Karolina Chojnacka

7 wskazówek, jak idealnie pokonać zakręt. Jazda krętymi drogami to świetna zabawa

Jazda krętymi drogami to zarówno przyjemność, jak i trudność. To na nich kierowcy mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności prowadzenia pojazdu. Niestety, bardzo często bezwładność spowodowana przeniesieniem ciężaru podczas jazdy sprawia, że zakręty okazują się wyzwaniem dla kierujących.

Dla wielu kierowców technika pokonywania zakrętów stanowi ogromne wyzwanie.  Jazda samochodem, który zapewnia najlepszą przyczepność, stabilność i maksymalne osiągi, pomoże nam pewniej poruszać się po krętych drogach Jak optymalizować tor jazdy w sposób skuteczny i bezpieczny?

Oto kilka prostych zasad, które pozwolą w sposób efektywny pokonywać zakręty.

Zapoznaj się z trasą przed wyruszeniem w drogę

Dobrego kierowcę cechuje umiejętność przewidywania wydarzeń na drodze, a znajomość pokonywanej trasy pozwoli na działanie z odpowiednim wyprzedzeniem.  Dlatego wcześniejsze przestudiowanie mapy trasy np. górskiej jest niezbędne do efektywnego prowadzenia samochodu.

Zadbaj o stabilność pojazdu

Jeśli konieczne jest hamowanie bądź zmiana biegów, należy to zrobić przed wejściem w zakręt. Nagłe hamowanie w ostrym zakręcie może spowodować utratę przyczepności, nawet jeśli auto wyposażone jest w ABS.

Dopasuj styl jazdy do warunków panujących na drodze

Prędkość oraz hamowanie należy dostosować do warunków panujących w danym momencie na drodze. Nie można pokonać zakrętu w ten sam sposób w słoneczny dzień, czy podczas nocnej jazdy. Niemożliwe jest  to także przy deszczowej bądź mglistej aurze, jak i oblodzonej powierzchni.

Trzymaj się swojego pasa ruchu

Tor jazdy w zakręcie powinien odbywać się po możliwie jak najłagodniejszym łuku przy zachowaniu swojego pasa ruchu. W pierwszej fazie manewru prawidłowym jest trzymanie się możliwie blisko zewnętrznej krawędzi zakrętu, aby uzyskać jak najszerszy kąt widzenia. Gdy pojazd wchodzi w zakręt, należy dobrać tor jazdy tak, aby znaleźć się przy wewnętrznej krawędzi, mijając środek zakrętu przy jednoczesnym trzymaniu się swojego pasa ruchu.

7 wskazówek, jak idealnie pokonać zakręt
7 wskazówek, jak idealnie pokonać zakręt, fot. materiały prasowe / Seat

Panuj nad kierownicą

Ręce powinny być zawsze prawidłowo ułożone na kierownicy, optymalnie lewa na godzinie 10:00 i prawa na 14:00. Podczas wykonywania zakrętu jest to szczególnie ważne, ponieważ w przeciwnym razie może to utrudnić poprawę trajektorii podczas jazdy. Ángel Suárez, menadżer ds. fizyki pojazdu w Seacie, wyznaje:

Kluczem jest stopniowe obracanie kierownicą, bez gwałtownych ruchów, przy utrzymaniu stałej prędkości. W trybie Sport, twardsze zawieszenie i układ kierowniczy pozwalają uzyskać większy stopień bezpieczeństwa.

Przyspiesz przy wyjściu z zakrętu

Po zakończeniu pokonywania zakrętu, gdy koła są już proste, przyspieszenie pomaga kierowcy wyjść z niego z maksymalną stabilnością i przygotować się do następnego manewru. Tutaj, podobnie jak na wszystkich innych etapach pokonywania zakrętu, podstawowym założeniem jest płynna jazda. Teraz pozostaje nam tylko cieszyć się jazdą i widokami.

Stosuj się do znaków drogowych

Wskazują one nie tylko kierunek najbliższego zakrętu, ale określają też ograniczenie, dzięki któremu kierowca potrafi dostosować prędkość do panujących warunków na drodze.

7 wskazówek, jak idealnie pokonać zakręt
7 wskazówek, jak idealnie pokonać zakręt, fot. materiały prasowe / Seat

Dla tych, którzy czują się niepewnie, pokonując zakręty w trudnych warunkach pogodowych, pomocne mogą być kursy w szkołach bezpiecznej jazdy. Natomiast tym kierowcom, którzy są fanami krętych dróg i czują się na nich pewnie, Seat poleca trzy malownicze trasy w Polsce:

  • Droga Stu Zakrętów – odcinek łączący Radków i Kudowę-Zdrój (część drogi wojewódzkiej 387) to prawdziwa gratka dla miłośników zakrętów i pięknych widoków
  • Polski Nürburgring – trasa ze Starej Wsi pod Limanową do Zalesia wliczana jest do Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich. Liczy 33 zakręty
  • Mazurskie łuki – niezwykła trasa Olsztynek – Pisz łącząca Warmię i Mazury znana jest kierowcom z długich, szybkich łuków

Źródło informacji: Seat, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze