„BMW i wszystko jasne”, czyli kierowca potwierdzający stereotyp

Wszyscy dobrze wiemy jakie stereotypy krążą na temat kierowców BMW. Można mówić, że są one krzywdzące i stereotypują, ale tacy kierowcy dbają o podtrzymanie tej złej opinii.

Poniższe wideo to zapis z przedniej i tylnej kamery zamontowanej w samochodzie. Widzimy na nim kierowcę BMW, który wyprzedza inne pojazdy pomimo podwójnej ciągłej linii. Wyraźnie przekracza też prędkość – autor filmu jedzie około 90 km/h przy ograniczeniu 70 km/h, a BMW porusza się zauważalnie szybciej.

To jednak nie koniec. Dalej pojawia się pas do skrętu w lewo i powierzchnia wyłączona z ruchu.  Kierowca niemieckiego sedana śmiało kontynuuje jazdę pasem do jazdy w przeciwnym kierunku, zupełnie nie zważając na to jak duże zagrożenie stwarza.

Najnowsze

Rozpoczyna się produkcja Forda Pumy w Rumunii

Ford Puma z 48-woltową instalacją miękkiej hybrydy jest pierwszym pojazdem hybrydowym wyprodukowanym w Rumunii, gdzie Ford zainwestował w jego produkcję około 200 milionów euro.

Ford zatrudnił dodatkowo 1 700 pracowników i zainwestował około 200 milionów euro w zakład Craiova, aby wesprzeć produkcję tego modelu. Wszystkie inwestycje Forda w zakłady Craiova od 2008 r. sięgają prawie 1,5 mld EUR.

Nowy Ford Puma jest jednym z ośmiu zelektryfikowanych pojazdów, które Ford zamierza wprowadzić w tym roku na rynek europejski. Ford ogłosił na początku tego roku, że każdy z nowych modeli pasażerskich jego gamy otrzyma wersję ze zelektryfikowanym układem napędowym – miękką hybrydę, pełną hybrydę, hybrydę plug-in lub wersję całkowicie elektryczną –  przez co europejscy klienci otrzymają jedną z najbardziej wszechstronnych linii zelektryfikowanych pojazdów.

Przyciągający spojrzenia nowy Ford Puma oferuje – oprócz zaawansowanego układu napędowego, korzystającego z technologii miękkiej hybrydy – gabaryty SUV-a; funkcjonalną przestrzeń ładunkowa o maksymalnej pojemności 456 litrów, z innowacyjnym MegaBoxem Forda, a także  zwiększający pewność prowadzenia tempomat adaptacyjny z systemem Stop & Go, system rozpoznawania znaków drogowych, połączony z adaptacyjnym ogranicznikiem prędkości, a wśród elementów podnoszących komfort podróżowania – pierwsze w segmencie fotele z funkcją masażu lędźwiowego.

Klienci będą mieli również możliwość wyboru jednego z wyróżniających się wariantów modelu: sportowego Forda Puma ST-Line, inspirowanego stylem modeli Ford Performance, lub też ekskluzywnego Forda Puma Titanium X – zaprezentowanego po raz pierwszy w zeszłym miesiącu podczas salonu samochodowego we Frankfurcie.

Najnowsze

Toyota e-Palette zapewni transport zawodników na Tokio 2020

Toyota dostarczy do obsługi Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020 specjalnie zaprojektowane pojazdy e-Palette Tokyo 2020 Version.

20 pojazdów zapewni zautomatyzowany transport po wyznaczonych trasach w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich sportowcom i działaczom oraz organizatorom. Pojazdy e-Palette są wyposażone w elektryczny napęd na baterie oraz system zautomatyzowanej jazdy i zostały specjalnie przystosowane do obsługi Igrzysk na podstawie informacji od sportowców na temat ich potrzeb transportowych.

Zaprezentowane po raz pierwszy w 2018 roku, e-Palette to pierwsze pojazdy Toyoty opracowane specjalnie z myślą o autonomicznym transporcie jako usłudze (Mobility-as-a-Service, Autono-MaaS). Ich opracowanie to jeden z przykładów poszerzania działalności Toyoty o różne formy szeroko rozumianej mobilności, w tym elektryfikację napędów, łączenie pojazdów w sieci za pośrednictwem internetu oraz zaawansowane technologie prowadzenia z myślą o nowych formach współdzielenia pojazdów.

Pojazdy e-Palette Tokyo 2020 Version zostały przystosowane do użytku w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich. Są wyposażone w szerokie, rozsuwane drzwi i elektrycznie otwierane podjazdy, które ułatwiają wejście do środka zawodnikom, w tym paraolimpijczykom. Za kierowanie nimi odpowiada system autonomicznej jazdy na poziomie 4 wg SAE przy prędkości do 20 km/h. Dla bezpieczeństwa każdy pojazd będzie nadzorowany przez operatora, który w razie potrzeby będzie mógł przejąć kontrolę.

Najważniejsze informacje o e-Palette Tokyo 2020 Version

  • E-Palette mają symetryczny przód i tył, kształt prostopadłościanu i koła w samych rogach nadwozia. Dzięki temu zapewniają maksymalnie przestronne, wygodne i funkcjonalne wnętrze.
  • Wewnątrz umieszczono poręcze i siedzenia łatwe w użyciu niezależnie od wzrostu pasażera. Do wykończenia podłogi, siedzeń i innych elementów wyposażenia użyto kontrastujące kolory, by pomóc ludziom o słabym wzroku lub daltonistom.
  • Ułatwienia przy wsiadaniu i wysiadaniu

Toyota e-Palette jest wyposażona w specjalnie zaprojektowany system autonomicznej jazdy, składający się z zaawansowanego sprzętu i oprogramowania oraz kamer i LIDAR-ów. W połączeniu z mapowaniem 3D o wysokiej dokładności system osiąga czwarty poziom autonomii wg SAE.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo działania, e-Palette otrzymał także zewnętrzy interfejs do interakcji systemu z człowiekiem, zaprogramowany do komunikacji z otoczeniem podczas autonomicznej jazdy, w tym z pieszymi. Przednie i tylne światła są animowane, by naśladować kontakt wzrokowy i informować przechodniów o zachowaniu pojazdu.

System autonomicznej jazdy nieustannie monitoruje przeszkody w otoczeniu w zakresie 360 stopni i dostosowuje prędkość do warunków. Aby dodatkowo zminimalizować ryzyko niepożądanych sytuacji, w każdym pojeździe będzie podróżował operator nadzorujący pojazd i gotowy do przejęcia kontroli w razie potrzeby.

Najnowsze

Roksana Ćwik

W Series serią towarzyszącą niektórych wyścigów F1?

Jak poinformował jeden z założycieli kobiecej serii wyścigowej W Series David Coulthard, rozpoczęto rozmowy na temat organizacji rund w ramach weekendów Grand Prix Stanów Zjednoczonych oraz Grand Prix Meksyku w sezonie 2020.

Mają duże poparcie ze strony FIA, Formuła 1 rozmawia z nami w celu dołączenia do ich platformy. Musimy to wykonać krok po kroku ze względu na finanse, ale wierzymy, że będziemy wstanie niedługo ogłosić naszą obecność na niektórych wyścigach F1 – powiedział David Coulthard.

Zapytany przez Reutersa czy jest istnieje możliwość dołączenia do stawki podczas rund w Ameryce, były zawodnik Formuły 1 odpowiedział, że:

Byłoby to logiczne i byłaby to niesamowita okazja.

Pojawienie się W Series razem z wyścigami Formuły 1 w miejscach, w których nie pojawiają się serie juniorskie, takie jak Formuła 3 i Formuła 2, byłoby nie lada gratką dla kibiców, którzy mogliby zobaczyć kobiecą serię poza granicami Europy.

Najnowsze

Edyta Klim

Próba pobicia rekordu wspólnej przejażdżki motocyklistek (video)

Motocyklistki z USA postanowiły spróbować pobić rekord na największą, kobiecą przejażdżkę motocyklową na świecie. Czy im się to udało?

Obecny rekord świata ustanowiony w Wielkiej Brytanii to 1132 motocyklistki na wspólnej przejażdżce. O jego pobicie pokusił się stan Kolorado w USA. Motocyklistki spotkały się pod sklepem High Country HD w miejscowości Fredrick.

Wydarzenie to było charytatywne, datki zbierano na rzecz organizacji non-profit „Firefly Autism”. Udało się zgromadzić 25.000 dolarów na pomoc dzieciom z autyzmem.

 

Na miejscu miało miejsce oficjalne liczenie i na wspólny przejazdu wyruszyło 465 motocyklistek. Rekordu wprawdzie nie udało się pobić, ale sama impreza była bardzo udana:

Najnowsze