5 kobiet i VW Transporter w podróży po Europie – ICYtrip2014

9 osób w tym 7 kobiet, spanie w samochodzie, tysiące kilometrów podróży po Europie Volkswagenem Transporterem z 1988 roku - to projekt wyprawybusem.pl, którego prowodyrkami są studentki. Motocaina.pl patronuje ich następnej podróży.

Wyprawybusem.pl to projekt podróżniczy, który powstał w 2011 roku z inicjatywy grupy studentów i licealistów pochodzących z Rzeszowa i okolic. Celem było jak najtańsze podróżowanie po Starym Kontynencie w dziewięcioosobowej grupie, której zdecydowaną większość (7 z 9) stanowiły kobiety. To bez wątpienia wyróżniało i do dziś wyróżnia tę załogę od innych busowych ekip, w których zazwyczaj płcią dominującą są mężczyźni.

Więcej o kobiecych podróżach – samochodowych i motocyklowychprzeczytasz tu.

 

Wyprawa po Europie Volkswagenem Transporterem – Belgia.
fot. wyprawybusem.pl

Aspekt ekonomiczny był i wciąż jest dla nich jednym z głównych kryteriów, pod kątem których organizują swoje wyjazdy. Determinował zatem również i decyzję o tym, jakim pojazdem będą odbywać swoje podróże. Wybór nie był wcale taki prosty. Na zakup auta ze swoich studenckich oszczędności odłożyli w sumie 4000 złotych. Budżet może niezbyt wielki, ale byli pewni, że jakaś okazja się trafi. Szukali auta, który zmieściłby w swoim wnętrzu 9 osób. W gronie ich zainteresowań znalazł się Ford Transit, VW T3 i T4, a nawet takie cudo jak Uaz 4×4. Po trzech miesiącach poszukiwań odpowiedniej oferty w 6 województwach, udało im się w końcu zlokalizować tę jedyną i wymarzoną sztukę: 9-osobowy VW Transporter T3 Caravelle 1.6TD z 1988 roku. Bus nie tylko prezentował się dość kultowo, ale mieścił odpowiednią liczbę pasażerów i… ich bagaży! Bo na pierwszą wyprawę wyruszali w dziewięcioosobowym składzie: 7 dziewczyn i zaledwie dwóch chłopaków.

Wyprawa po Europie Volkswagenem Transporterem – auto musiało przejść kilka przeróbek i udoskonaleń.
fot. wyprawybusem.pl

Oczywiście bus wymagał jeszcze odpowiedniego wkładu finansowego na niezbędne remonty: musieli zreperować nieco skrzynię biegów (problemy z wrzucaniem 5 biegu), zaszpachlować nieco ubytków w nadwoziu i położyć nowy lakier. Wymienili również rozrząd oraz zadbali o komfortowy wystrój wnętrza busa: wymienili obicia, zamontowali dodatkowe głośniki i oświetlenie wewnętrzne, uszyli zasłonki i przytwierdzili organizery na podręczne szpargały. Firma B3Studio z Rzeszowa okleiła busa kolorową folią, a Pok-Ter zasponsorował pokrowce na siedzenia z wyhaftowaną nazwą projektu. Potrzebowali również bagażnika dachowego, bo pomimo obszernego wnętrza samochodu trudno było spakować tam bagaże 9 osób oraz wszystkie niezbędne rzeczy i jedzenie na miesięczną podróż. Jako, że nie znaleźli nic gotowego, zrobili własny: na bazie metalowych wsporników i drewnianej kratownicy.

Wyprawa po Europie Volkswagenem Transporterem – Norwegia.
fot. wyprawybusem.pl

6 sierpnia 2011 roku wypakowanym po brzegi busem wyruszyli w swoją pierwszą podróż, której trasa wiodła przez Słowację, Węgry, Austrię oraz Czechy. Niestety na drodze Praga – Drezno pękła w Volkswagenie uszczelka pod głowicą, więc zmuszeni byli spędzić tydzień na czeskiej łące aż do czasu, kiedy mechanik z pobliskiej wsi naprawi usterkę. Po powrocie do Polski okazało się, że muszą jednak wymienić cały silnik. Druga wyprawa na szczęście przebiegała bez mechanicznych problemów. Podczas miesięcznej podróży przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję i Luksemburg zrobili busem ponad 6 000 kilometrów. Wtedy też opracowali pomysł na spanie busie w osiem osób – każdy na leżąco, w tym jeden na dachu. Największym mechanicznym wyzwaniem była zeszłoroczna trasa – Skandynawia i kraje bałtyckie. Wąskie, kręte i strome norweskie drogi dały im się we znaki. Już pierwszego dnia stracili piąty bieg, a na Nordkapp dojechali mając tylko 2, 3 i 4. Ruszali z dwójki a parkowali zawsze tak, żeby nie trzeba było używać wstecznego. Padł im też alternator, ale najbardziej nieoczekiwaną usterką był… złamany drążek zmiany biegów!

Wyprawa po Europie Volkswagenem Transporterem – zjazd z Lofotów w stronę Narwiku.
fot. wyprawybusem.pl

12 lipca wyruszają w swoją czwartą podróż, której poatronuje Motocina.pl. Tym razem na trasie znajdą się: Islandia, Wyspy Owcze oraz Dania. Przez ponad 45 dni zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz te magiczne tereny i zobaczyć jak najwięcej się da: wybrać się na trekking po lodowcu, popłynąć w rejs po jeziorze polodowcowym, poobserwować wieloryby, wspiąć się na Heklę i wiele innych. Liczą, że bus i tym razem nie spłata im żadnego figla i będą mogli bezpiecznie przemierzyć całą trasę ICYtrip2014.

Więcej informacji o projekcie: www.facebook.com/wyprawybusempl

O WYPRAWOWICZKACH:

Agnieszka Zakonek
fot. wyprawybusem.pl

Agnieszka Zakonek: studentka 5-go roku farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Te niełatwe studia nauczyły ją pracowitości, cierpliwości i umiejętności dążenia do celu. To ona dba o nasze zdrowie więc zawsze jesteśmy w świetnej formie. Anioł Stróż wyprawy – jej uwadze nie umknie żaden, nawet najdrobniejszy szczegół! Miłośniczka gotowania, dzięki czemu podróżniczy wikt nie składa się tylko z konserw i zupek chińskich Jest również autorem naszych barwnych relacji oraz prezentacji z wypraw . Prywatnie wielbicielka roweru, czekolady, tańca i ciągłych wyzwań!

 

Monika Korbecka
fot. wyprawybusem.pl

Monika Korbecka: studentka pierwszego roku Górnictwa i Geologii, która wierzy, że 70% sukcesu to pozytywne myślenie. Studiuje z pasją, lubi to co robi, często jeździ w teren czy też do kamieniołomu, aby zachwycić się amonitem sprzed milionów lat. Ciągle brakuje jej czasu z powodu nadmiaru zajęć – co też satysfakcjonuje ją i daje pozytywnego „kopa” do działania. Aktualne największe marzenie podróżniczo – geologiczne: przywieźć piękne okazy (potocznie zwane „kamieniami”) z Islandii.

 

Magdalena Sitarz
fot. wyprawybusem.pl

Magdalena Sitarz: studentka IV roku dietetyki. Uważa, że tylko jeśli coś kochamy jesteśmy w stanie to robić dobrze i zarażać tym innych ludzi, dlatego też bardzo ceni wszystkich posiadających pasje. Sama miała ich kilka, a te, które najbardziej wpłynęły na jej życie to harcerstwo i miłość do podróży. Uwielbia nowe wyzwania, a jednocześnie jest rutynowcem, który zawsze pije kawę z tego samego kubka.

 

Adrianna Lampart
fot. wyprawybusem.pl

Adrianna Lampart: podróżniczka z fotograficznym zamiłowaniem: chwyta ulotne chwile w kadry analogowe i cyfrowe. W podróży szuka przygód i siebie. Kocha języki obce i jest naszym ekipowym tłumaczem w rozmowach z tubylcami. Uwielbia czytać książki, zwłaszcza reportaże i wyjadać „mamine dżemory” z wyprawowych skrzynek.

 

Klaudia Rejman
fot. wyprawybusem.pl

Klaudia Rejman: studentka 5-go roku psychologii, wieczna optymistka. To ona jest głównym inicjatorem naszego projektu, a zarazem jego największą siłą napędową. Kreatywna, otwarta na nowe doświadczenia i wytrwała w dążeniu do celu. Jej zdolność łatwego nawiązywania nowych znajomości i wiedza z zakresu promocji i reklamy została skrupulatnie wykorzystana i obecnie Klaudia to nasz główny PRowiec. Jej dwie największe pasje to harcerstwo i podróże – nie może wyobrazić sobie swojego życia bez tych dwóch elementów.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Powodzenia

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze