2013 SRT Viper – nowa żmija już w sprzedaży

Minęło kilka miesięcy od zaprezentowania nowego SRT Viper na targach w Nowym Jorku. Teraz samochód trafia wreszcie na rynek. Niestety, wyłącznie amerykański.

Nowy Viper jest wyposażony w 8.4 litrowy silnik V10 o mocy 649 koni. Moment obrotowy wynosi 813 Nm. Jednostka V10 napędza tylne koła poprzez sześciobiegową manualną skrzynię biegów. 

fot. Chrysler

Umieszczona pod maską aluminiowa klamra w kształcie litery X łączy przednie zawieszenie z magnezową ramą nośną. Nowe podwozie jest o 50% sztywniejsze i o 45 kg lżejsze. Nadwozie natomiast zgodnie z deklaracją producenta charakteryzuje się niższym współczynnikiem oporu powietrza (0,364). Wyposażenie standardowe obejmuje m.in. elektroniczną kontrolę trakcji i stabilności toru jazdy, czterokanałowy ABS i 352 mm cztero-tłoczkowe hamulce Brembo z aluminiowymi zaciskami tarcz.

fot. Chrysler

Do wyboru są dwie wersje, SRT Viper i SRT Viper GTS. Ta druga kosztuje 23 tysiące dolarów więcej (czyli 122,390 tysięcy dolarów) z uwagi na bogatsze wyposażenie.

 

Najnowsze

Felix Baumgartner na Rajdzie Barbórka

W tym roku wypada jubileuszowy, bo 50. Rajd Barbórka. Nie ma co, trzeba świętować. Z tej okazji na starcie rajdu zawita Felix Baumgartner, który po swoim skoku ze stratosfery stał się niesłychanie rozpoznawalny medialnie.

To nie pierwszy start Felixa w Barbórce – wystartował w rajdzie w 2005 roku, kiedy to zajął 10. miejsce. W 2002 roku natomiast skoczył z hotelu Marriott, wykonując pierwszy skok BASE Jump w Polsce.

Po swoim skoku ze stratosfery, który oglądały na żywo miliardy osób, Austriak zdecydowanie przeszedł do historii.

Felix Baumgartner
fot. Red Bull

Felix zawita na Barbórce na zaproszenie Tomasza Kuchara. Zasiądzie za kierownicą Subaru Imprezy WRX STI.

Najnowsze

Zmiany w przepisach dotyczących homologacji motocykli

We wtorek Parlament Europejski ustalił nowe przepisy, w których założeniu motocykle będą bardziej bezpieczniejsze, a zarazem bardziej ekologiczne. Nowe zasady mają dotyczyć również motorowerów oraz trójkołowców i czterokołowców.

Zasadniczym powodem, dla którego wprowadzono nowe zmiany był fakt, że to właśnie motocykle biorą udział w 16 proc. wypadków zaistniałych w Europie, pomimo tego, że sami motocykliści stanowią jednie 2 proc. ze wszystkich użytkowników ruchu. 
Według nowych ustaleń pojazdy z silnikami o pojemności powyżej 125 cm3 od 2016 roku będą musiały byc wyposażone w układy przeciwblokujące (Anti-Lock Braking System; ABS), zaś pojazdy o silnikach z pojemnościami poniżej 125 cm3 powinny być wyposażone w ABS lub CBS, czyli kombinowane układy hamulcowe.
 
fot. materiały prasowe
Co więcej, członkowie Parlamentu Europejskiego ustalili również, że kierowcy będą jeszcze bardziej widoczni, dzięki automatycznym włącznikiom reflektorów, które zaczynają działać tuż po uruchomieniu silnika.
Będzie też bardziej ekologicznie. Od 2016 roku europejska norma Euro IV obejmie motocykle, a rok później – motorowery. 
Przepisy będą dotyczyły pojazdów jedynie nowych: dwu-, trzy- i czterokołowych nabytych od 2016 roku. 

Najnowsze

Margaret Dunning: już ponad 90 lat za kółkiem

Ma 102 lata, jeździ roadsterem z 1930 roku, a energii mogłaby jej pozazdrościć niejedna młoda kobieta. Margaret Dunning kocha samochody i kocha życie.

Urodziła się w 1910 roku w Michigan w bardzo zamożnej rodzinie. Wychowała się na farmie należącej do dziadków i do dziś mieszka w domu, który jej matka nabyła po śmierci męża w 1923 roku.

Margaret od dziecka kochała stare samochody. Przez całe życie poświęcała się restaurowaniu i odnawianiu klasycznych pojazdów – wiele z nich pozostało jej własnością do dzisiaj. Inne ofiarowała w darze muzeum. Ford z 1906 roku i Cadillac z 1930 roku trafił do Gilmore Car Museum.

Jako młoda dziewczyna Margaret studiowała przez dwa lata na uniwersytecie w Michigan, a następnie w Hamilton Business School. Ponieważ nie dotarła wówczas do dyplomu, przez większość życia miała poczucie, że nie domknęła pewnego rozdziału. Przekroczywszy setny rok życia, wróciła na studia i jest wyróżniającą się studentką!

fot. materiały prasowe

Podczas wojny pełniła służbę w Czerwonym Krzyżu w charakterze kierowcy ciężarówki. W czasie pokoju niezwykle aktywnie działała na rzecz miejscowej społeczności i Plymouth jako takiego, m.in. ufundowała skrzydło biblioteczne i muzeum, słynne z szerokiej kolekcji pamiątek po Abrahamie Lincolnie.

Margaret zrobiła furorę jako gość na pokazie samochodów zabytkowych w Canton, Ohio. Przyjechała swoim ukochanym Packardem 740, roadsterem, który kupiła w 1949 roku.

„Kocham zapach benzyny, benzyna płynie w moich żyłach” – deklaruje Margaret, która mimo zaawansowanego wieku nadal wykonuje wszystkie prace przy swoim aucie, od zmiany oleju począwszy, na elektryce skończywszy. Czego jednak innego można spodziewać się po osobie, która nauczyła się jeździć, mając zaledwie 8 lat?

fot. materiały prasowe

„Miałam niezwykle interesujące życie. Codziennie dostrzegam więcej piękna w tym, co mnie otacza” – mówi Dunning, która mając 102 lata zachowała żywość umysłu nastolatki i poczucie humoru ostre jak brzytwa.

Benzyna w żyłach konserwuje…?

 

Najnowsze

MotoMikołajki.pl, czyli motocykliści dzieciom

W zeszłym roku aż 400 Mikołajów na motocyklach kwestowało na rzecz rodzinnych domów dziecka. W tym roku akcja rusza ponownie.

Polskie Stowarzyszenie Motocyklistów po raz kolejny organizuje akcję Motomikołajki.pl. W poprzednich 2 latach udało się przekazać beneficjentom pomoc przekraczającą 120 tysięcy zł.

Każdy Mikołaj musi mieć swojego renifera!
fot. materiały organizatora

MotoMikołajki to wspólny cel pomocy dzieciakom i mnóstwo atrakcji: parada MotoMikołajów przez centrum Warszawy, Mikołajowe rozdawanie słodyczy, wielkie grupowe zdjęcie Mikołajów, atrakcje dla wszystkich na Placu Zamkowym i ustanowienie rekordu: ile MotoMikołajów pomieści najmniejszy na świecie sklep jednej z sieci, konkurs na NajMikołaja i NajMikołajkę oraz NajMikołajowy Motocykl (warto się wysilić, bo nagrody bardzo cenne!) , wspólne zabawy z dziećmi na hali OSIR, m.in. ćwiczenia z drużyną futbolu amerykańskiego Warsaw Spartans, zabawy na trampolinie i ścianie wspinaczkowej, nauka tańca, symulatory motocyklowe itp. Po atrakcjach dla dzieci przyjdzie czas także na rozrywkę dla nieco starszych – wieczorny koncert finałowy dla Mikołajów i sympatyków akcji w klubie Proxima, gdzie zagrają Monkeys and The Baboons oraz Raggafaya.

W zeszłym roku kwestowało aż 400 motocyklistów. Ilu będzie w tym roku?
fot. materiały organizatora

Wszystkich Mikołajów zapraszamy na zbiórkę 9 grudnia 2012 o godzinie 10:00 na Placu Konstytucji w Warszawie. Na „chwilowo niezmotoryzowanych” MotoMikołajów będzie tradycyjnie czekał mikołajowy autobus. Szczegółowe informacje o akcji, konkursach a także komunikaty dla Mikołajów dostępne na stronie: www.motomikolajki.pl oraz na Facebooku: http://www.facebook.com/MotoMikolajki. Pierwszy konkurs już wystartował, do zdobycia Abarth, Jeep lub Alfa Romeo na weekend!

MotoMikołajki to świetna zabawa dla dzieci i dla dorosłych
fot. materiały organizatora

 

Najnowsze