5 porad, które sprawią, że nawet najdłuższa podróż samochodem będzie przyjemna

Długa podróż za kółkiem może być częścią służbowego zadania lub okazją do tego, by pobyć sam na sam ze sobą. Kiedy indziej to początek lub koniec rodzinnego wyjazdu, a czasami jazda tak po prostu, dla przyjemności.

Podstawy zna każdy. W teorii wszystko jest jasne, a dla niektórych długie podróże to rutyna. Niektóre wskazówki bywają jednak zaskakujące. Nieoczywiste szczegóły mogą wpłynąć na samopoczucie po zakończonej podróży, a nawet na… sen po dotarciu na miejsce.

Zaplanuj godzinę wyjazdu
Czasami o tym decyduje za nas los. Innym razem może to być szef albo rodzina. Nie zmienia to faktu, że z reguły mamy wpływ na to, kiedy wyruszyć w trasę, a oprócz warunków drogowych i godzin szczytu powinniśmy zwracać uwagę na aspekt biologiczny. Sami znamy swój organizm najlepiej – u niektórych poziom uwagi jest najwyższy późnym popołudniem i wieczorem, a ranne ptaszki świetnie czują się w godzinach przedpołudniowych. Są jednak dwie pory doby, które nie służą prawie nikomu. Najgorszym pomysłem będzie prowadzenie pojazdu o brzasku, a więc w praktyce nad ranem, a także wczesnym popołudniem, zazwyczaj około 13-14.

Dobrze ustaw fotel
O poprawnym ustawieniu fotela nie myślimy zbyt często, gdy poruszamy się na krótkich, miejskich odcinkach. Niewłaściwie ułożonego oparcia i siedziska można po prostu nie zauważyć, gdy na miejscu kierowcy spędza się niewiele czasu. Czasami można zauważyć, że siedząc na fotelu pasażera, częściej zdarza nam się wiercić i przestawiać. Jako kierowcy nie odczuwamy tego dlatego, że nasza uwaga skupiona jest na prowadzeniu. Ciało jest jednak narażone na takie same obciążenia jak te, które towarzyszą pasażerom podróżującym w niewygodnej pozycji. Zbyt długie siedzenie w bezruchu, a na dodatek na źle ustawionym fotelu może skutkować nieprzespaną nocą po podróży, a w najlepszym wypadku bolesnym porankiem. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim warto upewnić się, że pozycja za kierownicą jest wygodna i poprawna. Oparcie nie może być zbyt mocno położone, nogi powinny być lekko ugięte, gdy wciskamy pedały, a ręce nie mogą prostować się w łokciach, również gdy kręcimy kierownicą.

Rób przerwy i mądrze je wykorzystuj
O zaletach robienia regularnych postojów słyszał chyba każdy kierowca. Często chcemy ich uniknąć za wszelką cenę, by dojechać na miejsce szybciej i nie wybijać się z rytmu jazdy. Tak się jednak składa, że po zbyt długiej i nieprzerwanej jeździe, poziom koncentracji maleje, a ryzyko wypadku rośnie. W modelach Lexusa znajdziemy kompletne wyposażenie z zakresu systemów wsparcia kierowcy, które poprawiają bezpieczeństwo podczas jazdy i mogą uratować nam życie, gdy w wyniku zmęczenia utracimy koncentrację. Mimo to, lepiej nie kusić losu, bo brak przerw może być również groźny dla zdrowia. Zbyt długie siedzenie może doprowadzić do powstawania skrzepów krwi w nogach, co w skrajnych przypadkach może skończyć się zawałem. Ale nie ma co straszyć. Przerwy trzeba po prostu robić regularnie, co mniej więcej dwie godziny.

Nie żałuj sobie wody
Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne nie tylko w sporcie i nie tylko wtedy, gdy jest gorąco. Za kierownicą warto dbać o nawodnienie, zwłaszcza że skutki jego braku mogą być widoczne i dotkliwe zarówno od razu, jak i w dłuższej perspektywie. Nieprzyjmowanie odpowiednich porcji płynów w pierwszej kolejności doprowadzi do wzmożonego pragnienia (uwaga, ten objaw jest znacznie rzadszy u osób starszych), a chwilę później do zaburzeń koncentracji i senności. Jeśli nie sięgniemy po wodę w porę, do zestawu dolegliwości mogą dołączyć ból głowy i wzdęcia.

Skorzystaj z udogodnień samochodu (podgrzewane fotele, masaż)
Jeśli nie podróżujemy starym autem bez wspomagania kierownicy, jest duża szansa, że możemy wykorzystać jego wyposażenie do poprawy komfortu w podróży. Wśród oczywistych rzeczy, takich jak klimatyzacja czy radio, są też drobiazgi, na które nie każdy kierowca zwraca uwagę. Może to być pas, który wpija się w szyję, bo jego wysokość od dawna nie była regulowana. A może mięśnie pleców i karku męczą się szybciej, bo głowa nie styka się ze źle wyregulowanym zagłówkiem? Tak, on ma taką regulację!

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze