
Pakiet ubezpieczeniowy – razem taniej!
Po wzrostach cen ubezpieczenia samochodowego w ostatnich latach - na co wpływ miało przede wszystkim podniesienie wysokości składek OC przez ubezpieczycieli - każdy z nas zastanawia się, jak na nim zaoszczędzić. Trzeba to jednak robić z głową.
Czasem nie warto ograniczać się jedynie do kupna obligatoryjnego ubezpieczenia OC, jako że rozwiązaniem, które może przynieść realne zabezpieczenie, jest zakup pakietu ubezpieczeniowego.
Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu
Z całą pewnością do zakupu jedynie ubezpieczenia OC nie powinny ograniczać się osoby, które właśnie nabyły nowe auto prosto z salonu. Jego wartość jest po prostu zbyt duża, żeby ryzykować pokrywanie kosztów napraw z własnej kieszeni. Jeżeli dodatkowo taki samochód jest brany na raty – na kredyt lub w leasingu – pełny pakiet ubezpieczeniowy jest zwykle obligatoryjny. Ubezpieczenie dla nowego samochodu powinno obejmować przynajmniej:
- ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC),
- ubezpieczenie autocasco (AC).
Szeroki zakres ubezpieczenia samochodowego ma służyć ochronie wartości auta na wypadek kolizji, uszkodzenia czy kradzieży. Tylko AC pozwoli odzyskać pieniądze lub naprawić pojazd, jeśli z naszej winy coś stanie się z samochodem lub zostanie on skradziony. Z tego powodu nie należy ryzykować i liczyć na łut szczęścia, za to warto obydwa produkty zakupić w pakiecie ubezpieczeniowym. Będzie to co prawda pakiet minimalny, ale z pewnością cena, jaką za niego zapłacimy, będzie bardziej atrakcyjna, niż gdybyśmy kupowali każdy z tych produktów ubezpieczeniowych osobno.
Co jeszcze warto mieć w pakiecie ubezpieczeniowym?
Z pewnością ubezpieczenie assistance. Obecnie jest ono w zasadzie już oferowane jako część AC. Assistance pozwala spokojnie ruszać nawet w najdalsze trasy bez strachu o awarię auta. Dzięki niemu mamy zapewnioną niezbędną pomoc techniczną na drodze, holowanie auta, a także – w razie konieczności – z niego pokrywany jest koszt noclegu w hotelu. W ramach assistance ubezpieczyciele oferują także samochód zastępczy. Podczas zawierania umowy ubezpieczenia samochodu sprawdźmy, jaki jest zakres tej usługi.
Równie opłacalne i użyteczne może być rozszerzenie pakietu ubezpieczeniowego o polisę NNW. Obejmuje ona nas jako kierowców, ale także naszych ewentualnych pasażerów. Sprawdza się w chwili, gdy dochodzi do poważnych wypadków (a to, patrząc na statystyki polskiej policji, wcale nie jest takie rzadkie). Z ubezpieczenia NNW pokrywane są koszty długotrwałej rehabilitacji czy hospitalizacji, jeśli jest ona niezbędna po wypadku, a także koszty sprzętu rehabilitacyjnego czy protez ortopedycznych.
Czytajmy OWU przed zawarciem ubezpieczenia samochodowego
Pamiętajmy – kupując pakiet ubezpieczeniowy, zawsze dokładnie przeczytajmy OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które stanowią załącznik do każdej polisy. W instytucjach powiązanych z markami samochodowymi, np. w Volkswagen Financial Services, pakiety ubezpieczeniowe są pełne i dają szeroką ochronę. Są jednak ubezpieczyciele, którzy oferują tańsze rozwiązania, ale… kosztem licznych wyłączeń z zakresu ubezpieczenia samochodowego. Musimy być ich świadomi, ponieważ to one sprawiają, że możemy nie otrzymać wypłaty z ubezpieczenia w konkretnej sytuacji.
Najnowsze
-
Tłusty obiad i piwo? Polak pije, jedzie i ryzykuje. Szokujące dane o polskich kierowcach!
65% Polaków decyduje się prowadzić po alkoholu, wierząc w mity o "trzeźwieniu". Tłusty obiad, godzina czekania - czy to wystarczy? -
Tranzyt przez Warszawę to koszmar? Nowy wariant trasy S7 dzieli mieszkańców i kierowców!
-
Jeździłyśmy Alpine A290. To początek nowego rozdziału
-
Jelcz walczy z niemieckimi producentami: kto wygra wyścig o kontrakty NATO? Prawda o miliardowych inwestycjach
-
Chery TIGGO 7 vs europejska konkurencja: czy niska cena wystarczy, by pokonać Skodę, Volkswagena i Hyundaia? Prawda o technologii, bezpieczeństwie i ryzyku zakupu
Zostaw komentarz: