10 porad dla kierowców, które pomogą bezpiecznie przetrwać jesień i zimę na drodze

Opadające na jezdnię liście, deszcz, duże różnice temperatur w ciągu doby – jesień to dla kierowców bardzo wymagająca pora roku. Dlatego warto przeprowadzić sezonowy przegląd samochodu i dostosować styl jazdy do panujących warunków. Oto 10 wskazówek, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróżowania autem w najbliższych miesiącach.

  • Każdy milimetr ma znaczenie

Jesienią nawierzchnia jezdni staje się zimna i mokra, dlatego tak ważna jest zadbanie o odpowiednią kondycję opon. Szczególnie zwróćmy uwagę na głębokość bieżnika, która ma duży wpływ na przyczepność i zdolność hamowania. Eksperci zalecają, aby wymienić opony po osiągnięciu 2 mm wysokości bieżnika. Warto pamiętać, że prawo zabrania jazdy, jeśli bieżnik ma wysokość mniejszą niż 1,6 mm – auto z takimi oponami przy prędkości 90 km/h może całkowicie stracić przyczepność na mokrej powierzchni. Pamiętajmy również o sprawdzeniu ciśnienia w oponach co najmniej raz w miesiącu.

  • Liście są równie śliskie co śnieg

Polska złota jesień z pewnością zapewnia przyjemne krajobrazy do podziwiania podczas podróży samochodem, jednak powinniśmy mieć na uwadze, że opadające liście tworzą powierzchnię równie śliską co śnieg.

  • Zostaw sobie przestrzeń na drodze

Kiedy widoczność jest bardzo ograniczona z powodu mgły, należy utrzymywać większy odstęp od pojazdu znajdującego się przed nami. Przy widoczności wynoszącej 50 metrów właśnie taką odległość powinniśmy zachować od innych aut.

  • Wiedz, kiedy postawić na światła przeciwmgielne

Przy zamglonej pogodzie należy również pamiętać o włączeniu świateł przeciwmgielnych. Oświetlanie jezdni światłami drogowymi, gdy panują na niej takie warunki atmosferyczne, może okazać się niebezpieczne.

  • Nie bój się korzystać ze świateł drogowych

Wraz z przejściem na czas zimowy, dni stają się krótsze i więcej kierowców jeździ po ciemku. Aż 30% wszystkich wypadków w Europie ma miejsce w nocy, dlatego tak ważne jest korzystanie podczas jazdy z odpowiedniego świateł. Światła drogowe należy stosować na drogach międzymiastowych o słabej widoczności, o ile nie ma mgły.

  • Zadbaj o dobrą widoczność podczas deszczu

Eksperci twierdzą, że jazda ze zużytymi wycieraczkami może zmniejszyć widoczność nawet o 30%. Należy wymieniać je raz w roku, najlepiej właśnie jesienią, gdy zwykle panuje bardziej deszczowa pogoda. Warto pamiętać, że czyste szyby zaparowują znacznie trudniej niż zabrudzone. Z parą wodną można poradzić sobie również, kierując dysze gorącego powietrza na przednią szybę. W podobnych sytaucjach pomocnym dla kierowcy będzie także asystent aktywnego utrzymania pasa ruchu, który ostrzeże o zboczeniu z kursu, a nawet subtelnie skoryguje pozycję pojazdu na pasie jezdni.

  • Postaraj się o więcej bezpieczeństwa

Nie tylko deszcz sprawia, że jesienią nawierzchnia bywa bardzo śliska – podobny efekt daje wilgotne powietrza w połączeniu z niskimi temperaturami.

  • Przy akwaplanacji zapomnij o hamulcach

Aquaplaning, czyli akwaplanacja, to zjawisko polegające na utracie przyczepności pojazdu w wyniku utworzenia się klina wodnego między oponą a jezdnią. Samochód zaczyna ślizgać się po wodzie, której bieżnik nie jest w stanie odprowadzić, co może grozić całkowitą utratą kontroli nad autem.

  • Chwyć pewnie na kierownicy podczas wietrznej pogody

Porywisty wiatr może okazać się poważnym wyzwaniem podczas jazdy po drogach międzymiastowych. Zaleca się zmniejszenie prędkości oraz utrzymanie mocnego chwytu na kierownicy w momencie wyprzedzania ciężarówek, ponieważ silny podmuch powietrza może zaburzyć stabilność samochodu.

  • Unikaj bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami

Jesień to okres godowy dla wielu dzikich zwierząt – w tym czasie są bardziej aktywne i poruszają się w stadach. Bardzo ważne jest, aby zwolnić podczas jazdy po drogach, na których znajdują się znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze