Edyta Klim

52. Rajd Dolnośląski już w ten weekend!

Zapraszamy na 52. Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec, który rozegra się w dniach 19-20 maja 2018r z bazą w Dusznikach Zdrój.

Do udziału w 52. Rajd Dolnośląskim staną dwie ligi, ponieważ rajd będzie 2. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz 3. rundą Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Bazą 52. Rajdu Dolnośląskiego są Duszniki – Zdrój, gdzie w pobliżu ośrodka narciarskiego Zieleniec zlokalizowane jest biuro rajdu oraz park serwisowy, a start rajdu (sobota 10.30) i metę (niedziela 15.45) zaplanowano na dusznickim Rynku.

Rajd Dolnośląski to zawody szczególnie, głównie ze względu na malownicze i trudne technicznie odcinki specjalne. Tegoroczna formuła zawodów zakłada dwudniową rywalizację na trasie i 11 odcinków specjalnych. Pierwszego dnia rywalizacji (19 maja) w planie jest 6 odcinków specjalnych, a kolejnego (20 maja) jeszcze 5 oesów. Całkowita długość rajdu liczy ok. 477 km, z czego ok. 119 km stanowią próby sportowe. Podczas ubiegłorocznej edycji pojawił się trzykrotnie rozgrywany odcinek w kompleksie biathlonowym Duszniki Arena, który został bardzo dobrze przyjęty i zostanie powtórzony również w tym roku.

Na trasie pojawi się cała czołówka Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz plejada aut historycznych, łącznie ok. 70 załóg. Niestety w stawce RSMP nie zobaczymy żadnej zawodniczki. Dwie zawodniczki w roli pilota wystartują jedynie w stawce samochodów historycznych.

Z numerem 104 na trasy wyjedzie Krzysztof Głowala w Mazdzie 323 GTX, a towarzyszyć mu będzie Alicja Gnatowska:

– To mój trzeci Rajd Dolnośląski, ale tym razem inny samochód i inny kierowca. Długo czekałam na tę propozycję, długo też zastanawiałam się jak padła. Zupełnie nowe doświadczenie i trochę inne spojrzenie na jazdę. Tym razem pojawię się w roli nauczyciela, doradcy. Rajd Dolnośląski będzie 52 rajdem w mojej, skromnej karierze. Mimo, że baba, to coś tam jednak wie (śmiech). Dłużej nie będę trzymała w niepewności, mój kierowca to Krzysztof Głowala i Mazdzie 323 GTX, brzmi poważnie, bo stoi przede mną wielka przygoda przejechania rajdu z Mistrzem HRSMP. Nastroje bardzo dobre, szykujemy się na najlepsze. Przede wszystkim przygoda, dopracowanie pewnych zachowań i poprawki w opisie. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia na trasie! – mówi Alicja.

Na końcu stawki, już bez pomiaru czasu zobaczymy jeszcze jedną zawodniczkę, która zwykle woli sama trzymać kierownicę. Z numerem 131 w Renault Clio 16S zobaczymy załogę w składzie: Krzysztof Guzowski i Agnieszka Załęcka:

– Uwielbiam rajdy przede wszystkim od strony kierowcy, ale w roli pilota też się doskonale odnajduje. O start na prawym fotelu u Krzysztofa Guzowskiego poprosił mnie mój kolega Łukasz Ługowski, który jechał z nim Memoriał w Wieliczce. Początkowo odmówiłam, ponieważ natłok zajęć w tym okresie absorbował cały mój czas. Po kilku dniach, gdy sytuacja się wyklarowała, postanowiłam sama napisać do Krzysztofa z pytaniem, czy nadal potrzebuje pilota. Jak to zwykle w takiej sytuacji bywa – spotkaliśmy się, aby omówić szczegóły i oczekiwania obu stron. Decyzja zapadła, startujemy! Jako, że Krzysztof dopiero zbiera punkty do licencji RN będziemy jechać bez pomiaru czasu, jako tzw. pokaz. Mimo wszystko zamierzamy nie tylko dobrze się bawić, ale też jak najwięcej nauczyć. Przed nami dużo kilometrów zarówno oesowych, jak i dojazdowych. Jestem bardzo ciekawa odcinka Lądek Zdrój, ale równocześnie ogromnie żałuję, że w tym roku nie pojawimy się na kultowej dla wszystkich miłośników rajdów – Spalonej. Bardzo się cieszę z możliwości pojawienia się na trasach Dolnego Śląska, to dla mnie również doskonałe doświadczenie przed moimi startami za kierownicą. Liczę że będziemy się świetnie bawić i oczywiście bez przygód dojedziemy do mety – mówi Agnieszka

 

Wstęp na większość oesów 52. Rajdu Dolnośląskiego – Hotel Zieleniec będzie bezpłatny. Biletowany jest tylko widowiskowy odcinek Duszniki Arena. Całodzienna wejściówka to koszt 10 zł. Karnety kibica będzie można kupić przy wejściu na Arenę oraz w autobusie, który będzie kursował z centrum Dusznik-Zdrój na Duszniki Arena.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie 52. Rajdu Dolnośląskiego – Hotel Zieleniec: www.dolnoslaski.eu

 

52. Rajd Dolnośląski – program RSMP, a godzinę później startują załogi HRSMP:

Sobota, 19 maja 2018
07:00 – 11:00 – Odcinek Testowy – Duszniki Arena
12:30 – Start Rajdu – Duszniki – Zdrój, Rynek
13:55 – OS1 Lądek -Zdrój
14:40 – OS2 Opolnica
15:05 – komasacja – Kłodzko, Rynek
16:00 – OS3 Duszniki Arena
16:50 – Serwis – Zieleniec
18:55 – OS4 Lądek -Zdrój
19:40 – OS5 Opolnica
20:05 – komasacja – Kłodzko, Rynek
21:00 – OS6 Duszniki Arena
21:35 – Serwis – Zieleniec

Niedziela, 20 maja 2018
08:05 – OS7 Duszniki Arena
09:30 – OS8 Rogówek
11:05 – Serwis – Zieleniec
11:55 – OS9 Duszniki Arena
13:20 – OS10 Rogówek
13:50 – OS11 Złoty Stok
15:45 – Start Rajdu – Duszniki – Zdrój, Rynek

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze