40-lecie rekordów Polskiego Fiata – konferencja

Za niespełna trzy miesiące odbędzie się jubileusz 40-lecia niezwykłego wydarzenia, jakim było bicie światowych rekordów prędkości jazdy długodystansowej Polskiego Fiata 125p. Z tej okazji w dniu 20 marca miała miejsce oficjalna konferencja prasowa inaugurująca obchody.

Spotkanie odbyło się w siedzibie starostwa powiatowego we Wrocławiu, a tematem przewodnim była prezentacja planów dotyczących uroczystości, która odbędzie się w czerwcu.

fot. rekordfiata.org

Gościem specjalnym był Sobiesław Zasada, kierowca rajdowy, pomysłodawca oraz uczestnik bicia trzech rekordów prędkości na podwrocławskiej autostradzie w czerwcu 1973 roku. Oprócz lidera grupy kierowców na konferencji znalazły się osoby bezpośrednio związane z organizacją ówczesnych wydarzeń, a także pasjonaci motoryzacji. Nie zabrakło więc wspomnień oraz refleksji. Dzięki świetnej organizacji oraz pracy zespołu kierowców i mechaników udało się pobić trzy rekordy świata: na odcinku o długości 25000 km osiągnięto prędkość 138,080 km/h, następnie 25000 mil – 138,186 km/h oraz 50000 km – 138,270 km/h.

fot. rekordfiata.org

Pomysłodawcy obchodów jubileuszu to miłośnicy Polskiego Fiata – Marek Prokopowicz oraz Marcin Wrzesiński z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Koordynatorem przedsięwzięcia został Julian Obrocki. – Pomysł powstał na złocie FSO dwa lata temu. Pomyśleliśmy, że zbliża się granica 40 lat bicia rekordu a więc należy zrobić coś ponownie. Początkowo miał to być mały zlot pasjonatów Fiata. Po drodze spotkaliśmy pana Juliana, a także kilka innych ważnych osób, które pomagają nam ten temat rozwijać. Doszło do tego, że siedzę obok samego mistrza Sobiesława Zasady na zaproszenie pana starosty – wyznaje Marek Prokopowicz.

fot. rekordfiata.org

Obchody bicia rekordu po raz pierwszy będą organizowane na tak wielką skalę. Uhonorowanie wydarzenia odbędzie się na terenie powiatu wrocławskiego w miejscu, które związane było z biciem rekordu – zapewniają organizatorzy. Przy wspomnianej autostradzie stanie również pomnik upamiętniający to niezwykłe wydarzenie. Inne atrakcje uświetniające imprezę to premiera filmu dokumentalnego o Polskim Fiacie, wystawa, a także promocja książki, w której poznamy historię próby bicia rekordu.

fot. rekordfiata.org

Aktualne informacje na temat przedsięwzięcia znaleźć można pod adresem www.rekordfiata.org

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze