wynika bowiem, że aż 65-85% pojazdów sprowadzanych do Polskie z zagranicy może mieć „przekręcony licznik”.

W 2018 r. Polacy zarejestrowali 1 003 290 używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy. Zgodnie z danymi Związku Dealerów Samochodów nawet ¾ z nich mogło mieć zmanipulowany licznik przebiegu. Eksperci serwisu rankomat.pl sprawdzili, jaki jest średni przebieg pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju oraz jak kształtują się ceny ubezpieczenia OC ze względu na deklarowany przebieg auta.

Przebieg samochodów w Polsce
Z kalkulacji użytkowników rankomat.pl przeprowadzonych w 2018 r. wynika, że średni przebieg aut w Polsce wynosi 189 716 km. Właściciele aut z deklarowanym najmniejszym przebiegiem zamieszkują Warszawę, Kraków i Poznań. Pojazdy z największym przebiegiem posiadają kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego.

Na przebieg pojazdu znaczący wpływ ma oczywiście rok produkcji aut, a jak wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA średni wiek pojazdów zarejestrowanych w Polsce wynosi aż 13 lat.

Choć auta w Polsce nie są najnowsze, to w stosunku do roku 2017 i tak nastąpiła znacząca poprawa. Jeszcze do niedawna Polacy jeździli 17-letnimi autami, których statystyczny przebieg wynosi już ponad 220 tys. km.

Przekręcanie liczników będzie karane
Cofnięte liczniki to problem w całej Unii Europejskiej. Z informacji AAA Auto wynika, że Unia traci na tym procederze od 5,6 do 9,6 miliarda euro rocznie. W Polsce 15 marca br. sejm przyjął ustawę, która zakłada karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności za zmianę wskazań licznika w samochodzie. Nowe przepisy mają składać się z części administracyjnej i karnej. W związku z tymi zmianami w Kodeksie Karnym pojawi się całkiem nowy typ przestępstwa (art. 306a Kodeksu Karnego). Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat i podpisana przez Prezydenta. Obowiązywać zacznie 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Przebieg samochodu a cena OC
Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma wiele czynników związanych z samym kierowcą np. wiek, miejsce zamieszkania, czy stan cywilny, ale także z jego samochodem. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe podczas kalkulacji składki biorą pod uwagę pojemność silnika i rok produkcji auta. Wiek pojazdu ma wpływ na jego przebieg więc on także może mieć odzwierciedlenie w ostatecznej cenie obowiązkowej polisy.

W 2018 r. najmniej za ubezpieczenie OC płacili właściciele aut o najmniejszym przebiegu (max. 60 tys. km). Posiadacze pojazdów o przebiegu powyżej 250 tys. km musieli liczyć się z najwyższymi składkami. Cena polisy w ich przypadku była o 30% wyższa niż dla właścicieli samochodów o małym przebiegu.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

No niestety tylko jak to udowodnić. Jak szukałem auta dla siebie to po znajomych popytałem i kumpel z pracy sprzedawał swojego fordzika. Wiedziałem że nie bity, na wszystkie części oe delph miał faktury. Zadbana fura, pierwszy właściciel więc sie nawet nie targowałem.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Przebieg samochodu wpływa oczywiście w pewnym stopniu na cenę ubezpieczenia OC, ale nie jest to najważniejszy czynnik. Właściciele aut z dużym przebiegiem powinni więc skorzystać z porównywarki ubezpieczeń takiej jak Ubea i w taki sposób spokojnie będą mogli znaleźć tańsze OC dla swojego auta.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze