O2 Pursuit: motocykl na powietrze
Choć pojazdy elektryczne zdają się być już przyszłościowym pewniakiem, niektórzy nadal szukają alternatywnych metod napędzania swoich środków transportu.
![]() |
Tak powstał napędzany skompresowanym powietrzem cross O2 Pursuit. Pierwsze, co odróżnia ten motocykl od benzynowych braci to fakt, że zamiast silnika ma wstawioną sporą butlę. Projektant tego jednośladu, Dean Benstead jest pewny, że napędzane powietrzem motocykle będą w przyszłości popularnym środkiem transportu.
Jakby nie było, jest to jakieś wyjście z obecnego kryzysu paliwowego. Butle z powietrzem na pewno będą też łatwiejsze i szybsze w napełnianiu, niż monotonne ładowanie baterii. Jednak O2 Pursuit jest dopiero prototypem ekologicznego jednośladu i jak sam twórca stwierdza, główny nacisk przy projektowaniu tego motocykla był położony na jego wygląd, nie na komfort czy osiągi. Wiemy jedynie, że O2 Pursuit bazowany jest na ramie motocykla, która zwykle pomieściłaby 250ccm jednostkę, a napędza go silnik powietrzny DiPietro. Mimo, że jest dopiero w fazie testowej, może rozpędzić się do ponad 100 kilometrów na godzinę.
Benstead zapewnia, że pracuje już nad kolejnym, bardziej realnym prototypem motocykla, o właściwościach zbliżonych do klasycznych motocykli crossowych. Nowy Pursuit będzie wykonany z lżejszych materiałów i przystosowany do ruchu drogowego, dzięki czemu będzie mógł wejść do masowej produkcji.
Pojazdy na skompresowane powietrze pojawiają się tu i ówdzie w wiadomościach wciąż bardziej jako ciekawostki, niż projekty traktowane poważnie. Czy Pursuit przełamie tą tendecję? Trzymamy kciuki za Deana Bensteada i jego motocykl na Sydney Motorcycle & Scooter Show 25 listopada.
Najnowsze
-
Mercedes Vision V: gdzie podziała się motoryzacja, a pojawił się… 65-calowy telewizor?
Los Angeles. Miasto snów, przepychu i gwiazd. To właśnie tutaj, w sercu Kalifornii, na Pebble Beach Automotive Week 2025, Mercedes-Benz zaprezentował światu coś, co ma być przyszłością motoryzacji. -
Do końca wakacji paliwo będzie tańsze? Eksperci ostrzegają: jesienią czeka nas podwyżka, zwłaszcza ON
-
Car of the Year Polska 2026: rekordowa liczba chińskich aut w konkursie. Pełna lista nominowanych
-
Renault Symbioz i Espace – zasięg 1100 km dzięki sprytnej hybrydzie jest możliwy. Dane, opinia, cena
-
Kambodża na motocyklach: dżungla, świątynie i prawdziwe wyzwania
Zostaw komentarz: