
Kara za niewskazanie kierowcy zgodna z prawem
Z tej informacji z pewnością ucieszą się strażnicy miejscy. Dotychczasowy przepis kwestionowany przez ekspertów od prawa okazuje się być zgodny z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Było to już drugie rozpatrzenie kwestii karania właściciela samochodu za niewskazanie kierującego pojazdem, który popełnił wykroczenie. Tym razem skargę złożył prokurator generalny, który kwestionował zasadność przepisów.
Jeżeli straż miejska lub ITD wysłały do właściciela pojazdu wezwane alternatywne typu ABCD, to mógł on przyznać się do wykroczenia, albo wskazać inną osobę, która mogła kierować samochodem w momencie popełnienia wykroczenia.
Wiele osób zasłaniało się niepamięcią lub po prostu nie chciało udostępniać informacji, kto korzystał z samochodu. W tej sytuacji właściciel samochodu mógł zostać ukarany mandatem lub grzywną za niewskazanie winnego.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego wskazali jednak, że obowiązujące prawo jest zgodne z Konstytucją.
Najnowsze
-
Płatne parkowanie a wzrost wypadków motocyklowych – to szokujące dane! Jak jeździć bezpieczniej?
Wydaje się, że przesiadka na jednoślad w mieście to same korzyści - dowiedz się, czy ma to sens i czy jesteś na to gotowy. -
Test BMW 120 – z potencjałem na przyjaciela
-
Nowy Volkswagen Touareg R – flagowy SUV z wtyczką i sportowym zacięciem
-
Foteliki samochodowe na każdą kieszeń: jak znaleźć bezpieczny model w dobrej cenie?
-
Parking w Warszawie: bezkarność na „kopertach” uderza w najsłabszych – kto na tym zarabia? Cena kopert i fałszywych kart
Zostaw komentarz: