69 aut ustanawia rekord w Australii – film

Dużo emocji, dużo dymu i wiele radości towarzyszyło biciu rekordu w paleniu gumy podczas imprezy samochodowej w Australii.

Stolica Australii, Canberra, jest od 1988 roku gospodarzem Summernats Car Festival. Na ostatniej edycji imprezy (zakończonej 6 stycznia) został pobity nietypowy rekord. Do księgi Guinnessa trafiło 69 samochodów, które entuzjastycznie oddały się jednoczesnemu paleniu opon. W czasie bicia rekordu eksplodowało 30 opon, widzowie wiwatowali, a dym kłębił się gęsto. Jak widać na załączonych filmach.

 

Najnowsze

Nowe przepisy, nowy dokument i nowe utrudnienia

Wizja nowych przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy, które wejdą w życie 19 stycznia, spędza sen z powiek kursantów. Kto tylko może, stara się zdać egzamin na starych zasadach. Zmiany egzaminacyjne to jednak nie jedyne, co nas czeka.

Znamy już wzór nowych praw jazdy. Na rewersie dokumentu, podobnego w formie do karty kredytowej, znajdą się informacje dotyczące uprawnień i terminu ich obowiązywania. Wedle nowych zasad bowiem prawo jazdy nie będzie mogło zostać przyznane bezterminowo.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała, że system informatyczny i linia produkcyjna są już gotowe do działania. Nowe wzory dokumentów, wyposażone w hologram i mikrodruk, zaczną być wydawane po 19 stycznia. Nie oznacza to jednak obowiązku natychmiastowej wymiany dla posiadaczy dotychczasowych dokumentów. Bezterminowe prawa jazdy będą wymieniane w latach 2028-2033.

fot. PWPW

PWPW poinformowała również o podpisaniu umów z 14 spośród 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Umowy dotyczą wdrożenia systemu teleinformatycznego wspierającego proces egzaminowania kandydatów na kierowców. Bardzo mało jest odważnych, którzy nie boją się zdawać wedle zmienionych zasad, dlatego ośrodki pracują obecnie na akord. Kolejki zdających są imponująco długie. I trudno się dziwić: dotąd losowaliśmy 18 pytań z puli 500. Wedle nowych regulacji, egzamin obejmie 32 pytania z puli 3 tysięcy. Co gorsza, w przypadku 20 pierwszych pytań czas przeznaczony na ich przeczytanie to zaledwie 20 sekund, a na odpowiedź – 15 sekund. Do pytań nie da się powrócić.

fot. PWPW

Chociaż wprowadzenie nowych regulacji zajęło niemal rok więcej, aniżeli planowano, to i tak uważni obserwatorzy już dostrzegli błędy. Wzór nowego prawa jazdy cechuje brak konsekwencji: na rewersie daty pisane są w formacie DD.MM.RR, a na awersie odwrotnie – RRRR.MM.DD. Podczas kontroli drogowej poza granicami kraju może przez to dojść do nieporozumień.

Najnowsze

Gorączka styczniowych wyprzedaży

Początek roku, obniżki cen i wyprzedaże – oto dobra okazja, żeby zapolować na wymarzony samochód w atrakcyjnej cenie. Spójrzmy, jakimi ofertami kuszą nas wybrane marki.

W salonach marki Suzuki na klientów czekają rabaty sięgające nawet 18 tysięcy złotych. Oferta rabatowa obejmuje wszystkie modele marki. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu pakietu komunikacyjnego Allianz, którego cena rozpoczyna się już od 990 złotych.

Suzuki Swift
fot. Suzuki

Klienci zainteresowani kupnem samochodu mogą wybierać zarówno spośród modeli z napędem na obie osie, jak i mniejszych aut miejskich. Crossover SX4 z opcjonalnym napędem 4×4, systemem stabilizacji toru jazdy ESP i wysokim prześwitem podwozia dostępny jest teraz z rabatem wynoszącym nawet 14 tysięcy zł. Swift, posiadający bogaty pakiet wyposażenia, oferowany jest do 9 500 złotych taniej.

Ciekawe oferty również w salonach Seata. Każda Ibiza z rocznika 2012 jest teraz tańsza o 5 tysięcy zł, a właścicielami 5-drzwiowej Ibizy w wersji Reference możemy stać się już za 39.790 złotych. Kolejny na liście jest kompaktowy Leon – tu w zależności od wersji wyposażenia cena spada o 5.500 złotych w przypadku wersji Reference, a w lepiej wyposażonej wersji Style o 7 tysięcy złotych. Dzięki temu Leonem z silnikiem 1,2 TSI o mocy 105 KM z salonu wyjedziemy już za 50.183 złotych. Promocja objęła również crossover Altea 4 Freetrack – zapłacimy za niego 89.630 złotych, czyli o 14.325 złotych mniej. Seat liczy jednak, że największe zainteresowanie wzbudzi model Alhambra, którego ceny rozpoczynają się od 93.990 złotych. Alhambrę możemy kupić z rabatem wynoszącym nawet do 15 tysięcy złotych.

Seat Alhambra
fot. Seat

Również Mitsubishi opublikowało informacje dotyczące wyprzedaży aut w styczniu. W ofercie pojawiły się także modele roku 2013: Lancer Sedan i Sportback oraz Pajero. W tym miesiącu klienci mogą skorzystać z wysokich zniżek – do 5 tysięcy złotych przy zakupie Colta, 8 tysięcy złotych – Lancera,  12 500 złotych – ASX-a, 9 tysięcy złotych – poprzedniego modelu Outlandera, 6 tysięcy złotych – Pajero, i aż do 13 tysięcy złotych  – L200.  Przy zakupie Outlandera z roku produkcji i roku modelowego 2012 w wersji 2.0 Intense MT, 2.0 Intense CVT i Intense Plus MT klienci, oprócz możliwości skorzystania ze znaczącej zniżki lub kredytu, bezpłatnie otrzymują dodatkowy pakiet wyposażenia, w skład którego wchodzą stacja multimedialna ALPINE INE-S900R i przednie światła do jazdy dziennej LED firmy NOLDEN.

Mitsubishi Lancer
fot. Mitsubishi

Osoby planujące zakup nowego modelu Outlandera mogą wybierać między ofertą kredytu 50/50, połączoną ze zniżką w wysokości 4 tysięcy złotych, nieoprocentowanym, 5-letnim kredytem lub promocyjną propozycją leasingu.

Nadal korzystne zniżki czekają na klientów instytucjonalnych, którzy zdecydują się na kupno Mitsubishi L200. Decydując się na modele Colt, Lancer Evolution oraz Outlander 2012, L200 i Pajero przedsiębiorcy mogą skorzystać z ofert leasingu, które pozwalają na uzyskanie znaczących rabatów i wiążą się z niską sumą opłat leasingowych.

Najnowsze

Rapuj z Fiatem na komórce

Pamiętacie uroczą mamuśkę z reklamy Fiata, rapującą o blaskach i cieniach posiadania dzieci? Popularność klipu okazała się tak ogromna, że Fiat udostępnił swoim fanom piosenkę do ściągnięcia jako melodię na komórkę.

O rzeczonej reklamie pisałyśmy tutaj.

Od czasu premiery w grudniu, klip obejrzało ponad 2,6 miliona osób, a zainteresowanie wcale się nie zmniejsza.

fot. Fiat

W odpowiedzi na sygnały z forów i portali społecznościowych, Fiat udostępnił melodię w trzech wersjach do ściągnięcia za darmo na stronie http://www.fiat.co.uk/uk/fiat-500l/themotherhood

Najnowsze

Wielka Orkiestra grała z żużlowcami w Rzeszowie

W niedzielę WOŚP zagrała w Rzeszowie na rynku, na bulwarach nad Wisłokiem i na stadionie miejskim przy ulicy Hetmańskiej. Do zbiórki pod hasłem „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów” przyłączyli się również żużlowcy.

Nad Moto Orkiestrą WOŚP na stadionie miejskim w Rzeszowie czuwał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. W programie pojawiły się m.in. konkursowa jazda samochodem i przejażdżki z zawodnikami rajdowymi. Warunki nie były łatwe, tor śliski i oblodzony, toteż samochody kręciły na torze tzw. „bączki”. Na stadionie ZKS Stali Rzeszów zgromadziły się prawdziwe tłumy. Na koniec imprezy spontanicznie utworzyli na płycie boiska ogromne, czerwone serce.

fot. Agnieszka Szatkowska

Do zbiórki przyłączyli się też żużlowcy PGE Marmy Rzeszów, Dawid Lampard i Maciej Kuciapa. Obecni byli także adepci szkółki żużlowej: Arkadiusz Fularz, Grzegorz Bassara i Patryk Szalacha wraz z trenerem Andrzejem Surowcem. Całą ekipę wspierał wieloletni żużlowiec i dawny kapitan drużyny – Piotr Winiarz.

fot. Agnieszka Szatkowska

Młodzi zawodnicy rozdawali specjalnie na ta okazję zrobione kalendarze szkółki żużlowej. Dzieci mogły sfotografować się na motocyklu żużlowym, żużlowcy rozdawali też autografy.

Na licytację trafiły opatrzony autografem plastron Grzegorza Walaska z ubiegłorocznego memoriału Eugeniusza Nazimka oraz karnet normalny na mecze PGE Marmy Rzeszów na nadchodzący sezon z dużym zdjęciem zawodników.

Najnowsze