Rośnie lista obowiązkowego wyposażenia aut
Już wkrótce lista obowiązkowego wyposażenia wydłuży się o kolejne pozycje. Według nowych projektów, na pokładzie aut pojawi się system ESP (układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu w trakcie pokonywania zakrętu).
Poprzednio, dzięki przepisom UE, producenci musieli obowiązkowo doposażyć pojazdy w m.in. katalizatory, poduszki powietrzne, systemy ABS oraz wspomagania awaryjnego hamowania.
Dla przypomnienia 7 lutego weszła dyrektywa, narzucająca wyposażanie nowych aut w światła do jazdy dziennej, dotyczy ona pojazdów homologowanych po 1 stycznia 2011 roku, natomiast w 2013 roku przepis ten będzie dotyczył również na producentach pojazdów ciężarowych oraz autobusów. Tymczasem od listopada br. wszystkie auta osobowe, które po raz pierwszy będą rejestrowana na terenie Unii Europejskiej, będą musiały posiadać system ESP, a już od stycznia 2014 obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich pojazdów.
![]() |
|
fot. swiatmotoryzacji
|
Co ciekawe od przyszłego roku nowe auta, będą wyjeżdżały z czujnikami ciśnienia powietrza w oponach, ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa, a także zmniejszenie spalania paliwa samochodów.
W planach proponowane są również inne nowinki techniczne m.in. system eCall za pomocą, którego będziemy mogli szybko zawiadomić służby ratownicze o wypadku, a także programy uniemożliwiające odpalenie silnika osobom nietrzeźwym, czujniki martwego pola czy także system informujące o przekroczeniu dozwolonej prędkości.
Z pewnością XXI wiek to nie czasy poczciwego „Malucha”, który był samochodem rodzinnym i każdy się cieszył, że może po prostu jechać przed siebie.
Najnowsze
-
-10°C i niemy diesel na parkingu. Winne są nie świece, a ten zapomniany element
Gdy słupek rtęci spada poniżej -10°C, twój diesel może przestać być samochodem, a stać się drogą bryłą lodu. Okazuje się, że za 9 na 10 porannych koszmarów odpowiada ten sam, lekceważony przez kierowców element. -
Opony to za mało. Te 2 płyny w aucie decydują o bezpieczeństwie zimą. Sprawdź przed wyjazdem!
-
Niebezpieczne „mikołajki” pod maską: na 8 z 10 płynów do spryskiwaczy nie można polegać
-
Świąteczny prezent od Forda: hybrydowy van, który ratuje zwierzęta. Zobacz, jak działa „112 dla zwierząt
-
Renault 5 o włos od wygranej! Jak Fiat Panda odniósł zwycięstwo w najważniejszym polskim konkursie Car of the Year?

Zostaw komentarz: