100 rocznica Alfa Romeo w Kalifornii

Alfa Romeo świętuje setną rocznicę jako gość honorowy 60. Pebble Beach Concours d'Elegance. Będzie tam można zobaczyć unikatowe pojazdy włoskiej marki, które wezmą udział w najsłynniejszej konkurencji, w której wygrywają najpiękniesze pojazdy świata. Motocaina.pl też tam będzie!

Alfa Romeo Disco Volante z 1952 roku.
fot. Alfa Romeo

Z okazji setnej rocznicy Alfa Romeo, marka będzie gościem honorowym 60. Pebble Beach Concours d’Elegance w Kalifornii zaplanowanym na niedzielę 15 sierpnia.

Postrzegany jako jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kalendarza motoryzacyjnego, Pebble Beach Concours d’Elegance odbywa się w słynnej 18-tej alei ekskluzywnego Beach Golf Links. W tegorocznym konkursie udział weźmie 200 najbardziej cenionych samochodów kolekcjonerskich, które zmierzą się w walce o tytuł „Best in Show” – najlepszego samochodu w konkursie. Będą oceniane za swoją doskonałość, oryginalność, jakość reprodukcji i stan techniczny.

Razem z licznymi prywatnymi Alfami Romeo, przedstawiona zostanie szeroka gama Alf historycznych pochodzących z Muzeum Historycznego Alfy Romeo (Museo Storico Alfa Romeo) w Arese. W sumie będzie siedem cennych pojazdów z Muzeum Alfa Romeo wystawionych podczas Pebble Beach Concours d’Elegance: od pierwszej Alfy 24 HP z roku 1910, aż do rewolucyjnego spidera Disco Volante z 1952. 

Alfa Romeo 24 HP z 1910 roku .
fot. Alfa Romeo

Stworzona w roku 1910, ALFA 24 HP była pierwszym samochodem opatrzonym logo Alfa po utworzeniu firmy w Mediolanie 24 czerwca 1910. Spider z roku 1952 Disco Volante jest bardzo ciekawym samochodem koncepcyjnym, który zawdzięcza swoją nazwę wyjątkowemu designowi. Ten prototyp jest nie tylko „radością dla oczu”, ale także „perełką” jeśli chodzi o osiągi i prowadzenie, dzięki lekkiemu nadwoziu i doskonałej proporcji masy do mocy.

Pośród innych legendarnych Alf Romeo w kalifornijskiej imprezie bierze udział model RL Targa Florio, zwyciężczyni Targa Florio z roku 1923, jak również pierwszy samochód z rodziny Alfa Quadrifoglio Verde. Gran Premio Tipo A, pierwsza Alfa wyścigowa jednomiejscowa, zwyciężczyni Coppa Acerbo 1931; i jej następca Tipo B (P3), który był wersją rozwiniętą pod względem aerodynamiki, zwyciężczynię IV Internationales Avusrennen w 1934 ze średnią prędkością równą 206 km/h. 

Alfetta Gran Premio Tipo 158 z 1938 roku.
fot. Alfa Romeo

Wraz ze świętowaniem tegorocznego Pebble Beach Concours d’Elegance, „Alfetta” Gran Premio Tipo 158 z roku 1938 świętuje także swoją 60-tą rocznicę: pierwszego wyścigu Mistrzostw Świata Fomuły 1, w którym modele te uplasowały się na pierwszym, drugim i trzecim miejscu. Inna legendą Alfa Romeo biorącą udział w wydarzeniu będzie 8C 2900 B Lungo. Skonstruowana w roku 1938, z nadwoziem Touring, to coupé koloru błękitnego wygrało Mille Miglia w roku 1947, zostając 11-tą i ostatnią Alfa Romeo, która wygrała słynny rajd Mille Miglia. Nazwa 'Lungo' (długi) odnosi się do długiego rozstawu osi modelu 8C. 

Samochody Alfa Romeo pochodzące z Muzeum Alfa Romeo biorące udział w tegorocznym Pebble Beach Concours d’Elegance: 

A.L.F.A. 24 HP, 1910
RL Targa Florio, 1923
Gran Premio Tipo A, 1931
Gran Premio Tipo B – „P3” aerodinamica, 1934
Gran Premio Tipo 158 „Alfetta”, 1938
8C 2900 B Lungo, 1938
1900 C52 Disco Volante spider, 1952

Więcej informacji o konkursie na www.pebblebeachconcours.net

Najnowsze

Prezenty dla Marka Webbera?

Mark Webber po zwycięstwie w GP Węgier objął prowadzenie w klasyfikacji kierowców tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1. Trzeba przyznać, że miał trochę szczęścia...

Webber świętuje 6. zwycięstwo w karierze
fot. Red Bull

Cóż to był za wyścig! Po pierwsze – spokojnie można stwierdzić, że samochody Red Bull są szybsze od następnych w stawce bolidów Ferrari przeciętnie o sekundę na każdym okrążeniu. Mark Webber potrafił dzisiaj nadrabiać na jednym okrążeniu nawet 1,8 sekundy w stosunku do podążającego za nim Fernando Alonso.

Po drugie – Australijczyk otrzymał zwycięstwo na węgierskim torze w prezencie od Sebastiana Vettela, który popełnił błąd podczas obecności samochodu bezpieczeństwa na torze. Niemiec został ukarany przejazdem przez aleję serwisową za nie utrzymanie odpowiedniej odległości (maksymalnie do 10 długości samochodu) za poprzedzającym go bolidem podczas gdy na torze znajdował się samochód bezpieczeństwa.

Po trzecie – Red Bull podjął bardzo trafną decyzję o wykonaniu przez Webbera jak najdłuższego przejazdu na supermiękkich oponach. Dzięki temu, mógł on zyskać ponad 20 sekund przewagi nad Alonso, co umożliwiło mu powrót na tor po obowiązkowym pitsopie na pozycję lidera.

Po czwarte – może zamiast określenia „cóż to był za wyścig!” należałoby stwierdzić – „cóż to był za bałagan!” To, co działo się dzisiaj w aleji serwisowej powinno chyba zastanowić Federację. Pozwolenie na wymianę opon podczas obecności samochodu bezpieczeństwa powoduje niebywałe zamieszanie w garażach. Większość zespołów decyduje się na ten manewr prawie jednocześnie i bardzo łatwo wtedy o kolizję. Ofiarą takiej sytuacji stał się dzisiaj Robert Kubica. Jego „lolipop man” (człowiek z lizakiem) wypuścił go ze stanowiska dokładnie w momencie, kiedy do swoich mechaników zjeżdżał Adrian Sutil. Kierowca nie ma możliwości obserwacji tego, co dzieje się wokół jego samochodu w takiej chwili – ma zbyt małe lusterka boczne, a do tego wokół bolidu znajdują się ludzie, zasłaniający kompletnie widok. Niestety, pierszeństwo miał w tej sytuacji zawodnik wjeżdżający na stanowisko. Mimo uszkodzeń Renault, Polak wrócił na tor, ale otrzymał karę „stop and go”, czyli przejazdu przez pitlane z zatrzymaniem na swoim stanowisku na 10 sekund. W zasadzie nie miał już wcześniej szans na uzyskanie punktowanej pozycji, ale przecież różne sytuacje się zdarzają i zawsze warto walczyć do końca! Bolid Roberta Kubicy na skutek uszkodzenia elementów lewego, przedniego zawieszenia stał się jednak bardzo podsterowny. Zespół zadecydował, że dalsze jego uczestnictwo w wyścigu jest bezsensowne.

Dodatkową, acz wątpliwą „atrakcją” czasu przebywania samochodu bezpieczeństwa na torze było samodzielnie poruszające się w pitlane koło należące do samochodu Nico Rosberga. Mechanicy chyba zbyt pospieszyli się z wymianą opon w Mercedesie i musieli nie dokręcić tylnego prawego koła. Niemiec dojechał na trzech oponach tylko do końca aleji serwisowej.  

Gdyby brakowało nam dzisiaj atrakcji to mieliśmy jeszcze możliwość obserwować mrożący krew w żyłach moment potyczki Rubensa Barrichello z Michaelem Schumacherem. Jadący na bardzo wysokiej, 6. pozycji Brazylijczyk, musiał w końcu zmienić opony i po wyjeździe z pitlane znalazł się za byłym mistrzem świata. Kierowca Mercedesa nie zamierzał łatwo oddać 10. lokaty i usiłował zamknąć drogę bolidowi Barrichello tuż przy samej ścianie pitlane. Zawodnikowi Williamsa w ostatniej chwili udało się uniknąć kolizji i zdobyć punktowaną pozycję. Niebezpieczne zachowanie Schumachera postawiło go na straconej pozycji w mającym odbyć się za 4 tygodnie GP Belgii. Sędziowie ukarali go przesunięciem o 10 miejsc na starcie do tego wyścigu. 

Szczęścia zabrakło dziś także Lewisowi Hamiltonowi, który na skutek awarii skrzyni biegów musiał zrezygnować z walki na 24. okrążeniu. Brak punktów za dzisiejszy wyścig na jego koncie to także prezent dla Marka Webbera – dzięki takiej sytuacji Australijczyk objął prowadzenie w klasyfikacji kierowców.

Startujący z 7. pola Vitaly Petrov pojechał w końcu dzisiaj świetny wyścig, dzięki czemu zajął 5. miejsce. To jak dotąd najlepszy wynik Rosjanina w jego karierze.

Warto także zwrócić uwagę na kierowcę zespołu BMW Sauber-Ferrari. Kamui Kobayashi startując z 23. miejsca dojechał na metę jako 9.

 

Najnowsze

Red Bull nie do pobicia

Hungaroring - jak wiele innych torów w tym roku - w lipcowy weekend okazał się najłatwiejszy dla samochodów i kierowców Red Bulla. Robert Kubica po obiecujących treningach wystartuje z 4. linii.

Alonso, Vettel i Webber… ponownie.
fot. Red Bull

Pierwsza sesja treningowa przed GP Węgier znów przyniosła „zwycięstwo” kierowcom zespołu Red Bull. Robert Kubica był najlepszym spośród pozostałych zawodników. Wydaje się, jakby Red Bull miał jednak swój własny świat. Vettel i Webber byli bowiem o ponad sekundę szybsi od Polaka.

Zespół Ferrari, o którym przez ostatni tydzień mówi się bardzo wiele, po wydaniu nakazu przepuszczenia Alonso przez Massę w GP Niemiec, uplasował się w środku stawki. Alonso uzyskał 7., a Massa 12 czas. Również McLaren nie był w stanie dogonić zawodników Red Bulla. Jenson Button był nieco wolniejszy od Roberta Kubicy, a Lewis Hamilton uzyskał dopiero 18. czas.

Drugi trening także należał do Sebastiana Vettela. Różnica pomiędzy drugim Fernando Alonso i trzecim Markiem Webberem była bardzo niewielka, a do tego już czwartym czasem popisał się Felipe Massa. Czy zatem Ferrari naprawdę jest w stanie nawiązać walkę z Red Bullem? Okaże się w niedzielne popołudnie. Wyjątkowo w zespole Renault podczas drugiego treningu Vitaly Petrov okazał się szybszy od Roberta Kubicy, bo Polak pracował podobno wspólnie z teamem nad rozwiązaniami na przyszły sezon.

Kierowcy McLarena nie pokazali niczego nadzwyczajnego. Tym razem Hamilton był nieco szybszy niż Jenson Button.

Red Bull nie dopuścił do głosu swoich rywali także w 3. sesji treningowej. W sobotnie przedpołudnie Mark Webber ustanowił najlepszy czas weekendu. Sebastian Vettel miał z pewnością zamiar pokonać swojego kolegę,  ale przeszkodził mu w tym zbyt duży ruch na torze. Tym razem najszybszym z pozostalych zawodników był Fernando Alonso. Potwierdza to, że Ferrari jest w tej chwili jedynym zespołem, który ma szansę na podjęcie walki z kierowcami jeżdżącymi w bolidach konstrukcji Adriana Newey’a. Zapędy McLarena na wysokie pozycje zostały unicestwione po części przez Roberta Kubicę, który pokonał obydwu kierowców tego zespołu. Nie ma szans na większy sukces także Mercedes. Team miał problemy z samochodem – w przypadku Schumachera, a Nico Rosberga stać było na uzyskanie dopiero 8. wyniku.

Kwalifikacje na Hungaroring przebiegły bez niespodzianek. W niedzielę z pierwszego pola startowego ruszy Sebastian Vettel w asyście Marka Webbera. Tor, na którym podobno tylko w pierwszym zakręcie daje się wykonać manewr wyprzedzania – jak twierdzi większość kierowców –  nie stanowił dla zawodników Red Bulla dużej trudności. Do takiego wniosku możnaby dojść patrząc na różnice czasowe pomiędzy nimi a resztą zawodników. Fernando Alonso – trzeci w kwalifikacjach, uzyskał czas o 0,8 sekundy gorszy od Webbera i aż o 1,2 sekundy słabszy od Vettela. Nie jest też chyba już zaskoczeniem nieobecność Michaela Schumachera w 3. sesji kwalifikacyjnej. Siedmiokrotny mistrz świata może oczywiście za każdym razem twierdzić, że pracuje z teamem nad samochodem, że myśli już o przyszłym sezonie itp., ale jego wyniki z pewnością nie spełniają oczekiwań ani jego zespołu, ani fanów. 

Po raz pierwszy w tym sezonie Vitaly Petrov był dzisiaj podczas kwalifikacji szybszy od Roberta Kubicy.

Wyniki sesji kwalifikacyjnych:

Poz.

Nr

Kierowca

Zespół

Q1

Q2

Q3

1

5

Sebastian Vettel

Red Bull-Renault

1′20.417

1′19.573

1′18.773

2

6

Mark Webber

Red Bull-Renault

1′21.132

1′19.531

1′19.184

3

8

Fernando Alonso

Ferrari

1′21.278

1′20.237

1′19.987

4

7

Felipe Massa

Ferrari

1′21.299

1′20.857

1′20.331

5

2

Lewis Hamilton

McLaren-Mercedes

1′21.455

1′20.877

1′20.499

6

4

Nico Rosberg

Mercedes

1′21.212

1′20.811

1′21.082

7

12

Vitaly Petrov

Renault

1′21.558

1′20.797

1′21.229

8

11

Robert Kubica

Renault

1′21.159

1′20.867

1′21.328

9

22

Pedro de la Rosa

Sauber-Ferrari

1′21.891

1′21.273

1′21.411

10

10

Nico Hülkenberg

Williams-Cosworth

1′21.598

1′21.275

1′21.710

11

1

Jenson Button

McLaren-Mercedes

1′21.422

1′21.292

12

9

Rubens Barrichello

Williams-Cosworth

1′21.478

1′21.331

13

14

Adrian Sutil

Force India-Mercedes

1′22.080

1′21.517

14

3

Michael Schumacher

Mercedes

1′21.840

1′21.630

15

16

Sebastien Buemi

Toro Rosso-Ferrari

1′21.982

1′21.897

16

15

Vitantonio Liuzzi

Force India-Mercedes

1′21.789

1′21.927

17

17

Jaime Alguersuari

Toro Rosso-Ferrari

1′21.978

1′21.998

18

23

Kamui Kobayashi

Sauber-Ferrari

1′22.222

19

24

Timo Glock

Virgin-Cosworth

1′24.050

20

19

Heikki Kovalainen

Lotus-Cosworth

1′24.120

21

18

Jarno Trulli

Lotus-Cosworth

1′24.199

22

25

Lucas di Grassi

Virgin-Cosworth

1′25.118

23

21

Bruno Senna

HRT-Cosworth

1′26.391

24

20

Sakon Yamamoto

HRT-Cosworth

1′26.453

Wyniki sesji treningowych można obejrzeć na następnej stronie:

1. sesja treningowa 

Poz.

Nr

Kierowca

Zespół

Czas

Strata

Liczba

okrążeń

1

5

Sebastian Vettel

Red Bull-Renault

1′20.976

29

2

6

Mark Webber

Red Bull-Renault

1′21.106

 0.130

27

3

11

Robert Kubica

Renault

1′22.072

1.096

21

4

1

Jenson Button

McLaren-Mercedes

1′22.444

1.468

17

5

9

Rubens Barrichello

Williams-Cosworth

1′22.601

1.625

25

6

22

Pedro de la Rosa

Sauber-Ferrari

1′22.764

1.788

24

7

8

Fernando Alonso

Ferrari

1′22.772

1.796

25

8

4

Nico Rosberg

Mercedes

1′22.777

1.801

25

9

3

Michael Schumacher

Mercedes

1′22.792

1.816

26

10

10

Nico Hülkenberg

Williams-Cosworth

1′22.966

1.990

25

11

14

Adrian Sutil

Force India-Mercedes

1′23.003

2.027

19

12

7

Felipe Massa

Ferrari

1′23.007

2.031

26

13

12

Vitaly Petrov

Renault

1′23.249

2.273

24

14

23

Kamui Kobayashi

Sauber-Ferrari

1′23.327

2.351

23

15

15

Paul di Resta

Force India-Mercedes

1′23.520

2.544

19

16

16

Sebastien Buemi

Toro Rosso-Ferrari

1′23.780

2.804

22

17

17

Jaime Alguersuari

Toro Rosso-Ferrari

1′23.868

2.892

28

18

2

Lewis Hamilton

McLaren-Mercedes

1′24.075

3.099

15

19

18

Jarno Trulli

Lotus-Cosworth

1′25.032

4.056

22

20

19

Heikki Kovalainen

Lotus-Cosworth

1′25.210

4.234

23

21

24

Timo Glock

Virgin-Cosworth

1′25.990

5.014

21

22

25

Lucas di Grassi

Virgin-Cosworth

1′26.868

5.892

17

23

21

Bruno Senna

HRT-Cosworth

1′26.990

6.014

34

24

20

Sakon Yamamoto

HRT-Cosworth

1′28.157

7.181

24

  2. sesja treningowa 

Poz.

Nr

Kierowca

Zespół

Czas

Strata

Liczba

okrążeń

1

5

Sebastian Vettel

Red Bull-Renault

1′20.087

33

2

8

Fernando Alonso

Ferrari

1′20.584

0.497

34

3

6

Mark Webber

Red Bull-Renault

1′20.597

0.510

36

4

7

Felipe Massa

Ferrari

1′20.986

0.899

33

5

12

Vitaly Petrov

Renault

1′21.195

1.108

33

6

2

Lewis Hamilton

McLaren-Mercedes

1′21.308

1.221

30

7

11

Robert Kubica

Renault

1′21.375

1.288

37

8

10

Nico Hülkenberg

Williams-Cosworth

1′21.623

1.536

41

9

1

Jenson Button

McLaren-Mercedes

1′21.730

1.643

33

10

3

Michael Schumacher

Mercedes

1′21.773

1.686

31

11

22

Pedro de la Rosa

Sauber-Ferrari

1′21.809

1.722

38

12

9

Rubens Barrichello

Williams-Cosworth

1′21.844

1.757

36

13

4

Nico Rosberg

Mercedes

1′22.039

1.952

28

14

23

Kamui Kobayashi

Sauber-Ferrari

1′22.212

2.125

37

15

17

Jaime Alguersuari

Toro Rosso-Ferrari

1′22.469

2.382

43

16

14

Adrian Sutil

Force India-Mercedes

1′22.507

2.420

22

17

16

Sebastien Buemi

Toro Rosso-Ferrari

1′22.602

2.515

38

18

15

Vitantonio Liuzzi

Force India-Mercedes

1′23.138

3.051

36

19

18

Jarno Trulli

Lotus-Cosworth

1′24.553

4.466

37

20

24

Timo Glock

Virgin-Cosworth

1′25.376

5.289

35

21

25

Lucas di Grassi

Virgin-Cosworth

1′25.669

5.582

32

22

21

Bruno Senna

HRT-Cosworth

1′26.745

6.658

33

23

20

Sakon Yamamoto

HRT-Cosworth

1′26.798

6.711

32

24

19

Heikki Kovalainen

Lotus-Cosworth

1′27.705

7.618

5

3. sesja treningowa

Poz.

Nr

Kierowca

Zespół

Czas

Strata

Liczba okrążeń

1

6

Mark Webber

Red Bull-Renault

1′19.574

17

2

5

Sebastian Vettel

Red Bull-Renault

1′20.058

0.484

15

3

8

Fernando Alonso

Ferrari

1′20.724

1.150

19

4

11

Robert Kubica

Renault

1′21.066

1.492

19

5

7

Felipe Massa

Ferrari

1′21.264

1.690

16

6

2

Lewis Hamilton

McLaren-Mercedes

1′21.376

1.802

17

7

12

Vitaly Petrov

Renault

1′21.399

1.825

15

8

4

Nico Rosberg

Mercedes

1′21.422

1.848

18

9

1

Jenson Button

McLaren-Mercedes

1′21.473

1.899

18

10

10

Nico Hülkenberg

Williams-Cosworth

1′21.513

1.939

18

11

9

Rubens Barrichello

Williams-Cosworth

1′21.705

2.131

19

12

3

Michael Schumacher

Mercedes

1′21.939

2.365

15

13

22

Pedro de la Rosa

Sauber-Ferrari

1′22.151

2.577

21

14

23

Kamui Kobayashi

Sauber-Ferrari

1′22.337

2.763

20

15

17

Jaime Alguersuari

Toro Rosso-Ferrari

1′22.427

2.853

19

16

16

Sebastien Buemi

Toro Rosso-Ferrari

1′22.508

2.934

22

17

14

Adrian Sutil

Force India-Mercedes

1′22.918

3.344

14

18

15

Vitantonio Liuzzi

Force India-Mercedes

1′23.708

4.134

8

19

25

Lucas di Grassi

Virgin-Cosworth

1′24.547

4.973

19

20

18

Jarno Trulli

Lotus-Cosworth

1′24.576

5.002

22

21

19

Heikki Kovalainen

Lotus-Cosworth

1′24.623

5.049

22

22

24

Timo Glock

Virgin-Cosworth

1′24.805

5.231

17

23

21

Bruno Senna

HRT-Cosworth

1′26.479

6.905

21

24

20

Sakon Yamamoto

HRT-Cosworth

1′27.176

7.602

21

 

Najnowsze

Czego kierowcy boją się najbardziej?

Naukowcy z norweskiego ośrodka SINTEF przebadali ponad 1000 kierowców, by dowiedzieć się, jakie są ich największe obawy. Okazało się, że za kierownicą najbardziej boimy się głupoty i brawury innych użytkowników drogi.

fot. Motocaina

Wyniki badań były niespodzianką dla badaczy. Okazało się, że w ocenie ponad połowy badanych na drogach nie ma większego zagrożenia niż inni kierowcy. 

– Byłem kompletnie zaskoczony – powiedział psycholog ruchu drogowego Dagfinn Moe dziennikowi „VG”. – Spodziewałem się, że kierowcy jako najważniejsze czynniki stresowe na drodze podadzą zmieniające się warunki pogodowe lub ciemne tunele, okazało się jednak, że ich lęki kumulują się gdzie indziej. Połowa badanych kierowców jest przekonana, że ulice roją się od agresywnych kierowców.  

Psycholog tłumaczy ten lęk faktem, że zachowania innych użytkowników drogi pozostają zupełnie poza naszą kontrolą. Kiedy zmieniają się warunki pogodowe lub natężenie ruchu, poziom stresu u kierowców wrasta, ale to sytuacja, z którą łatwo sobie poradzić. Na ogół wystarczy dostosować prędkość do zmieniających się warunków i jechać nieco ostrożniej, by uniknąć zagrożenia. 

fot. Motocaina

Potencjalny pirat drogowy to czynnik, na który nie mamy żadnego wpływu. Według naszych wyobrażeń może zrobić wszystko – zajechać drogę, wyskoczyć nagle z podporządkowanej, przejechać na czerwonym świetle… Fakt, że nie umiemy przewidzieć jego zachowania, przeraża najbardziej. Niektórych badanych do tego stopnia, że tracą ochotę na podróże samochodem. 

Zdaniem Dagfinna Moe, który badaniem psychologii kierowców zajmuje się od 20 lat, część z lęków kierowców jest nieco na wyrost – inni użytkownicy drogi nie stanowią na tyle dużego zagrożenia, by obawiać się wyjechać na drogę. 

W Norwegii w wypadkach drogowych rocznie ginie nieco więcej niż 200 osób. Ciekawe, co ekspert SINTEF-u zmieniłby zdanie, gdyby znał statystyki z Polski?

 

Najnowsze

Velorex – brakujące ogniwo

W lipcową upalną sobotę miałam okazję spotkać się z miłośnikami pojazdów - Velorex. Muszę przyznać, że do tej pory miałam mgliste pojęcie o pieszczotliwie nazywanym przez właścicieli Velusiu.

fot. Małgorzata Czaja

W czasach PRL spotykane na drogach Veloreksy były pojazdami dla niepełnosprawnych. Pojazdy te są trzykołowe i stanowią „brakujące ogniwo” pomiędzy  motorem i samochodem. Produkowane były w latach 50 i 70 ubiegłego stulecia w Czechosłowacji z części i podzespołów motocykli marki DKW i Jawa. Zaprojektowane przez Františka i Mojmíra Stránskich początkowo wytwarzane były w niewielkim przydomowym warsztacie, który po znacjonalizowaniu stał się częścią państwowej organizacji Velo i od tej pory produkowane w fabryce motocykli Jawa w Hradec Kralove. Posiadały status wózka inwalidzkiego. Charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją, pokryte są plandeką z możliwością otwierania dachu, z wygodną kanapą – dwuosobowe. Do wyboru było kilka wersji 175, 250 i 350 pojemności, osiągały od 8 do 16 KM przy wadzę do 400 kg . W czasach bumu motoryzacyjnego nabywały go osoby nieuprawnione i tak pojazd zyskał popularność i stał się autem kultowym. Od 1948 do 1973 roku wyprodukowano 21 258 egzemplarzy.

fot. Małgorzata Czaja

Do dziś legendę veloreksu podtrzymują jego fani i miłośnicy organizując zloty i spotkania a także uczestnicząc w wystawach aut zabytkowych. Co roku organizowany jest międzynarodowy zlot  nad Balatonem. Musze przyznać, że wycieczka na Węgry tym pojazdem jest nie lada wyzwaniem. Jak się dowiedziałam prędkość jazdy jaką zalecają użytkownicy velusia to 70 km/h. Tak więc wycieczka nad Balaton jest dość długa ale za to można podziwiać piękne widoki i delektować się drogą. Oglądają te pojazdy na zlocie zastanawiałam się co takiego ma w sobie, że wzbudza tyle pozytywnych emocji. Byłam świadkiem, jak jeden z oglądających wystawę ze wzruszeniem wspomniał jak po jego okolicy jeździły Velusie i że od bardzo dawna ich nie widział. Dziękował za możliwość zapoznania swoich wnuków z tym pojazdem. Każdy chętny miał okazję przymierzyć się do kierownicy, dotknąć plandeki i poczuć się „trzykołowym królem szos”. Dodam, że velorex zagości w niejednym albumie ze zdjęciami.

Ciekawą informacją jest fakt, że produkcja zostanie wznowiona pod koniec 2010 roku. Czyżby veloreks stał się „ofiarą” tak modnego powrotu do korzeni i po MINI, New beetle i 500 miał by stać się kolejnym hitem? Produkowany ma być w niedużych seriach – do 10 egzemplarzy rocznie. Proponowane modyfikacje to czterocylindrowy silnik z Hondy CB 1300, ale nie wyklucza się także montażu jednostek dwucylindrowych marki Java, nadwozie z laminatu i radio z CD. 

Najnowsze