29 sierpnia startuje Baja Poland 2013

Tegoroczna edycja Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych składa się z ośmiu rund. Rozgrywany po raz piąty rajd Baja Poland (29 sierpnia – 1 września), drugi rok z rzędu jest jedną z nich. Już od kilku miesięcy trwają przygotowania do tej wielkiej, międzynarodowej imprezy z bazą w Szczecinie.

Trasa rajdu zostanie podzielona na trzy etapy, a jej całkowita długość to ponad 800 kilometrów. Na trasie zlokalizowano pięć prób sportowych liczących ponad 500 km. Sercem Baja Poland będzie jak zawsze miasteczko rajdowe w Osiedlu Szafera w Szczecinie. Start i meta rajdu przed Pomnikiem Bartolomeo Colleoniego na Placu Lotników.

Na starcie nie zabraknie z pewnością kierowców dobrze znanych w świecie rajdów terenowych. Lista załóg będzie jednak opublikowana dopiero na kilka dni przed startem, bowiem zgodnie z regulaminem termin zgłoszeń upływa 21 sierpnia. Niemniej organizator rajdu, którym od tego sezonu jest Fundacja Baja Poland, spodziewa się przyjazdu do Polski między innymi aktualnego lidera Pucharu Świata – Jeana-Louisa Schlessera.

Krzysztof Hołowczyc
fot. materiały organizatora

Francuz to jeden z najbardziej wszechstronnych kierowców w historii sportów motorowych. Ma na swoim koncie dwa tytuły mistrza świata w wyścigach samochodów sportowych oraz starty w Formule 1, wyścigach samochodów turystycznych czy słynnym klasyku 24 Godziny Le Mans. Największe sukcesy odnosi jednak w rajdach terenowych, w których dwukrotnie osiągnął jako pierwszy metę legendarnego Dakaru.

Walkę o zwycięstwo w Polsce z francuskim kierowcą zapowiada Krzysztof Hołowczyc, który po trzech rozegranych dotychczas rundach Pucharu Świata ustępuje w łącznej klasyfikacji tylko Schlesserowi. Celem Hołka jest w tym sezonie końcowy triumf w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych, a komplet punktów wywalczony w Szczecinie może go do tego przybliżyć. Dwa tygodnie po Baja Poland Hołowczyc podejmuje kolejne wyjątkowe wyzwanie. W połowie września będzie walczył o czwarte zwycięstwo w jubileuszowym LOTOS 70. Rajdzie Polski.

Na sprawienie niespodzianki w tegorocznej edycji Baja Poland stać już robiącego szybkie postępy Adama Małysza, który również zmierzy się z wymagającymi próbami sportowymi w okolicach Dobrej i Drawska Pomorskiego. Z innych polskich zawodników swój start w Szczecinie zapowiadają między innymi doświadczony Piotr Beaupre oraz rozpoczynający przygodę z rajdami terenowymi Martin Kaczmarski. Kibice będą mieli zapewne okazję zobaczyć także w akcji Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, którzy po wielu sukcesach na motocyklach zamienili w tym roku jednoślady na samochód rajdowy. Wśród kierowców zagranicznych można oczekiwać wielu zawodników z Rosji, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec czy Włoch, a także Ukrainy i krajów bałtyckich.

Dalsze informacje: www.bajapoland.eu

Najnowsze

Integracja z systemem Siri Eyes Free na iPhone’a w Oplu ADAMie

Opel ADAM z systemem multimedialnym IntelliLink jest obecnie dostępny z pełną integracją z Siri Eyes Free.

Ten asystent firmy Apple umożliwia wykonywanie różnych czynności podczas jazdy — wystarczy poprosić! Posiadacze kompatybilnego iPhone’a z systemem operacyjnym iOS 6 mogą dzięki przyciskowi umieszczonemu na kole kierownicy wydawać systemowi Siri Eyes Free różne polecenia bez odrywania wzroku od drogi i rąk od kierownicy, co podnosi poziom bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie to coś więcej niż tradycyjna aktywacja głosowa — do systemu Siri Eyes Free dostępnemu w ADAMIE można mówić zwykłym tonem, jak do innej osoby.

To rozwiązanie jest oferowane bezpłatnie we wszystkich zamawianych obecnie modelach ADAMA wyposażonych w system IntelliLink. Klienci, którzy już posiadają ADAMA z systemem IntelliLink, także mogą skorzystać z zalet rozwiązania Siri Eyes Free. Od lipca 2013 roku Opel będzie zapraszał klientów do salonów na bezpłatną aktualizację oprogramowania umożliwiającą wzbogacenie systemu IntelliLink w funkcję Siri Eyes Free. Udostępniane będą kolejne aktualizacje systemu IntelliLink, dzięki czemu klienci mogą mieć pewność, że system multimedialny w samochodzie będzie równie nowoczesny jak mobilne rozwiązania telekomunikacyjne. Aby skorzystać z aktualizacji, posiadacze Opla ADAM powinni odwiedzić dealera Opla.

fot. Opel

Aby rozpocząć korzystanie z funkcji Siri w trybie Eyes Free w Oplu ADAM, należy połączyć urządzenie Apple iOS z systemem multimedialnym IntelliLink przy użyciu łącza Bluetooth i sparować oba urządzenia. Do obsługi służy przycisk aktywacji systemu rozpoznawania mowy umieszczony na kierownicy. Funkcję Siri Eyes Free można aktywować równolegle z innymi aplikacjami, takimi jak BringGo, działającymi w tle. Wskazówki głosowe dotyczące obsługi odtwarzacza muzycznego lub nawigacji są w tym czasie automatycznie wyciszane.

 

Użytkownicy Opla ADAM wyposażonego w system multimedialny IntelliLink mogą wykonywać przy użyciu Siri Eyes Free następujące czynności:

  • Nawiązywanie połączeń z numerami z listy kontaktów zapisanej w iPhone’ie bez odrywania rąk od kierownicy.
  • Odtwarzanie wybranych utworów z biblioteki iTunes bez konieczności przewijania menu, które rozprasza uwagę kierowcy.
  • Odsłuchiwanie, wpisywanie i wysyłanie wiadomości iMessage, wiadomości tekstowych lub e-maili na numery telefonów lub do osób zapisanych na liście kontaktów.
  • Przeglądanie kalendarza i dodawanie terminów spotkań, odczytywanie przychodzących powiadomień oraz konfigurowanie ustawień alarmu i powiadomień.
  • Ponadto Siri odpowiada na proste pytania dotyczące na przykład wyników meczów, prognozy pogody lub dni świątecznych.

 

Nowy system multimedialny IntelliLink, który zadebiutował w modelu ADAM, jest zgodny zarówno z iPhone’em, iPadem i iPodem touch, jak i z urządzeniami działającymi w systemie Android. W Polsce system IntelliLink kosztuje 1 300 złotych.

Najnowsze

Odblaskowy motohappening na Moście Świętokrzyskim

Fundacja „Jednym Śladem” za tydzień organizuje happening, którego celem jest zachęcenie motocyklistów do jazdy w odblaskach.

Parada rozpocznie się 26 czerwca o godzinie 21 przy dworcu Warszawa Stadion (okolice ulicy Ryszarda Siwca). ZDM obiecał na ten czas wygaszenie świateł Mostu Świętokrzyskiego, aby uwidocznić siłę odblasku i pokazać świecącą kolumnę.

Jak mówią organizatorzy:

„W atrakcyjnej formie happeningu motocyklowego chcemy uzmysłowić motocyklistom oraz innym niechronionym użytkownikom dróg, jak istotne na drodze jest patrzeć i widzieć oraz pozwolić, aby zobaczyli nas inni. W tym celu pragniemy zachęcić do używania odblasków podczas poruszania się po drogach nocą, ale także w dzień”.

Załóż odblaski, dołącz do nas i daj się zauważyć!

Najnowsze

III Rajd Polski Kobiet już w najbliższy weekend

Ponad 30 kobiecych załóg weźmie udział w trzeciej edycji samochodowego Rajdu Polski Kobiet. Na zawodniczki oraz wszystkie panie czekają badania profilaktyczne oraz rajdowe atrakcje w niedzielne popołudnie na ulicy Karowej w Warszawie. Motocaina ma przyjemność patronować temu wydarzeniu.

Na imprezę zapraszają organizator, czyli Fundacja Teraz Kobiety, oraz gwiazdy biorące w nim udział, m.in.: Olga Bończyk, Beata Tadla, Karolina Szostak, Ilona Adamska, Karolina Lampel-Czapka, Wojtek Chuchała, Maciej Wisławski, Łukasz Byśkiniewicz, Kamil Butruk oraz zespół RMF 4racing Team.
Celem III Rajdu Polski Kobiet jest promowanie wykonywania badań profilaktycznych Kobiet. Uczestniczki oraz każda kobieta, która zgłosi się w dn. 22-23 czerwca do Szpitala MSW w Warszawie przy ul. Wołoskiej 137 oraz do Centrum Onkologii w Warszawie przy ul. Roentgena 5, będzie mogła wziąć udział w badaniach USG tarczycy, mierzeniu poziomu glukozy we krwi, mierzeniu ciśnienia, pomiarze wagi ciała, a także wykonać cytologię i mammografię. W niedzielę na każdą z pań przy mecie Rajdu na ul. Karowej będzie czekał także mammobus.

Olga Bończyk wystartuje wraz z Beatą Tadlą
fot. materiały organizatora

Impreza rusza w sobotni poranek w samym sercu stolicy, na ul. Karowej, by dać początek rajdowym zmaganiom. Motoryzacyjni fani będą mogli zobaczyć samochód elektryczny o rekordowym zasięgu. Po przejechaniu pierwszej próby sprawnościowej na Siekierkach uczestniczki udadzą się do szpitala MSW, gdzie przejdą umówione badania, a następnie przejadą do Centrum Onkologii, gdzie wykonają badania mammograficzne i cytologiczne. W tym czasie panowie uczestniczący w rajdzie przejdą szkolenie z zakresu badania piersi na przygotowanych fantomach. Po zakończeniu wszystkich badań załogi wrócą na rajdową trasę, biegnącą przez Warszawę i okoliczne miejscowości, m.in. Skierniewice, Nowe Miasto, Starą Wieś, Piekło, Niebo czy Chlewiska. Drugi dzień to kolejne odcinki rajdowe i uroczyste zakończenie Rajdu na ul. Karowej w Warszawie. Od ok. godziny 15:00 ulica Karowa stanie się centrum rajdowo-badawczym. Będzie m.in. można obejrzeć samochody uczestniczek, w tym nowego Subaru Forestera. Swoje umiejętności za kierownicą zaprezentują Wojtek Chuchała, Łukasz Byśkiniewicz oraz Kamil Butruk, a zespół RMF 4racing Team w osobach Małgorzaty Kosińskiej i Aleksandry Kujawy przygotował niespodzianki.

„Adrenalina jest nieodłącznym elementem takich imprez i to oczywiście jeden z powodów, dla których startuję” – mówi aktorka Olga Bończyk, która pojedzie wspólnie z Beatą Tadlą, popularną prezenterką telewizyjną. „Jednak cel, który przyświeca tej akcji, jest ze zrozumiałych względów ważniejszy. Profilaktyka raka jest dla nas tematem, o którym nie wolno zapomnieć. Jestem przekonana, że takie inicjatywy mają sens – pokazujemy, że dobrze się bawiąc potrafimy mówić o chorobie, która stała się plagą ostatnich dekad i że w ten sposób pokazujemy, gdzie i w jaki sposób możemy zadbać o swoje zdrowie” – dodaje aktorka.

Najnowsze

Chwilowe ogródki Twizy

Renault wprowadza na polski rynek pojazd elektryczny, Twizy, prezentując go w tymczasowych ogródkach. W każdy weekend, od 22 czerwca do 7 lipca pojawią się w Warszawie Chwilowe Ogródki Twizy.

Zaprojektowane przez architekta krajobrazu, Krzysztofa Hermana, symbolizują zieloną wizję miasta. Te oryginalne ekoogródki można nie tylko obejrzeć, ale także w nich wypocząć, korzystając z przygotowanych miejsc do siedzenia. Pierwszy ekoogródek zostanie zaprezentowany już 22 czerwca przed Zamkiem Ujazdowskim.

fot. Renault

Każdy ogródek zajmuje powierzchnię porównywalną do dwóch miejsc parkingowych, a stojący w nich pojazd Twizy zajmuje jedną czwartą tej przestrzeni.

Twizy to ultramobilny, w 100% elektryczny pojazd dla dwóch osób, który można ładować w zwykłym gniazdku elektrycznym, intuicyjny i prosty w użyciu. Zaprojektowane przez Renault Sport, jest już dostępne w Polsce.

fot. Renault

Pierwszy chwilowy ogródek stanie przed Zamkiem Ujazdowskim w dniach 22-23 czerwca i będzie elementem inauguracji tegorocznej edycji Zielonego Jazdowa. Będzie to także okazja dla mieszkańców Warszawy do przetestowania kilku modeli samochodów elektrycznych Renault: Twizy, Fluence Z.E. i Kangoo Z.E.

 

Ekspozycje chwilowego ogródka Twizy:

•          22-23 czerwca, ul. Jazdów 2, przed Zamkiem Ujazdowskim

od godz. 11.00 22 czerwca do godz. 17.00 23 czerwca

•          27-30 czerwca, ul. Krucza 47, przy restauracji La Tomatina

od godz. 9.00 27 czerwca do godz.17.00 30 czerwca

•          5-7 lipca, ul. Nowy Świat 6/12, przy restauracji La Bodega

od godz.9.00 5 lipca do godz. 17.00 7 lipca.

 

Projekty ogródków, a później zdjęcia z ich realizacji można obejrzeć na facebook.com/RenaultPolska. Na tym samym profilu do zdobycia koszulki Twizy, zaprojektowane przez Monikę Błędowską, która stworzyła markę Col Claudine, oraz do wygrania Twizy na kilkudniowe testy.

 

Najnowsze