537 zł za pakiet OC i AC – to możliwe! Kto zapłacił najmniej za ubezpieczenie w lipcu 2020 roku?

Historia ubezpieczenia, wiek kierowcy, miejsce zamieszkania czy parametry samochodu to tylko niektóre z czynników mających wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Jak znaleźć najlepszą ofertę dla siebie i czy jest możliwe uzyskanie korzystnej ceny przy jednoczesnym zakupie dobrowolnej polisy?

Wybrać tylko obowiązkowe OC i zapłacić mniej czy może raczej zdecydować się na pakiet OC AC, zapewniając sobie lepszą ochronę ubezpieczeniową? Wbrew pozorom, wcale nie musisz dokonywać takiego wyboru – możesz zaoszczędzić na polisie, jednocześnie nie rezygnując z jej szerokiego zakresu. Jak to zrobić?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Na początek warto wiedzieć, co dokładnie wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Nie chodzi rzecz jasna o jego zakres, bo ten przy obowiązkowej polisie jest zawsze identyczny. Różnice w wysokości składek biorą się z innych czynników, które każdy ubezpieczyciel przelicza we własny sposób, przez co oferty dla jednego kierowcy mogą być kompletnie inne w zależności od firmy.

O jakie czynniki chodzi?

  • Parametry samochodu – pod tym hasłem kryją się zarówno marka i model auta, jak też rok jego produkcji, przebieg czy pojemność silnika.
  • Cechy właściciela – ubezpieczyciele patrzą na wiek, doświadczenie za kierownicą, a nawet stan cywilny i liczbę dzieci.
  • Miejsce zamieszkania – cena OC będzie się różnić w zależności od tego czy mieszkasz w zatłoczonym dużym mieście, czy w okolicy, gdzie ruch samochodowy jest znacznie mniejszy.
  • Historia ubezpieczeniowa – bezszkodową jazdą zapracujesz sobie na zniżki.

Mnogość i różnorodność zmiennych branych pod uwagę przy wyliczaniu składki jest zatem tak duża, że jej samodzielne obliczenie praktycznie nie wchodzi w grę. Z pomocą przychodzi porównywarka Mubi, gdzie już w 3 minuty możesz uzyskać najkorzystniejszą dla siebie ofertę ubezpieczenia samochodu (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/), uwzględniającą propozycje wielu firm.

Ceny OC – ile płacili w lipcu za ubezpieczenie polscy kierowcy?
Średnia cena OC obliczona przez użytkowników porównywarki na mubi.pl w lipcu wyniosła dokładnie 826 zł. Nie znaczy to jednak, że wszyscy kierowcy musieli wydać na swoje ubezpieczenie aż tyle. Niektórzy płacili znacznie mniej – rekordzistą okazał się 59-letni kierowca Volkswagena Golfa z Witkowa, który za OC zapłacił tylko 206 zł. Bywali jednak również tacy, którzy musieli nastawić się na znacznie większy wydatek.

Wynikało to m.in. z wieku kierowców. Właściciele pojazdów w wieku 18-25 lat są przez ubezpieczycieli uznawani za grupę podwyższonego ryzyka, co ma swoje odbicie w obliczanych dla nich składkach. Ich średnia cena w lipcu wyniosła 1475 zł. Dla porównania, kierowcy w wieku 26-35 lat płacili już tylko 771 zł, a ci pomiędzy 56. a 65. rokiem życia tylko 612 zł.

Jeśli chodzi o marki samochodów, z największym kosztem ubezpieczenia musieli się liczyć właściciele BMW (1042 zł). Niewiele mniej, bo 1034 zł płacili posiadacze aut marki Dodge. Powyżej 900 zł na OC wydawali też posiadacze m.in. Mercedesów, Audi i Lexusów. Na drugim biegunie znaleźli się natomiast właściciele Dacii – ich polisy kosztowały średnio zaledwie 619 zł. Mniej niż 700 zł wydali także kierowcy samochodów marki Suzuki, Daihatsu, Kia i Lancia.

A co z miejscem zamieszkania? Najgorzej mieli Wrocławianie, płacący za OC aż 1018 zł. Niewiele mniej, bo 1012 zł kosztowało ubezpieczenie mieszkańców Poznania, a podium uzupełnił Szczecin – 962 zł. Najkorzystniej wśród miast wojewódzkich wypadł za to Rzeszów, gdzie średni koszt OC w lipcu wyniósł 791 zł.

Jak obniżyć cenę OC?

Już po tych przykładowych wyliczeniach widać więc wyraźnie, że ceny OC mogą się od siebie bardzo mocno różnić. Porównywanie ofert jest najlepszym sposobem, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu, ale oczywiście nie jedynym. Co jeszcze można zrobić?

Jeśli jesteś młodym kierowcą, warto rozważyć dopisanie do dowodu rejestracyjnego samochodu starszego współwłaściciela i skorzystanie w ten sposób z jego zniżek. Jak pokazały dane porównywarki Mubi, najmłodsi kierowcy niebędący jedynymi właścicielami aut płacili za OC średnio 1120 zł – zaoszczędzili zatem aż 353 zł.

Wpływ na cenę ma oczywiście również bezszkodowa jazda. Każdy rok bez zgłoszonej jazdy to nawet 10% zniżki, więc doświadczeni i ostrożni kierowcy mogą liczyć na naprawdę spore rabaty. W lipcu płacili za OC średnio 694 zł, czyli o 132 zł mniej niż kierowcy mający na koncie jakieś szkody.

Czy pakiet z OC można kupić w korzystnej cenie?

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie kompleksowej ochrony, jest wybór pakietu ubezpieczeń. Każdy ubezpieczyciel proponuje takie przy zakupie OC, a na mubi.pl możesz porównać oferty różnych firm, dowolnie zestawiając polisy i porównując ich zakres.

Czy to się opłaca? Jak najbardziej. Okazuje się bowiem, że pakiety są znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Firmy ubezpieczeniowe, tak jak wszystkie inne, szczególnie doceniają lojalnych klientów, którzy zaufali im w większym stopniu, rozszerzając zakres ochrony o dodatkowe usługi.

Kupując autocasco, assistance czy NNW wraz z OC, z pewnością będziesz mógł więc liczyć na atrakcyjne rabaty. Na mubi.pl możesz znaleźć np. pakiet OC + NNW za 420 zł lub OC + AC + NNW za 692 zł. Wszystko zależy oczywiście od podanych przez Ciebie danych.

Zdecydowanie nie warto jednak wybierać pierwszej oferty z brzegu. Kilka chwil poświęconych na uzupełnienie formularza online wystarczy, by móc zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. W lipcu dokonała tego choćby pewna 49-letnia mieszkanka Warszawy, która znalazła na mubi.pl pakiet OC + AC dla swojego Daewoo Matiza z 2005 roku w cenie zaledwie 537 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze